O‘zbekistonda kiberjinoyatchilik 68 barobar oshdi
So‘nggi besh yil ichida O‘zbekistonda kiberjinoyatchilik darajasi keskin oshdi va 68 barobar ko‘paydi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarqandda o‘tkazilgan CyberWeek forumida taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yil boshidan buyon mamlakatda ro‘yxatga olingan jinoyatlarning taxminan 44 foizi raqamli texnologiyalar va aloqa vositalari yordamida amalga oshirilgan. Moliyaviy ekotizimlar xavfsizligiga bag‘ishlangan sessiyada Ichki ishlar vazirligi hamda milliy to‘lov tizimi Uzcard vakillari hozirgi vaziyatni tahlil qilib, xavf omillarining an’anaviy yo‘nalishdan inson omiliga o‘zgarganini ta’kidladilar.
Mutaxassislarning fikricha, asosiy tahdid murakkab xakerlik hujumlaridan emas, balki ijtimoiy muhandislik usullari orqali oddiy fuqarolarga qaratilgan. Uzcard axborot xavfsizligi bo‘yicha direktor o‘rinbosari Botirjon Shoqamov nutqida zamonaviy jinoyatlarning psixologik jihatlariga e’tibor qaratdi.
U shunday dedi: “Agar odam o‘z ixtiyori bilan SMS orqali kelgan maxfiy kodni firibgarga bersa, eng mukammal xavfsizlik tizimi ham mablag‘larni o‘g‘rilashning oldini ololmaydi. Asosiy va eng ishonchli to‘siq odamning ongida shakllanishi kerak.” Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, tizimlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri texnik hujumlar ancha kam uchraydi.
Ko‘proq jinoyatchilar psixologik bosim o‘tkazib, o‘zlarini bank xodimi, huquqni muhofaza qiluvchi organlar yoki kommunal xizmatlar xodimi sifatida ko‘rsatadi. Ular firibgarlik havolalarini tarqatib, soxta saytlar orqali shaxsiy ma’lumotlarni qo‘lga kiritib, jabrlanuvchilar nomidan mikrokreditlar va iste’mol kreditlari rasmiylashtiradi.
Shoqamov fikricha, “Asosiy farq shundaki, xakerlar tizimlarga hujum qilsa, firibgarlar odamlar, ularning ishonchi va e’tiborsizligiga hujum qiladi. Shu bois biz faqat texnik himoya choralari kuchaytirish bilan cheklanmay, kartalar egalarini raqamli xizmatlar bilan ishlashda tanqidiy fikrlashga o‘rgatishga ham alohida e’tibor qaratmoqdamiz.” Bu muammo faqat mahalliy emas.
Butun dunyoda raqamli transformatsiya jarayonida, AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati milliy “kiberqalqon”ni mustahkamlash zarurligini ta’kidlagan bir paytda, ko‘plab davlatlar o‘xshash muammolarga duch kelmoqda. Ichki ishlar vazirligi va Uzcard kiberxavfsizlik savodxonligini oshirish maqsadida keng ko‘lamli axborot kampaniyasini boshladi.
Ushbu tadbirlarda ayniqsa Samarqand, Buxoro, Farg‘ona viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi aholisiga e’tibor qaratilmoqda. Bu hududlar tanlanganligi sababidan, huquqni muhofaza qiluvchi organlar ma’lumotlariga ko‘ra, shu joylardan eng ko‘p raqamli firibgarlik qurbonlari haqida murojaatlar kelib tushmoqda.

Киберпреступность в Узбекистане возросла в 68 раз
За последние пять лет уровень киберпреступности в Узбекистане резко возрос и увеличился в 68 раз. Об этом сообщает Upl.uz.
По данным, представленным на форуме CyberWeek, проведенном в Самарканде, с начала 2024 года примерно 44% зарегистрированных преступлений в стране были совершены с использованием цифровых технологий и средств связи. На сессии, посвященной безопасности финансовых экосистем, представители Министерства внутренних дел и национальной платежной системы Uzcard проанализировали текущую ситуацию и отметили, что факторы риска изменились с традиционного направления на человеческий фактор.
По мнению специалистов, основной угрозой являются не сложные хакерские атаки, а действия, направленные на простых граждан с использованием методов социального инжиниринга. Заместитель директора Uzcard по информационной безопасности Ботиржон Шоқа́мов в своем выступлении обратил внимание на психологические аспекты современных преступлений.
Он сказал: “Если человек добровольно передает мошеннику секретный код, полученный по SMS, даже самая совершенная система безопасности не сможет предотвратить кражу средств. Основной и самый надежный барьер должен формироваться в сознании человека.” Анализы показывают, что прямые технические атаки на системы встречаются гораздо реже.
Большинство преступников оказывают психологическое давление, выдавая себя за сотрудников банка, правоохранительных органов или коммунальных служб. Они распространяют мошеннические ссылки, захватывают личные данные через поддельные сайты и оформляют микрокредиты и потребительские кредиты от имени жертв.
По мнению Шоқа́мова, “Основное отличие в том, что если хакеры атакуют системы, то мошенники атакуют людей, их доверие и невнимательность. Поэтому мы уделяем особое внимание не только усилению технических мер защиты, но и обучению владельцев карт критическому мышлению при работе с цифровыми услугами.” Эта проблема не только местная.
Во всем мире, в процессе цифровой трансформации, когда администрация президента США Дональда Трампа подчеркивала необходимость укрепления национального “киберщитa”, многие государства сталкиваются с аналогичными проблемами. Министерство внутренних дел и Uzcard начали широкомасштабную информационную кампанию с целью повышения кибербезопасности.
В этих мероприятиях особое внимание уделяется населению Самарканда, Бухары, Ферганской области и Республики Каракалпакстан. Эти регионы были выбраны, поскольку, по данным правоохранительных органов, именно оттуда поступает наибольшее количество обращений о жертвах цифрового мошенничества.
Мероприятия проводятся в сотрудничестве с местными органами власти и обеспечивают широкий охват населения. Термин “социальный инжиниринг” стал популярным благодаря одному из самых известных хакеров в истории Кевину Митнику, который подчеркивал, что обмануть человека по телефону для получения пароля гораздо проще, чем взломать систему.