O‘zbekistonda turizm salohiyatini to‘liq ishga solish, sohaning iqtisodiyotdagi ulushini keskin oshirishga qaratilgan “2025–2026 yillarda sayyohlar oqimini keskin ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini jadal kengaytirish orqali turizmning iqtisodiyotdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga muvofiq, 2025 yil yakuniga qadar turizm sohasi uchun asosiy maqsadli ko‘rsatkichlar etib quyidagilar belgilandi:
• Respublika hududlariga 15,8 million nafar xorijiy turistni jalb qilish, turizm xizmatlari eksportini 4 milliard AQSH dollariga yetkazish;
• Ichki turizm orqali 40 million mahalliy sayyohning hududlarga safarlarini tashkil etish;
• Qo‘shimcha 378 ta turoperator faoliyatini yo‘lga qo‘yish.
Yangi vizasiz rejim
2025 yil 1 iyundan boshlab Bahrayn Qirolligi, Kuvayt Davlati va Ummon Sultonligi fuqarolari O‘zbekistonga kelgan paytdan boshlab 30 kunlik muddatda vizasiz tartibda sayohat qilishi mumkin bo‘ladi. Bu yangi qadam qo‘shni va arab mamlakatlari bilan turizm aloqalarini yanada faollashtirishi kutilmoqda.
Sayohatni rag‘batlantirish uchun yangi tashabbuslar
Shuningdek, farmonda turizmni rag‘batlantirish va ommalashtirish maqsadida bir qancha muhim tashabbuslar belgilandi:
• Har yili 30 noyabrga qadar kelgusi yil uchun turizmni rivojlantirishga doir hududiy dasturlar ishlab chiqiladi;
• Har yili noyabr oyining 3-haftasida Xalqaro turizm haftaligi o‘tkaziladi;
• 2025 yil iyun oyidan e’tiboran har oyning ikkinchi shanba va yakshanba kunlari “Oila va jamoa bilan sayohatga chiqish kuni” sifatida belgilanadi va “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” dasturi doirasida amalga oshiriladi.
Ushbu farmon nafaqat turizm salohiyatini rivojlantirish, balki aholi orasida madaniyat va sayohatni ommalashtirishda ham muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda. Siz ushbu tashabbuslarni qanday baholaysiz? Qaysi hududga sayohat qilishni rejalashtiryapsiz?

Новая стадия в туризме: безвизовый режим в 2025 году, 15,8 млн туристов и "дни путешествий"
В Узбекистане был принят указ президента о мерах по увеличению потока туристов и быстрому расширению объема туристических услуг с целью полного использования туристического потенциала страны и резкого увеличения доли этой сферы в экономике в 2025-2026 годах.
Согласно указу, к концу 2025 года основные целевые показатели для туристической сферы установлены следующие:
• Привлечение 15,8 миллиона иностранных туристов в республиканские регионы, увеличение экспорта туристических услуг до 4 миллиардов долларов США;
• Организация поездок 40 миллионов местных туристов по регионам через внутренний туризм;
• Запуск деятельности дополнительных 378 туроператоров.
Новый безвизовый режим
С 1 июня 2025 года граждане Королевства Бахрейн, Государства Кувейт и Султаната Оман смогут путешествовать в Узбекистан без визы на срок до 30 дней с момента прибытия. Ожидается, что этот новый шаг активизирует туристические связи с соседними и арабскими странами.
Новые инициативы для стимулирования путешествий
Также в указе определены несколько важных инициатив с целью стимулирования и популяризации туризма:
• Каждый год до 30 ноября будут разрабатываться региональные программы по развитию туризма на следующий год;
• Каждый год в третьей неделе ноября будет проводиться Международная неделя туризма;
• С июня 2025 года каждую вторую субботу и воскресенье месяца будут объявлены “Днями путешествий с семьей и друзьями” и реализовываться в рамках программы “Путешествуй по Узбекистану!”.
Ожидается, что этот указ станет важным шагом не только в развитии туристического потенциала, но и в популяризации культуры и путешествий среди населения. Как вы оцениваете эти инициативы? В какой регион планируете путешествовать?