Rayhonning “Yaxshimasmi” qo‘shig‘ida muallif huquqlari buzilganligi aniqlandi
Rayhonning “Yaxshimasmi” qo‘shig‘ida she’r muallifining ruxsatisiz foydalanilgani aniqlandi, deb Intellektual mulk departamenti xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Abdussamiy taxallusi bilan tanilgan shoir Shohrux Abduvohidov “Yaxshimasmi” va “Ertaga boramizmi” nomli she’rlarining ruxsatsiz ijro etilgani yuzasidan Adliya vazirligiga murojaat yo‘llagan.
Tekshiruv jarayonida Rayhon G‘aniyeva ijro etgan “Yaxshimasmi” hamda “Sahar” guruhi solisti Anvar Jo‘rayev ijrosidagi “Ertaga boramizmi” qo‘shiqlaridagi she’rlar bastakor Shahboz Nosirjonov tomonidan muallifning roziligisiz foydalanilgani tasdiqlandi.
Mazkur holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 177(1)-moddasi asosida bayonnoma rasmiylashtirilib, sudga yuborildi.
Yashnabod tuman sudi qaroriga asosan huquqbuzarga 2 barobar BHM — 750 000 so‘m miqdorida jarima tayinlandi.
Sevinch Ismoilova turmush va ijod haqida gapirdi
Sevinch Ismoilova o'z muxlislarining qiziqtirgan savollariga samimiy javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning shaxsiy hayoti, xususan, turmush qurish rejalari haqida so'raldi.
Rayhonning Bolalikdagi Orzusi: Balerina Bo'lish Istagi
Xonanda Rayhon "No Filter" ko‘rsatuvida bolaligida balerina bo‘lishni orzu qilgani haqida so‘zlab berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U balerina bo‘lish oson emasligini bilgan, ammo bu
Madaniyat Kecha, 17:57
Aktrisa Shahloxonim Las-Vegasdagi Sphere majmuasida bo‘ldi
Aktrisa Shahloxonim ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari orqali o'z muxlislarini sayohatdagi lavhalar bilan doimiy ravishda xursand qilib keladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu safar u AQShning
Madaniyat Kecha, 16:08
Rayhon: Zamonaviy musiqa dolzarbligini yo'qotdi
Xonandaga savol berildi: "Hozirgi vaqtda O‘zbekiston musiqa sanoati haqida nima deb o‘ylaysiz?" Rayhon shunday javob berdi: "Oldin zamonaviy musiqalar yaratish juda qiziqarli edi. Bu
Madaniyat Kecha, 14:43
Maykl Jekson merosi ustidagi bahslar davom etmoqda
Pop musiqasi qiroli Maykl Jeksonning vafotidan keyin uning boyligi va merosi atrofidagi bahslar hali ham davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Yaqinda Jeksonlar oilasi vakillari va
Madaniyat 19:52, 6-03-2026
Ariana Rokfeller: Merosdan tashqarida mustaqil hayot izlaydi
Dunyoning eng boy va nufuzli oilalaridan biri bo'lgan Rokfellerlar sulolasi haqida ko'pchilik eshitgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu oilaning vakillari o'zlarining ulkan boyligi

В песне Райхона "Яхшимасми" были выявлены нарушения авторских прав
В песне Райхона 'Yaxshimasmi' было установлено, что стихотворение использовано без разрешения автора, сообщает Департамент интеллектуальной собственности.
Сообщается, что поэт Шохрух Абдувоходов, известный под псевдонимом Абдуссамий, обратился в Министерство юстиции по поводу исполнения его стихотворений 'Yaxshimasmi' и 'Ertaga boramizmi' без разрешения.
В ходе проверки было подтверждено, что в исполнении Райхона Ганиева 'Yaxshimasmi' и солиста группы 'Sahar' Анвара Жураева в песнях 'Ertaga boramizmi' использованы стихи композитора Шахбоза Носирджонова без согласия автора.
По данному факту составлен протокол на основании статьи 177(1) Кодекса об административной ответственности и направлен в суд.
Согласно решению суда Юнусабадского района правонарушителю назначен штраф в размере 2-х кратного МРЗП — 750 000 сумов.
Известная певица Наргиза Азимова, автор хитов «Я — дочь узбечки», «Хайрон» и «У меня есть Султан», дала открытый и искренний интервью для программы «Омон-омон». Об этом сообщает Zamin.uz. В ходе
Культура Вчера, 20:04
Появилась новость о том, что снимается документальный фильм «Примадонна» о народной артистке Узбекистана Юлдуз Усмановой. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этой интересной проекте сама певица объявила
Культура 22:02, 11-03-2026
В социальных сетях распространились различные сообщения о возбуждении судебного дела в отношении певца Садора Мамадалиева. Об этом сообщает Zamin.uz. Как стало известно, этот случай произошел после
Культура 15:53, 11-03-2026
Брат Дастона Эргашева подарил ему дорогую машину
Певец Достон Эргашев через свою страницу в социальных сетях удивил поклонников радостной новостью. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам известного артиста, его брат Джамшид подарил ему автомобиль
Культура 15:38, 11-03-2026
Водитель, сбивший машину Даврона Аскарова, сбежал
Известный актер Даврон Аскаров, завоевавший сердца многих зрителей благодаря сериалу «Кодирхон», в последние дни столкнулся с неприятным инцидентом. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно сообщению,