Expo 2025: O‘zbekiston paviloni 100 ming mehmonni maftun etdi (video)
Yaponiyaning Osaka shahrida bo‘lib o‘tayotgan Expo 2025 jahon ko‘rgazmasi doirasida O‘zbekiston o‘zining ilhomlantiruvchi va madaniyat, fan hamda barqaror rivojlanish uyg‘unlashgan paviloni bilan faol ishtirok etmoqda. Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyevaning ta’kidlashicha, ko‘rgazma boshlanganidan buyon yurtimiz paviloniga 100 mingdan ziyod mahalliy va xorijiy mehmon tashrif buyurgan.
— Expo 2025 ko‘rgazmasida faxr bilan O‘zbekiston pavilonini taqdim etmoqdamiz. Bu maskan faqatgina me’moriy jihatdan emas, balki g‘oya va mazmun jihatdan ham diqqatni jalb qilmoqda. Pavilonimiz — bu “Bilimlar bog‘i”, unda an’ana va zamonaviy texnologiyalar uyg‘unlikda namoyon bo‘lmoqda, — deydi Saida Mirziyoyeva.
O‘zbekiston paviloni ko‘rgazmada o‘zgacha dizayn va mazmuni bilan alohida ajralib turibdi. Unda mamlakatning boy madaniyati, tarixiy merosi, yangi innovatsion g‘oyalari hamda barqaror kelajak sari intilishi teran aks ettirilgan.
Expo 2025 doirasidagi ishtirok mamlakatimizning xalqaro imiji va turistik jozibadorligini oshirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 8 may kuni Venetsiya biyennalesida ham O‘zbekiston milliy paviloni tantanali ravishda ochilgan edi. Unda ham Saida Mirziyoyeva ishtirok etib, “Quyosh” obyektining ilmiy va global kontekstda qayta ko‘rib chiqilishi zarurligini ta’kidlagan.
Expo 2025 doirasidagi bunday iftixorli ishtirok, O‘zbekistonning xalqaro maydonda o‘z so‘zi, o‘z salohiyati va o‘z sevimli maqsadlari borligini yana bir bor isbotlamoqda. Bu kabi ko‘rgazmalar mamlakat imijini yuksaltirish, investitsiyalar jalb etish va madaniyatimizni keng targ‘ib etish uchun mustahkam platforma vazifasini o‘taydi.

Expo 2025: Павильон Узбекистана поразил 100 тысяч гостей (видео)
На Всемирной выставке Expo 2025, проходящей в японском городе Осака, Узбекистан активно участвует со своим вдохновляющим павильоном, который сочетает в себе культуру, науку и устойчивое развитие. Помощник президента Саида Мирзиеева отметила, что с начала выставки павильон нашей страны посетило более 100 тысяч местных и иностранных гостей.
— Мы с гордостью представляем павильон Узбекистана на выставке Expo 2025. Это место привлекает внимание не только с архитектурной точки зрения, но и по своим идеям и содержанию. Наш павильон — это “Сад знаний”, где традиции и современные технологии гармонично сочетаются, — говорит Саида Мирзиеева.
Павильон Узбекистана выделяется на выставке своим уникальным дизайном и содержанием. В нем глубоко отражены богатая культура страны, историческое наследие, новые инновационные идеи и стремление к устойчивому будущему.
Участие в Expo 2025 служит важным фактором для повышения международного имиджа нашей страны и туристической привлекательности.
Напоминаем, что 8 мая текущего года на Венецианской биеннале также торжественно открылся национальный павильон Узбекистана. В нем также участвовала Саида Мирзиеева, подчеркнув необходимость пересмотра объекта “Солнце” в научном и глобальном контексте.
Такое гордое участие в Expo 2025 еще раз доказывает, что у Узбекистана есть свое слово, свои возможности и свои любимые цели на международной арене. Такие выставки выполняют важную роль в повышении имиджа страны, привлечении инвестиций и широком продвижении нашей культуры.