AQSh Yaqin Sharqga qo'shimcha dengiz piyodalarini yo'naltirmoqda
Numbeo platformasi har yili tuzadigan hayot narxi indeksida O‘zbekiston 127-o‘rinni egalladi, deb UPL.uz xabar berdi.
2025 yilda e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston indeksi 100 ballik shkalada 24,2 ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun Nyu-Yorkning indeksi 100 deb qabul qilingan. Bu shuni anglatadiki, agar mamlakat indeksi 100 dan yuqori bo‘lsa, yashash xarajatlari (ijaradan tashqari) Nyu-Yorkdagidan ham yuqori bo‘ladi. Masalan, 120 indeksga ega davlatda kundalik xarajatlar Nyu-Yorkdan 20% qimmat bo‘ladi.
Toshkentda bir kishi uchun oylik xarajat (ijarasiz) taxminan $484 (taxminan 6 260 000 so‘m), to‘rt kishilik oila uchun esa $1 643 (taxminan 21 240 000 so‘m) ni tashkil etadi.
Mintaqaviy reytingda O‘zbekistonni qo‘shni Qozog‘iston (116-o‘rin) va Qirg‘iziston (118-o‘rin) ortda qoldirdi. Biroq, xavfsizlik indeksi bo‘yicha O‘zbekiston 72,1 ball bilan 27-o‘rinni egalladi. Bu esa fuqarolar va sayyohlar o‘zlarini xavfsiz his qilayotganini, huquq-tartibot idoralari yaxshi ishlayotganini ko‘rsatadi.
Aholining xarid qobiliyati indeksi 44,5 ball bo‘lib, bu fuqarolarning imkoniyatlari o‘rtacha ekanini bildiradi.
Tadqiqotga ko‘ra, dunyodagi eng qimmat yashash hududlari — Amerika Virgin orollari va Shveysariya (indeksi 98,4), uchinchi o‘rinda esa Islandiya (83,4) joylashgan. Reytingning eng pastida Pokiston, Liviya va Misr turibdi — bu davlatlarda yashash eng arzon deb baholangan.
Numbeo tahlilchilari ushbu reytingni shakllantirishda dunyo bo‘ylab foydalanuvchilar taqdim etgan mahsulot, uy-joy, transport va kommunal xizmatlar narxlarini o‘rganishgan.
Ma’lumot uchun, 2024 yilda O‘zbekiston jahon tinchlik va xavfsizlik indeksida 163 mamlakat orasida 60-o‘rinni egallab, 26 pog‘ona yuqorilagan. MDH davlatlari orasida Qozog‘iston (59), Tojikiston (72), Qirg‘iziston (78) va Turkmaniston (83) o‘rin olgan.
Hayot narxi past bo‘lishiga qaramay, O‘zbekistonda xavfsizlik darajasi yuqori va bu omil mamlakatni yashash hamda sayohat uchun jozibador qiladi. 2024 yilda O‘zbekiston Markaziy Osiyodagi eng ommabop 10 turistik yo‘nalish qatoridan joy oldi.
Metanli yonilg'i punktlari kelasi kundan umumiy foydalanuvchilar uchun ochiladi
Energetika vazirligi ommaga muhim ma’lumotni yetkazib berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kelasi kun, ya’ni 14 martdan boshlab mamlakatimiz bo‘ylab joylashgan metanli yonilg‘i quyish punktlarining
Oʻzbekiston Kecha, 20:57
Kelasi dam olish kunlarida O'zbekistonda quruq va iliq ob-havo bo'ladi
O'zbekiston hududida yaqinlashib kelayotgan dam olish kunlari arafasida ob-havo holati ko'plab fuqarolarni qiziqtirib turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bahor fasli mamlakatimizda
Oʻzbekiston Kecha, 18:48
Prezident mahallalarda virtual qabulxona kabinetlarini tashkil etishni buyurdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan muhim yig'ilishda aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini yanada takomillashtirish va jamoatchilik fikrini chuqur tahlil qilish
Oʻzbekiston Kecha, 18:37
Prezident paxta yig'ishni to'liq mexanizatsiyalash bo'yicha farmon imzoladi
O'zbekiston Prezidenti 2024 yilning 13-mart kuni qishloq xo'jaligi sohasini zamonaviy texnologiyalar bilan ta'minlashga qaratilgan muhim farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Metan quyish shoxobchalari odatiy ish rejimiga qaytmoqda
O‘zbekiston Energetika vazirligi mamlakat bo‘ylab metan quyish shoxobchalari 14 martdan boshlab bosqichma-bosqich odatiy ish rejimiga qaytishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu qaror
Oʻzbekiston Kecha, 15:38
O'n to'rtinchi martda O'zbekistonda ob-havo yaxshilanadi
O'n to'rtinchi mart kuni O'zbekiston hududida ob-havo holati yanada yaxshilanib, bahor mavsumining kelishi aniq seziladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Axborot xizmatlari

В Ташкенте ежемесячные расходы одного человека составляют $484
Платформа Numbeo сообщила, что Узбекистан занял 127-е место в индексе стоимости жизни, который составляется ежегодно.
Согласно данным, опубликованным в 2025 году, индекс Узбекистана составил 24,2 по шкале из 100 баллов. Для сравнения, индекс Нью-Йорка принят за 100. Это означает, что если индекс страны выше 100, то расходы на жизнь (за исключением аренды) будут выше, чем в Нью-Йорке. Например, в стране с индексом 120 ежедневные расходы будут на 20% выше, чем в Нью-Йорке.
Ежемесячные расходы на одного человека в Ташкенте (без аренды) составляют примерно $484 (примерно 6 260 000 сум), а для семьи из четырех человек — $1 643 (примерно 21 240 000 сум).
В региональном рейтинге Узбекистан опередил соседние Казахстан (116-е место) и Кыргызстан (118-е место). Однако по индексу безопасности Узбекистан занял 27-е место с 72,1 балла. Это показывает, что граждане и туристы чувствуют себя в безопасности, а правоохранительные органы работают эффективно.
Индекс покупательной способности населения составляет 44,5 балла, что указывает на средние возможности граждан.
Согласно исследованию, самые дорогие районы для жизни в мире — Американские Виргинские острова и Швейцария (индекс 98,4), на третьем месте находится Исландия (83,4). Внизу рейтинга находятся Пакистан, Ливия и Египет — в этих странах жизнь считается самой дешевой.
Аналитики Numbeo изучили цены на товары, жилье, транспорт и коммунальные услуги, предоставленные пользователями со всего мира, для формирования этого рейтинга.
Для справки, в 2024 году Узбекистан занял 60-е место среди 163 стран в индексе мирового мира и безопасности, поднявшись на 26 позиций. Среди стран СНГ Казахстан (59), Таджикистан (72), Кыргызстан (78) и Туркменистан (83) заняли свои места.
Несмотря на низкую стоимость жизни, уровень безопасности в Узбекистане высок, и этот фактор делает страну привлекательной для жизни и путешествий. В 2024 году Узбекистан вошел в десятку самых популярных туристических направлений в Центральной Азии.
Министерство энергетики дало важную информацию общественности. Об этом сообщает Zamin.uz. С завтрашнего дня, то есть с 14 марта, планируется поэтапное восстановление работы метановых заправочных
Узбекистан Вчера, 20:57
Состояние погоды в преддверии приближающихся выходных дней вызывает интерес у многих граждан Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz. Когда весна постепенно оставляет свой след в нашей стране и
Узбекистан Вчера, 18:48
На важном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева было уделено большое внимание вопросам дальнейшего совершенствования системы работы с обращениями населения и глубокого анализа
Узбекистан Вчера, 18:37
Президент Узбекистана 13 марта 2024 года подписал важный указ, направленный на обеспечение сельского хозяйства современными технологиями. Об этом сообщает Zamin.uz. Основная цель данного решения —
Министерство энергетики Узбекистана сообщило о поэтапном возвращении заправочных станций метана по всей стране к обычному режиму работы с 14 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. Это решение было
Узбекистан Вчера, 15:38
В четырнадцатый день марта погодные условия на территории Узбекистана значительно улучшатся, и наступление весеннего сезона будет явно ощущаться. Об этом сообщает Zamin.uz. По данным информационных