Kunduzgidan sirtqiga o‘tish mumkinmi?
Talabalar o‘qishni kunduzgi ta’lim shaklidan sirtqiga ko‘chirishi mumkin, deb Talimxabarlari.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 20-iyundagi 393-son qaroriga 3-ilova sifatida tasdiqlangan “Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘qishini ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 9-bandida rad javobiga asos bo‘ladigan holatlar belgilab o‘tilgan.
22-bandga ko‘ra, davlat granti asosida o‘qiyotgan talabalar boshqa OTMlarga faqat o‘xshash va turdosh yo‘nalishlar bo‘yicha, hamda davlat granti kvotalari doirasida ko‘chirilishi mumkin.
Aks holda (ya’ni, grant kvotasi yo‘q bo‘lsa), o‘qishni to‘lov-kontrakt asosida ko‘chirish mumkin bo‘ladi.
Nizomning 15-bandiga binoan, o‘qishni ko‘chirish arizalari har yili 15-iyuldan 5-avgustga qadar qabul qilinadi.
Ko‘chirishni istagan talabalar quyidagi hujjatlarni topshiradi:
ariza (ta’lim yo‘nalishi, shakli, sababi, tanishganligi ko‘rsatilgan);
reyting daftarchasi yoki akademik ma’lumotnoma nusxasi;
pasport nusxasi.
Uzbekistan Airways Dubayga reyslarini vaqtincha to'xtatdi
Yaqin Sharq mintaqasidagi siyosiy va xavfsizlik vaziyatiga qarab, Uzbekistan Airways aviakompaniyasi o'zining Toshkent va Dubay shaharlari orasidagi ayrim reyslarini vaqtincha to'xtatishga
Oʻzbekiston Bugun, 10:38
Yunusoboddagi olti mahallada elektr energiyasi uzilib qoladi
Yunusobod tumani aholisi uchun muhim ma'lumotni e'tiboringizga yetkazamiz. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bugungi kunda tumanning bir qancha mahallalarida elektr energiyasi ta'minoti
Oʻzbekiston Bugun, 08:40
Yigirma to'rtinchisi mart kuni O'zbekiston hududida ob-havo turlicha kechadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakatning katta qismida osmon ochiq bo'lib, quyosh porlaydi. Ba'zi
Oʻzbekiston Kecha, 19:33
Namangan viloyatining Pop tumanida joylashgan Arashan ko'llari atrofi yaqinda yirik turizm majmuasi qurilishi bilan yangi tashabbuslarga guvoh bo'lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oʻzbekiston Kecha, 17:58
Olimpiya qo'mitasi rahbarining sun'iy intellektli videosi haqiqatga to'g'ri kelmaydi
Ijtimoiy tarmoqlarda oxirgi kunda O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari Otabek Umarov nomidan tarqalib ketgan videolarga rasmiy va aniq javob berildi.
Oʻzbekiston Kecha, 11:44
Amir Temur xiyoboni mart oyidan boshlab vaqtincha yopiladi
Toshkent shahri Yunusobod tumani hududida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish va rekonstruksiya ishlari doirasida muhim o'zgarishlar kiritilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Shahar

Можно ли перейти с дневного на внешний?
В пункте 9 Положения о порядке перевода, восстановления и отчисления студентов высших учебных заведений, утвержденного в качестве приложения к постановлению Кабинета Министров от 20 июня 2017 года № 393, указаны случаи, являющиеся основанием для отказа.
Согласно пункту 22, студенты, обучающиеся на государственном гранте, могут переводиться в другие ВУЗы только по схожим и родственным направлениям, а также в рамках квот государственных грантов.
В противном случае (то есть, если нет грантовой квоты), перевод на платной основе будет возможен.
Согласно пункту 15 Положения, заявления на перевод принимаются ежегодно с 15 июля по 5 августа.
Студенты, желающие перевестись, подают следующие документы:
заявление (с указанием направления обучения, формы, причины, ознакомления);
копия рейтинговой книжки или академической справки;
копия паспорта.
В зависимости от политической и безопасности ситуации в регионе Ближнего Востока авиакомпания Uzbekistan Airways решила временно приостановить некоторые рейсы между Ташкентом и Дубаем. Об этом
Узбекистан Сегодня, 10:38
В шести микрорайонах Юнусободского района будет отключено электроснабжение
Доводим до вашего сведения важную информацию для жителей района Юнусабад. Об этом сообщает Zamin.uz. Сегодня в ряде микрорайонов района временно прекратится подача электроэнергии. Данная мера
Узбекистан Сегодня, 08:40
Какая будет погода в Узбекистане 24 марта
24 марта погода на территории Узбекистана будет разной. Об этом сообщает Zamin.uz. В большей части страны небо будет ясным, и будет светить солнце. В некоторых местах могут появиться облака и
Узбекистан Вчера, 19:33
В Намангане в Арашане началось строительство крупного туристического комплекса
Окрестности озер Арашан, расположенных в Поппском районе Наманганской области, вскоре станут свидетелями новых инициатив благодаря началу строительства крупного туристического комплекса. Об этом
Узбекистан Вчера, 17:58
Видео с искусственным интеллектом руководителя Олимпийского комитета не соответствует действительности
Дано официальное и четкое ответ на видеоролики, которые в последнее время распространяются в социальных сетях от имени первого заместителя председателя Национального олимпийского комитета
Узбекистан Вчера, 11:44
Бульвар Амира Тимура с марта временно закроется
В районе Юнусабадского района города Ташкента в рамках проводимых работ по благоустройству и реконструкции вносятся важные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно информации, предоставленной