O‘zbekistonda yangi geologiya markazi ochiladi
O‘zbekistonda zamonaviy geologiya sohasida yangi kompetensiyalar markazini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Amerika Qo‘shma Shtatlarining Kolorado tog‘-kon maktabi bilan hamkorlikda amalga oshiriladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev loyihani diqqat bilan o‘rganib, uni to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Yangi markaz ilmiy tadqiqotlar bilan birga amaliy ishlarni ham amalga oshiradi. Markazning asosiy vazifasi yangi konlarni tez va samarali izlash uchun raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt hamda aero-geofizika usullarini keng joriy qilishdir.
Bundan tashqari, raqamli ma’lumotlarni chuqur tahlil qilish, geokimyoviy va kosmo-geologik tadqiqotlarni birlashtirish, shuningdek, mintaqaviy geologik qidiruv ishlarini yanada kengaytirish rejalashtirilgan. Ushbu markaz mamlakatimizda tog‘-kon sohasining rivojlanishiga muhim hissa qo‘shishi kutilmoqda.
Toshkent shahar hokimiyati jamoat transporti tizimini rivojlantirish va zamonaviy talablarga moslashtirish maqsadida keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oʻzbekiston Kecha, 23:37
O'zbekiston Respublikasi Qatar davlatidagi elchixonasi o'z fuqarolarini xavfsiz ravishda vataniga qaytarish bo'yicha yana bir muvaffaqiyatli tadbirni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz
Oʻzbekiston Kecha, 20:40
O'zbekiston xomashyo bozorida AI-92 markali benzin narxi qisqa vaqt ichida keskin oshgani ma'lum bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. O'zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo
O'zbekistonda AI-92 benzin narxi keskin oshdi va savdo hajmi qisqardi
O'zbekiston hududida yonilg'i bozorida so'nggi kunlarda kuzatilayotgan o'zgarishlar aholi e'tiborini tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xususan, AI-92 markali benzin
Oʻzbekiston Kecha, 16:22
Tarixiy Xiva shahri hozirgi kunda turizm va xalqaro tadbirlar infratuzilmasini jadal ravishda yaxshilash yo'liga kirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu qadimiy shaharni butun dunyodan
Oʻzbekiston Kecha, 15:59
Paxta terimida mexanizatsiyani oshirishga 400 million dollar ajratildi
2024-yil 13 mart kuni O‘zbekiston Prezidenti qishloq xo‘jaligi sohasini ilg‘or texnikalar bilan modernizatsiya qilishga doir muhim farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu farmonning

В Узбекистане откроется новый геологический центр
В Узбекистане планируется создание нового центра компетенций в области современной геологии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект реализуется в сотрудничестве с Горной школой штата Колорадо Соединённых Штатов Америки. Президент Шавкат Мирзиёев внимательно изучил проект и полностью его поддержал.
Новый центр будет заниматься как научными исследованиями, так и практическими работами. Основная задача центра — широкое внедрение цифровых технологий, искусственного интеллекта и аэрогеофизических методов для быстрого и эффективного поиска новых месторождений.
Кроме того, планируется глубокий анализ цифровых данных, объединение геохимических и космогеологических исследований, а также расширение региональных геологических поисковых работ. Ожидается, что этот центр внесёт значительный вклад в развитие горнодобывающей отрасли нашей страны.
Хокимият города Ташкента проводит масштабные реформы с целью развития системы общественного транспорта и адаптации её к современным требованиям. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным городского
Узбекистан Вчера, 23:37
Посольство Республики Узбекистан в государстве Катар провело еще одну успешную операцию по безопасному возвращению своих граждан на родину. Об этом сообщает Zamin.uz. В прошедшие дни, а именно 13 и
Узбекистан Вчера, 20:40
Стало известно о резком росте цен на бензин марки АИ-92 на сырьевом рынке Узбекистана за короткий промежуток времени. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно последним данным Товарной биржи Республики
В Узбекистане резко выросла цена на бензин АИ-92 и сократились объемы продаж
В последние дни изменения на рынке топлива в Узбекистане привлекают внимание населения. Об этом сообщает Zamin.uz. В частности, цена на бензин марки АИ-92 резко выросла за очень короткий промежуток
Узбекистан Вчера, 16:22
В Хиве строится новый ковер Конгресс стоимостью семьдесят миллионов долларов
Исторический город Хива сегодня активно улучшает инфраструктуру для туризма и проведения международных мероприятий. Об этом сообщает Zamin.uz. В рамках масштабного проекта стоимостью около
Узбекистан Вчера, 15:59
На увеличение механизации при сборе хлопка выделено 400 миллионов долларов
13 марта 2024 года Президент Узбекистана подписал важный указ о модернизации сельского хозяйства с использованием передовой техники. Об этом сообщает Zamin.uz. Основная цель данного указа —