Prezidentning yangi qarori e’lon qilindi
O‘zbekistonda imom Moturidiyning 1100 yilligi keng nishonlanadi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyevning tegishli qarori e’lon qilindi.
Qaror Imom Abu Mansur Moturidiyning ibratli hayot yo‘li va boy ilmiy-ma’naviy merosini har tomonlama chuqur o‘rganishni rag‘batlantirish, moturidiylik ta’limotiga xos bag‘rikenglik va mo‘tadillik tamoyillarini xalqimiz va jahon jamoatchiligi o‘rtasida keng targ‘ib etish, yoshlarni Vatanga muhabbat, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash maqsadida imzolangan.
Ikki hafta muddatda Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligini allomaning islom olamidagi obro‘-e’tibori va nufuziga munosib tarzda yuqori saviyada nishonlash bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutadigan chora-tadbirlar dasturini tasdiqlanadi. Jumladan:
(a) 2025 yil aprel oyida Samarqand shahrida “Moturidiylik – bag‘rikenglik, mo‘tadillik va ma’rifat ta’limoti” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazish;
(b) xorijlik tadqiqotchilar o‘rtasida moturidiylik ta’limoti bo‘yicha ilmiy tanlov o‘tkazish, g‘oliblar ishtirokida O‘zbekistonda madaniy-ma’rifiy uchrashuv va seminar-treninglar tashkil etish;
(v) Imom Moturidiyning “Ta’vilot al-Qur’on” va “Kitob at-tavhid” asarlari va moturidiylik ta’limotiga oid manbalarning o‘zbek va xorijiy tillardagi ilmiy-izohli akademik tarjimalarini nashr etish;
(g) Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligiga bag‘ishlangan esdalik suvenirlarini muomalaga chiqarish hamda pochta markalari, taqvimlar, buyuk mutafakkirning hayoti va ilmiy merosini yoritib beradigan boshqa ko‘rgazmali axborot vositalari turkumini yaratish;
(d) Imom Moturidiyning serqirra hayot yo‘li va ilmiy merosining bugungi kundagi ahamiyatini ochib beradigan badiiy-publitsistik film yaratish;
(ye) Samarqand viloyatida Imom Moturidiy va moturidiylik ta’limoti yo‘nalishida faoliyat olib borgan allomalarning hayoti, ilmiy va ijodiy merosiga bag‘ishlangan asarlarning nodir qo‘lyozma va nashr nusxalari hamda kitoblari ko‘rgazmasini tashkil etish;
(j) Samarqand shahridagi Abu Mansur Moturidiy majmuasini qayta ta’mirlash va obodonlashtirish.
Din ishlari bo‘yicha qo‘mita bilan birgalikda 2025 yil may va oktyabr oylarida Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universitetida Oliy ta’lim muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan “Moturidiylik ta’limoti va hozirgi zamon” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasini hamda ilmiy maqolalar tanlovini o‘tkazadi.

Объявлено новое решение президента
В Узбекистане широко отмечается 1100-летие имама Мотуридия. Об этом было объявлено в соответствующем указе президента Шавката Мирзиёева.
Указ подписан с целью всестороннего глубокого изучения образцового жизненного пути имама Абу Мансура Мотуридия и его богатого научно-духовного наследия, широкого распространения принципов терпимости и умеренности, характерных для учения мотуридизма, среди нашего народа и мирового сообщества, а также воспитания молодежи в духе любви к Родине, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям.
В течение двух недель будет утверждена программа мероприятий, направленная на достойное и высокое празднование 1155-летия со дня рождения имама Мотуридия, учитывающая его авторитет и влияние в исламском мире. В частности:
(a) В апреле 2025 года в городе Самарканде будет проведен международный научно-практический семинар на тему “Мотуридизм – учение о терпимости, умеренности и просвещении”;
(b) Проведение научного конкурса среди зарубежных исследователей по учению мотуридизма, организация культурно-просветительских встреч и семинаров-тренингов в Узбекистане с участием победителей;
(v) Публикация научно-комментарийных академических переводов трудов имама Мотуридия “Та’вилот ал-Курон” и “Китоб ат-таухид” и источников по учению мотуридизма на узбекском и иностранных языках;
(g) Выпуск памятных сувениров, посвященных 1155-летию со дня рождения имама Мотуридия, а также создание серии наглядных информационных средств, освещающих жизнь и научное наследие великого мыслителя, включая почтовые марки и календари;
(d) Создание художественно-публицистического фильма, раскрывающего современное значение многогранного жизненного пути и научного наследия имама Мотуридия;
(ye) Организация выставки редких рукописей и изданий, а также книг, посвященных жизни, научному и творческому наследию ученых, работавших в направлении учения имама Мотуридия в Самаркандской области;
(j) Ремонт и благоустройство комплекса Абу Мансура Мотуридия в городе Самарканде.
Совместно с Комитетом по делам религий в мае и октябре 2025 года в Самаркандском государственном университете имени Шарофа Рашидова за счет средств Фонда развития высших учебных заведений будет проведена республиканская научно-практическая конференция на тему “Учение мотуридизма и современность” и конкурс научных статей.