Akron va Qanotlar Sovetlar durang o‘ynadi
Ikkala jamoa ham Samarqand viloyatidan bo‘lib, Rossiya chempionatining yangi mavsumida bir vaqtda start oldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
“Akron” va “Qanotlar Sovetlar” jamoalari RPLning birinchi turida shanba kunidagi dastlabki o‘yinda to‘qnash keldi. Rasmiy mezbon maqomida “Akron” bo‘ldi.
O‘yin natijasi 1:1 hisobida yakunlandi. “Akron” jamoasi safida yangi darvozabon sifatida “Fakel” jamoasidan kelgan Gudiev maydonga tushdi.
“Qanotlar Sovetlar” jamoasida esa yozgi tanaffus davomida katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Ularning tarkibida Lepvskiy, Bojin, Sutormin va Rakov yangi yuzlar sifatida maydonga chiqdi.
Shuningdek, jamoaning bosh murabbiyi ham yangilandi, endi u Magomed Adiyevdir. O‘yinning dastlabki daqiqalarida Samarqand jamoasi hujum tashabbusini qo‘lga oldi.
Peshinov chap qanotdan aniq uzatma amalga oshirdi, ammo “Akron” darvozaboni Gudiev zarbani qaytardi. O‘yin davomida tezkor hujumlar ko‘p kuzatildi.
“Akron” ko‘proq raqib maydonida joylashib, pozitsion hujumlarga urg‘u berdi. 28-daqiqada Boldyrev chap qanotdan yumshoq uzatma berdi, Pestryakov esa bosh bilan zarba berdi, ammo darvozabon Peshinov uni qaytardi.
“Qanotlar Sovetlar” jamoasi asosan chap qanotdan hujum qildi. 38-daqiqada Rakov uzoq burchakka zarba berdi, ammo undan keyingi zarbalar darvoza tomon emas edi.
Birinchi bo‘lim oxirida “Akron” hisobni ochishga muvaffaq bo‘ldi. Djurasovichning aniq uzatmasi natijasida Nedelcharu darvozabon bilan yuzma-yuz qolib, to‘pni tarmoqka joyladi.
O‘yinning ikkinchi yarmida “Qanotlar Sovetlar” taxminan o‘n daqiqada hisobni tenglashtirdi. Kostantsa markaziy maydonda to‘pni egallab, Rakovga aniq uzatma berdi va u chap darvoza ustunidan to‘pni kiritdi.
O‘yinning oxirgi daqiqalarida “Akron” hisobda ustunlikni qaytarish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Roberto Fernandes chap qanotdan tashqariga to‘p uloqtirdi, ammo Lepvskiy zarbani blokladi.
O‘yinning so‘nggi daqiqalarida “Qanotlar Sovetlar” bosh murabbiyi Adiyev himoyaga urg‘u berib, Rakhmanovich o‘rniga Vityugovni maydonga tushirdi. “Akron” jamoasida esa Xosonov o‘rnidan o‘yin boshladi, “Qanotlar Sovetlar” safida Marin maydonga tushdi.
Shuningdek, Soldatenkov rasmiy o‘yinda uzoq tanaffusdan so‘ng qaytdi. Bu jamoalar o‘rtasidagi ilk durang hisobga ega o‘yin bo‘ldi.

Акрон и Крылья сыграли вничью
Обе команды из Самаркандской области, и в новом сезоне чемпионата России они стартовали одновременно. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Команды "Акрон" и "Крылья Советов" встретились в первом туре РПЛ в субботнем матче. Официальным хозяином поля был "Акрон".
Игра завершилась со счетом 1:1. В составе команды "Акрон" на поле вышел новый вратарь Гудиев, пришедший из команды "Факел".
В команде "Крылья Советов" за время летнего перерыва произошли большие изменения. В их составе новые лица: Лепвский, Божин, Сутормин и Раков вышли на поле.
Также обновился главный тренер команды, теперь это Магомед Адиyev. В начале матча самаркандская команда захватила инициативу в атаке.
Пешинов сделал точную передачу с левого фланга, но вратарь "Акрона" Гудиев отбил удар. В ходе игры было много быстрых атак.
"Акрон" больше располагался на половине поля соперника и делал акцент на позиционных атаках. На 28-й минуте Болдырев сделал мягкую передачу с левого фланга, а Пестряков ударил головой, но вратарь Пешинов его отбил.
Команда "Крылья Советов" в основном атаковала с левого фланга. На 38-й минуте Раков нанес удар с дальнего угла, но последующие удары не были направлены в ворота.
В конце первого тайма "Акрон" смог открыть счет. После точной передачи Джурасовича Неделчару удалось выйти один на один с вратарем и забить мяч в сетку.
Во втором тайме "Крылья Советов" примерно через десять минут сравняли счет. Костанца завладел мячом в центре поля, сделал точную передачу Ракову, и тот забил мяч в ворота, ударив в левую штангу.
В последние минуты матча "Акрон" имел возможность вернуть преимущество. Роберто Фернандес выбросил мяч с левого фланга, но Лепвский заблокировал удар.
В последние минуты матча главный тренер "Крылья Советов" Адиyev, сделав акцент на защиту, выпустил Витюгова вместо Рахмановича. В команде "Акрон" на поле вышел Хосонов, а в составе "Крылья Советов" появился Марин.
Также Солдатенков вернулся в официальном матче после долгого перерыва. Это была первая ничья в играх между этими командами.