Prezidentning yangi farmoni qabul qilindi
«Iqtidorli mutaxassislarning xorijda ta’lim olishini qo‘llab-quvvatlash, ularda kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish va rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora tadbirlar to‘g‘risida»gi prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, bakalavriat, magistratura va doktorantura dasturlari bo‘yicha ta’lim olish uchun eng munosib nomzodlarni saralash maqsadida prezidentning «El-yurt umidi» stipendiyasi joriy etiladi.
«El-yurt umidi» stipendiyasi egalari ochiq tanlov asosida test sinovlari va suhbat o‘tkazish orqali aniqlanadi. Test sinovlarida nomzodlarning intellektual, tahlil qilish va kreativlik qobiliyatlari, psixologik barqarorligi baholanadi.
Bakalavriat bo‘yicha hamda magistratura va doktorantura bo‘yicha xalqaro reyting tashkilotlarining global reytingi natijalariga ko‘ra:
- birinchi yuztalikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qish xarajatlari (tuition fee) to‘liq qoplanadigan grant asosida qabul qilingan nomzodlarga «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
- birinchi uch yuztalikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalariga qabul qilingan nomzodlarga xalqaro transport va turarjoy xarajatlari uchun «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
- birinchi yigirmatalikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qish xarajatlari (tuition fee) kamida 50 foiz qoplanadigan grant asosida qabul qilingan Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablari bitiruvchilariga «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi.
Markaziy bank jamoatchilik e'tiboriga jiddiy taklifni oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu taklif AQSH dollarini naqd pul shaklida sotib olish jarayonidagi tartiblarga oid bo'lib, unda
Oʻzbekiston Bugun, 01:38
Angliyaning Blekpul shahrida dunyoga mashhur bo'lgan Britaniya talantlari tanlovi ko'rsatuvida ilk marta O'zbekiston nomidan yosh xonanda Yasmina Husniddinova ishtirok etdi. Bu haqda
Oʻzbekiston Kecha, 23:36
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 25 mart kuni mamlakatimizda islomiy moliya tizimini joriy etish bo'yicha taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oʻzbekiston Kecha, 22:39
O'zbekiston gidrometeorologiya xizmati ma'lumotlariga ko'ra, 26 mart kuni mamlakatimizning aksariyat hududlarida quruq va quyoshli ob-havo hukm surishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz
O'zbekiston turizm sohasida yangi va ijobiy natijalarga erishmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. 2026 yilning yanvar va fevral oylarida mamlakatimizga jami bir million yettinga ming nafarga
Oʻzbekiston Kecha, 17:35
Nurafshon va Bektemir o'rtasida ekspress avtobuslar harakatlanadi
Nurafshon shahri bilan Toshkentning Bektemir tumani o'rtasida tezkor va qulay avtobus xizmatini yo'lga qo'yish uchun maxsus transport tizimi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar

Принят новый указ президента
«О поддержке обучения талантливых специалистов за границей, развитии и стимулировании их профессиональных навыков» принято указание президента.
Согласно указу, для отбора наиболее подходящих кандидатов для обучения по программам бакалавриата, магистратуры и аспирантуры вводится стипендия президента «Эль-юрт умиди».
Обладатели стипендии «Эль-юрт умиди» будут определяться на основе открытого конкурса с проведением тестовых испытаний и собеседований. В тестах будут оцениваться интеллектуальные, аналитические и креативные способности кандидатов, а также их психологическая устойчивость.
По результатам глобального рейтинга международных рейтинговых организаций по бакалавриату, магистратуре и аспирантуре:
- кандидатам, принятым на обучение по программам иностранных высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, вошедших в первую сотню, стипендии фонда «Эль-юрт умиди» будут предоставляться без конкурсов на основе полного покрытия расходов на обучение (tuition fee);
- кандидатам, принятым в иностранные высшие учебные заведения и научно-исследовательские учреждения, вошедшие в первую триста, стипендии фонда «Эль-юрт умиди» будут предоставляться без конкурсов для покрытия международных транспортных и жилищных расходов;
- кандидатам, принятым на программы бакалавриата в иностранных высших учебных заведениях, вошедших в первую двадцатку, стипендии фонда «Эль-юрт умиди» будут предоставляться без конкурсов на основе гранта, покрывающего не менее 50 процентов расходов на обучение (tuition fee) для выпускников президентских, творческих и специализированных школ.
Центральный банк предложил расширить требования к документам при покупке долларов
Центральный банк получил серьезное предложение от общественности. Об этом сообщает Zamin.uz. Это предложение касается правил покупки наличных долларов США, предусматривающих расширение требований к
Узбекистан Сегодня, 01:38
Одиннадцатилетняя девочка из Узбекистана получила путевку на британский конкурс
В городе Блэкпул в Англии на всемирно известном британском конкурсе талантов впервые от имени Узбекистана выступила юная певица Ясмина Хусниддинова. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом важном событии
Узбекистан Вчера, 23:36
В Узбекистане внедряется система исламских финансов
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 марта этого года ознакомился с презентацией по внедрению исламской финансовой системы в нашей стране. Об этом сообщает Zamin.uz. В рамках этой важной
Узбекистан Вчера, 22:39
В Узбекистане 26 марта ожидается сухая и солнечная погода
По данным Узбекской гидрометеорологической службы, 26 марта в большинстве регионов нашей страны ожидается сухая и солнечная погода. Об этом сообщает Zamin.uz. В эти дни температура значительно
Посещаемость Узбекистана иностранными туристами резко возрастает
Узбекистан достигает новых и положительных результатов в сфере туризма. Об этом сообщает Zamin.uz. В январе и феврале 2026 года в нашу страну приехало около одного миллиона семисот тысяч иностранных
Узбекистан Вчера, 17:35
Между Нурафшаном и Бектемиром курсируют экспресс-автобусы.
Для организации быстрого и удобного автобусного сообщения между городом Нурафшон и Бектемирским районом Ташкента будет внедрена специальная транспортная система. Об этом сообщает Zamin.uz. Подробная