Malafeev: darvozabon Oltin to‘pni olish qiyin
Rossiya terma jamoasi va Sankt-Peterburgning “Zenit” klubi sobiq darvozaboni Vyacheslav Malafeev darvozabonlarning “Oltin to‘p” mukofotini qo‘lga kiritish imkoniyatlari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Malafeevning aytishicha, darvozabon “Oltin to‘p”ni olish uchun juda katta yutuqlarga erishishi kerak. U barcha penaltilarni “Chempionlar ligasi”da va terma jamoa safida yutishi, shuningdek, klubi bilan barcha musobaqalarda g‘alaba qozonishi lozim.
Bunday yutuqlar darvozabonga mukofotga nomzod bo‘lish imkonini beradi, biroq bu mukofotni olishni kafolatlamaydi. Hozirgacha “Oltin to‘p”ni olgan yagona darvozabon sovet davrida “Dinamo” jamoasida o‘ynagan Lev Yashin bo‘lib qolmoqda.
Shunday qilib, darvozabonlar uchun eng yuqori shaxsiy mukofotni qo‘lga kiritish juda murakkab va noyob holat hisoblanadi. Malafeevning fikricha, bundan keyin ham darvozabonlarning ushbu mukofotga nomzod bo‘lishi uchun yuqori darajadagi natijalar ko‘rsatishi talab etiladi.

Малафеев: вратарю трудно получить Золотой мяч
Бывший вратарь сборной России и клуба «Зенит» из Санкт-Петербурга Вячеслав Малафеев высказал свое мнение о возможностях вратарей получить награду «Золотой мяч». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Малафеева, вратарь должен добиться очень больших успехов, чтобы получить «Золотой мяч». Он должен выиграть все пенальти в Лиге чемпионов и в составе сборной, а также одержать победы во всех турнирах с клубом.
Такие достижения дают вратарю возможность стать кандидатом на награду, но не гарантируют ее получение. До сих пор единственным вратарем, получившим «Золотой мяч», остается Лев Яшин, который играл за команду «Динамо» в советское время.
Таким образом, получение высшей индивидуальной награды для вратарей является очень сложным и уникальным случаем. По мнению Малафеева, в будущем вратары также должны показывать высокие результаты, чтобы быть кандидатами на эту награду.