Boysun tog‘larida 9200 yillik dehqonchilik topildi
Surxondaryo viloyatidagi Boysun tog‘lari hududida yangi arxeologik kashfiyot amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
To‘da g‘orida olib borilgan qazishmalar natijasida taxminan 9200 yil oldingi davrga oid qadimiy mehnat qurollari va yovvoyi donli o‘simliklar qoldiqlari topildi. Madaniy meros agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, bu topilmalar mintaqaning ilk aholisi ovchilik, terimchilik bilan birga dehqonchilikning dastlabki shakllari bilan shug‘ullanganini ko‘rsatadi.
Tadqiqotlar Xitoy Fanlar akademiyasi Qazilmalar va paleoantropologiya instituti professori Xinying Chjou boshchiligida, shuningdek, Samarqand arxeologiya instituti olimlari ishtirokida olib borildi. Qazishmalar davomida qadimiy tosh o‘roqlar, yovvoyi don urug‘lari va ularni qayta ishlash uchun mo‘ljallangan asboblar topildi.
Ushbu asboblarning yuzasida g‘alla poyalarini o‘rish va qayta ishlash belgilari aniq saqlangan. Germaniyadagi Geoantropologiya instituti olimlaridan biri Robert Shpenglerning ta’kidlashicha, bu kashfiyot dehqonchilikning faqat bitta hududda emas, balki Yevroosiyo mintaqasining turli joylarida mustaqil ravishda shakllanganini tasdiqlaydi.
Shuningdek, shunga o‘xshash qurollar Levant hududi va Qirg‘izistondagi Obishir-5 manzilgohida ham aniqlangan. Bu esa agrar an’analar turli hududlarda o‘z-o‘zidan paydo bo‘lganidan dalolat beradi.
Mutaxassislar fikricha, Boysun tog‘larida topilgan arxeologik topilmalar nafaqat O‘zbekiston tarixini chuqur o‘rganishda, balki insoniyatning ilk agrar madaniyati qanday vujudga kelganini tushunishda ham katta ahamiyatga ega. Ushbu kashfiyot jahon arxeologiyasida muhim manba sifatida e’tirof etilmoqda (manba: zamin.uz).

В Сурхандарье обнаружено древнее поселение возрастом 9200 лет
Международная группа археологов из Узбекистана, Китая и Европы сделала важное открытие в пещере Тода, расположенной в долине Сурхандарьи. Об этом сообщает Upl.uz.
В этом месте были найдены следы древнего поселения людей, датируемого примерно 9200 лет назад. Среди находок — каменные чаши, зерна дикой ячменя и остатки других зерновых растений.
Эти предметы свидетельствуют о том, что местные охотники-собиратели обеспечивали себя пищей не только охотой, но и активно использовали дары природы. Это поселение относится к раннему неолиту.
Исследователи обнаружили семена яблока, скорлупу фисташек, каменные ножи с узкими и длинными лезвиями, колёса и другие орудия труда. Повреждения на инструментах указывают на их использование для срезания и обработки урожая дикого ячменя.
Сегодня это растение продолжает расти в южных регионах страны. Интересно, что подобные следы использования встречаются в чашах первых сельскохозяйственных культур Леванта и в находках археологического комплекса Обишир-5 в Ферганской долине Кыргызстана.
По мнению учёных, древние жители Сурхандарьи могли случайно заложить основы сельского хозяйства, хотя целенаправленное земледелие в то время формировалось в регионах Ближнего Востока, Индии и Ирана. Открытие в пещере Тода помогает лучше понять процесс перехода человечества от охоты и собирательства к земледелию.
Исследователи подчёркивают, что благодаря этой находке они приблизились к пониманию того, как первые земледельцы начали выращивать зерновые культуры и методы их хранения. В последние годы Узбекистан уделяет особое внимание археологическим открытиям.
Руководство страны стремится укрепить историческое значение региона Центральной Азии. В этой цели узбекские археологи сотрудничают с зарубежными коллегами.
В результате этого сотрудничества музеи Узбекистана пополняются новыми экспонатами. Следует отметить, что ранее в Узбекистане были найдены каменные наконечники стрел возрастом около 80 тысяч лет.
Эта находка относится к периоду, значительно предшествующему широкому использованию огнестрельного оружия Homo sapiens. Правительства Узбекистана планируют продолжать археологические исследования с целью выявления новых исторических памятников.