«Istiqbolli kadrlarni maqsadli tayyorlash hamda ularni davlat boshqaruvi va xizmatiga samarali jalb etish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Prezident huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi Prezident huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi etib qayta tashkil etiladi.
Akademiyaning asosiy vazifalaridan biri etib davlat xizmatchilarining malakasini muntazam oshirib borish va qayta tayyorlash, shuningdek, boshqaruv kadrlarini magistratura va oliy ta’limdan keyingi ta’lim bosqichlarida o‘qitish belgilandi.
Shuningdek, Prezident huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasining Vasiylik kengashi tuziladi.
2025 yil 1 iyuldan davlat organlari va tashkilotlari tomonidan davlat xizmatchilarining malakasini oshirish va qayta tayyorlash xodimlarning kasbiy rivojlanish ehtiyojlariga asoslangan holda tashkil etiladi hamda malaka oshirishning an’anaviy, muqobil va mustaqil shakllari joriy etiladi.
Farmonga ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabrdan Akademiyada davlat xizmatidagi rahbarlar, rahbarlikka nomzodlar va boshqaruv kadrlari malakasini oshirish bo‘yicha qisqa muddatli kurslar joriy etiladi.
2026 yil 1 yanvardan Akademiyada muddati 6 oygacha bo‘lgan qayta tayyorlash ta’lim dasturlari joriy etiladi.
2025/2026 o‘quv yilidan «Hududlarni kompleks rivojlantirish», «Davlat boshqaruvi», «Inson resurslarini rivojlantirish» magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.
2026/2027 o‘quv yilidan:
- «Davlat siyosati» (Public Policy) va «Davlat moliyasini boshqarish» (Public Finance Management) magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi;
- yuqori malakali va zamonaviy bilimlarga ega boshqaruv kadrlari zaxirasini shakllantirib borish maqsadida amaliyotchi boshqaruvchilar uchun maxsus dasturlar (Executive MPA va Executive MBA) joriy etiladi;
- magistratura dasturlari xorijdagi nufuzli oliy ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikda qo‘shma ta’lim dasturlari va modullar bo‘yicha tashkil etiladi.

Президентская академия государственного управления будет реорганизована
Принято указ президента о мерах по дальнейшему совершенствованию системы целенаправленной подготовки перспективных кадров и их эффективного привлечения к государственной службе и управлению.
Согласно указу, Президентская академия государственного управления будет реорганизована в Академию государственной политики и управления при Президенте.
Одной из основных задач академии определено регулярное повышение квалификации и переподготовка государственных служащих, а также обучение управленческих кадров на уровне магистратуры и последующего образования.
Также будет создан Попечительский совет Академии государственной политики и управления при Президенте.
С 1 июля 2025 года повышение квалификации и переподготовка государственных служащих в государственных органах и организациях будет организовано на основе потребностей профессионального развития сотрудников, а также будут внедрены традиционные, альтернативные и независимые формы повышения квалификации.
Согласно указу, с 1 октября 2025 года в Академии будут введены краткосрочные курсы повышения квалификации для руководителей, кандидатов на руководящие должности и управленческих кадров.
С 1 января 2026 года в Академии будут внедрены образовательные программы переподготовки сроком до 6 месяцев.
С учебного года 2025/2026 будут готовиться кадры по магистерским специальностям «Комплексное развитие регионов», «Государственное управление», «Развитие человеческих ресурсов».
С учебного года 2026/2027:
- будут готовиться кадры по магистерским специальностям «Государственная политика» (Public Policy) и «Управление государственными финансами» (Public Finance Management);
- с целью формирования резерва высококвалифицированных и современных управленческих кадров будут внедрены специальные программы для практикующих управленцев (Executive MPA и Executive MBA);
- магистерские программы будут организованы в сотрудничестве с престижными высшими учебными заведениями за границей через совместные образовательные программы и модули.
Сегодня по расписанию запланировано 35 вылетов и такое же количество прилётов, сообщили на uzairways.com. Ранний вылет отправляется в 06:35, а последний — в 22:30. Среди популярных направлений среди