Samarqandda Rim nomli ko‘cha rasman ochildi
O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi yuqori darajadagi muzokaralar yakunida Samarqand xalqaro Kongress markazida tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu marosimda shahar ko‘chalaridan biriga Italiya poytaxti Rim nomi berilishi rasman e’lon qilindi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning matbuot xizmati ma’lum qildi.
Ushbu qaror ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va strategik aloqalarning mustahkamlanishini yanada ta’kidlaydi. Shavkat Mirziyoyev mazkur voqeani sharhlarkan, Rim nomining ko‘chaga berilishi O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi asrlar davomida shakllangan chuqur tarixiy va madaniy rishtalarni hisobga olgan holda qabul qilinganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, bu qaror mamlakatlar o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarining yuqori darajasini aks ettiradi. Samarqand shahrining qadimiy sivilizatsiyalar chorrahasi va Buyuk Ipak yo‘lining muhim markazi sifatida Rim bilan bog‘lanishi do‘stlik hamda o‘zaro hurmat ramzi hisoblanadi.
Mazkur ko‘cha nomining berilishi o‘zaro tushunishni mustahkamlash va hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yangi ko‘prik bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu marosim O‘zbekiston va Italiya o‘rtasidagi manfaatdorlik va hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan intilishning yorqin ifodasi bo‘ldi.

В Самарканде официально открылась улица под названием Рим
В результате высокоуровневых переговоров между Узбекистаном и Италией в Международном конгресс-центре Самарканда состоялась торжественная церемония. Об этом сообщает Upl.uz.
На этой церемонии официально было объявлено о присвоении имени столицы Италии Рим одной из городских улиц. Об этом сообщила пресс-служба Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Это решение подчеркивает дальнейшее укрепление культурных и стратегических связей между двумя государствами. Шавкат Мирзиёев, комментируя данное событие, отметил, что присвоение имени Рим улице было принято с учетом глубоких исторических и культурных связей, сложившихся между Узбекистаном и Италией на протяжении веков.
Кроме того, это решение отражает высокий уровень стратегического партнерства между странами. Связь города Самарканда, как перекрестка древних цивилизаций и важного центра Великого шелкового пути, с Римом является символом дружбы и взаимного уважения.
Присвоение этого названия улице ожидается как новый мост для укрепления взаимопонимания и дальнейшего развития сотрудничества. Эта церемония стала ярким выражением стремления к расширению взаимных интересов и сотрудничества между Узбекистаном и Италией.