Shanba oqshomida Angliya futbolida ro‘y bergan asosiy voqealar, o‘yinlardagi gollar va turnir jadvalidagi vaziyat haqidagi ma’lumotlarni ushbu maqolani o‘qish orqali bilib olasiz.
«Nottinghem Forest» – «Manchester Siti» – 1:0
Gol: Hadson-Odoi, 83.
«Nottinghem Forest»: Zels, Ayna, Milenkovich, Murilo, Uilyams, Dominges (Yeyts, 69), Anderson, Elanga (Sangare, 80), Gibbs-Vayt, Hadson-Odoi (Morato, 87), Vud (Avoniyi, 87)
«Manchester Siti»: Ederson, Nunes (Lyuis, 61), Husanov, Diash, Gvardiol, Gonsales (Kovachich, 62), Silva, Savino (Marmush, 69), Foden (De Bryuyne, 69), Doku, Holand.
Kunning birinchi o‘yini ssenariysini oldindan taxmin qilish mumkin edi, «Manchester Siti»ga qarshi Nunu Eshpiritu Santu uyda ham ikkinchi raqam ostida o‘ynashi va qarshi hujumlarga tayanishi tushunarli edi. Joriy mavsum «o‘rmonchilar» kichik imkoniyatdan ham foydalanib ketishini ko‘p marta ko‘rsatdi. Jamoa sabr qilishni biladi va o‘z lahzasini uzoq vaqt kuta oladi. Buni butun APL biladi, ammo amalda hech kimda «Nottinghem» modeliga qarshi retseptlar yo‘q. Turnir jadvali peshqadami «Liverpul» birinchi davrada o‘z maydonida yutqazgan (0:1), ikkinchi davrada safar o‘yinida ham gol urolmagandi (0:0).
Bu jamoaga qarshi imkon qadar birinchi bo‘lib gol urish kerak bo‘ladi. Birinchi davrada «Arsenal» va «Siti» o‘z maydonidagi o‘yinlarda buni uddalagan va yakunda yirik hisobda g‘alaba qozongandi (3:0). Ammo ikkinchi davrada «Nottinghem» «Arsenal» hisobni ochishiga yo‘l qo‘ymadi (0:0), amaldagi chempionlar ham tezkor gol ura olmagach, o‘yinni asta-sekinlik bilan o‘ziga moslashtirdi. Ikkinchi bo‘limda mezbonlar faollashganida esa bir xavfli vaziyatni Ederson bartaraf etdi. Yerlatib yo‘llangan zarbadan keyin braziliyalik posbon ajoyib seyv ijro etib, to‘pni ustun tomon yo‘naltirdi, ammo ko‘p o‘tmay yaqin burchagidan gol o‘tkazib yubordi.
Bu golda birgina darvozabonni ayblab bo‘lmaydi, bu qarshi hujum Marmush o‘ng qanotda to‘pni Aynaga oldirishi va keyin chap qanot himoyasiga javobgar futbolchilar Gibbs-Uaytning diagonal uzatmasiga tayyor bo‘lmagani tufayli ham ro‘y berdi.
Hadson-Odoining zarbasi to‘p Gvardiolning oyoqlari orasidan o‘tib kelgani ham darvozabonga qiyinchilik tug‘dirdi, qolaversa, zarba yaqin masofadan yo‘llangandi. Bu g‘alaba evaziga «Nottinghem» «Siti» bilan oradagi farqni to‘rt ochkoga yetkazib, uchinchi o‘rinni o‘zida saqlab qoldi. Yakshanba kungi o‘yinlar natijalariga ko‘ra «Siti» kuchli to‘rtlikdagi o‘rnini «Chelsi»ga oldirib qo‘yishi ham mumkin.
«Siti» safida bu safar ham Abduqodir Husanov kuchli o‘yin namoyish etdi va bir necha bor jamoasini golli vaziyatlardan qutqarib, yakunda eng yaxshi ball olgan ikki futbolchidan biri bo‘ldi. O‘yindan keyingi matbuot anjumanida Xosep Gvardiola ham o‘zbekistonlik himoyachining harakatlarini yuqori baholab, «uning o‘yinlaridan baxtiyor ekani»ni aytdi.
«Liverpul» – «Sauthempton» 3:1
Gollar: Nunes, 52, Saloh, 53 (pen), 88 (pen) – Smollboun, 45+1
«Liverpul»: Bekker, Aleksander-Arnold (Kvansa, 90), Konate, van Deyk, Simikas (Robertson, 46), Soboslai (Elliott, 46), Gravenberh (Endo, 81), Jons (Mak Allister, 46), Saloh, Nunєs (Jota, 68), Dias.
«Sauthempton»: Ramsdeyl, Uoker-Peters, Garvud-Bellis, Bednarek (Bella-Kochap, 18), Menning (Onuachu, 85), Ugochukvu (Aribo, 84), Smollboun (Lallana, 71), Fernandesh, Dibling (Archer, 64), Grenbek Yerlyukke (Sugavara, 64), Sulemana.
Turnirning birinchi va oxirgi jamoalari to‘qnash kelgan «Enfild»da barchasi kutilganidek yakunlandi. Holbuki «Sauthempton» birinchi bo‘limga qo‘shib berilgan daqiqalarda hisobni ochib, tanaffusga g‘olib holda yo‘l olgandi. «Liverpul» esa ikkinchi bo‘limda Nunesning sa’y-harakatlari bilan barchasini o‘z o‘rniga qaytardi.
Diskvalifikatsiya tufayli o‘yinni tribunadan kuzatishga majbur bo‘lgan Slotning o‘tkazib yuborilgan golga reaksiyasi
Hafta o‘rtasida «PSJ»ga qarshi o‘yindagi g‘alabaga katta hissa qo‘shgan urugvaylik hujumchi bu safar dastlab hisobni tenglashtiruvchi golni urdi, bir necha o‘tib esa Salohga penalti ishlab berdi. O‘yin oxirlariga borib mehmonlar himoyachisi jarima maydoni ichida to‘pni qo‘li bilan o‘ynaganidan keyin esa misrlik hujumchi ikkinchi bor nuqtadan aniq zarba berdi. Endi u joriy mavsumdagi golli ochkolari sonini 44 taga yetkazdi (27 gol va 17 assist). Bu APL tarixidagi 38 turdan iborat turnirlardagi eng yaxshi natijadir (bungacha Anri va Holand ham shuncha ochko to‘plagandi). 1995 yilgacha esa ligada 22 ta jamoa (42 ta o‘yin) ishtirok etganida, Endi Koul (1992/93) va Alan Shirer (1994/95) 47 tadan ochko ishlashga muvaffaq bo‘lgan. Ammo ularning rekordi ham yangilanishiga ko‘p vaqt qolmadi.
Darvin bu o‘yinda qizil kartochka olishi ham mumkin edi, gap u maydon markazida raqibiga yetib olib, uni yiqitgan epizod haqida ketmoqda. Ammo hakam uni ayadi, mersisaydliklar murabbiylar shtabi esa uni darhol Jotaga almashtirdi. U maydonda qoladigan bo‘lsa, bir haftadan keyin bo‘lib o‘tadigan Liga kubogi finalida qatnasha olmasligi xavfi yuzaga kelgandi.
Bu g‘alabadan keyin «Liverpul» ochkolari sonini 70 taga yetkazib, chempionlik sari navbatdagi qadamini tashladi va asosiy e’tiborni seshanba kuni «PSJ»ga qarshi kechadigan uchrashuvga qaratishi mumkin.

Англия: Мохамед Салах движется к вечному рекорду АПЛ (видео)
В субботу вечером вы узнаете о главных событиях в английском футболе, голах в матчах и ситуации в турнирной таблице, прочитав эту статью.
«Ноттингем Форест» – «Манчестер Сити» – 1:0
: Хадсон-Одо, 83.
«Ноттингем Форест»: Зелс, Айнa, Миленкович, Мурило, Уильямс, Домингес (Йейтс, 69), Андерсон, Эланга (Сангаре, 80), Гиббс-Уайт, Хадсон-Одо (Морато, 87), Вуд (Авони, 87)
«Манчестер Сити»: Эдерсон, Нунес (Льюис, 61), Хусанов, Диаш, Гвардиол, Гонсалес (Ковачич, 62), Силва, Савино (Мармуш, 69), Фоден (Де Брюйне, 69), Доку, Холанд.
Сценарий первой игры Куннинга можно было предсказать заранее, было понятно, что Нуну Эшпириту Санту придется играть вторым номером против «Манчестер Сити» и полагаться на контратаки. В этом сезоне «лесники» много раз показывали, что могут использовать даже малейшие шансы. Команда умеет ждать и может долго терпеть. Это знает вся АПЛ, но на практике никто не имеет рецептов против модели «Ноттингем». Лидер турнира «Ливерпуль» в первом круге на своем поле проиграл (0:1), во втором круге в выездном матче также не смог забить (0:0).
Против этой команды нужно будет забивать первым как можно скорее. В первом круге «Арсенал» и «Сити» справились с этой задачей на своих полях и в итоге одержали крупные победы (3:0). Однако во втором круге «Ноттингем» не позволил «Арсеналу» открыть счет (0:0), а действующие чемпионы, не сумев быстро забить, постепенно адаптировали игру под себя. Во втором тайме, когда хозяева активизировались, Эдерсон ликвидировал одну опасную ситуацию. После удара, направленного в землю, бразильский голкипер великолепно среагировал и направил мяч в штангу, но вскоре пропустил гол с близкого угла.
В этом голе нельзя обвинять только вратаря, контратака произошла из-за того, что Мармуш отдал мяч Айнe на правом фланге, а затем защитники на левом фланге, Гиббс-Уайт, не были готовы к диагональной передаче.
Удар Хадсона-Одо, который прошел между ног Гвардиола, также создал трудности для вратаря, к тому же удар был нанесен с близкого расстояния. Эта победа позволила «Ноттингему» увеличить разрыв с «Сити» до четырех очков и сохранить третье место. По результатам матчей в воскресенье «Сити» может уступить свое место в сильной четверке «Челси».
В составе «Сити» Абдукадир Хусанов снова продемонстрировал сильную игру и несколько раз спас свою команду от голевых ситуаций, став в итоге одним из двух игроков с наивысшими баллами. На пресс-конференции после матча Хосеп Гвардиола также высоко оценил действия узбекского защитника, сказав, что «он счастлив от его игры».
«Ливерпуль» – «Саутгемптон» 3:1
: Нунес, 52, Салах, 53 (пен), 88 (пен) – Смоллбоун, 45+1
«Ливерпуль»: Беккер, Александер-Арнольд (Кванса, 90), Конате, ван Дейк, Симикас (Робертсон, 46), Собослай (Эллиотт, 46), Гравенберх (Эндо, 81), Джонс (Мак Аллистер, 46), Салах, Нунес (Йота, 68), Диас.
«Саутгемптон»: Рамсдейл, Уокер-Питерс, Гарвуд-Беллис, Беднарек (Белла-Кочап, 18), Меннинг (Онуачу, 85), Угочукву (Арибо, 84), Смоллбоун (Лаллана, 71), Фернандеш, Диблинг (Арчер, 64), Гренбек Ерлюкке (Сугавара, 64), Сулемана.
Матч между первой и последней командами турнира на «Энфилде» завершился так, как и ожидалось. Хотя «Саутгемптон» открыл счет в добавленное время первого тайма и ушел на перерыв с преимуществом. «Ливерпуль» во втором тайме благодаря усилиям Нунеса восстановил равновесие.
Реакция Слота на пропущенный гол, наблюдая за игрой с трибуны из-за дисквалификации
В середине недели уругвайский нападающий, который внес большой вклад в победу над «ПСЖ», на этот раз забил гол, который сравнял счет, а затем заработал пенальти для Салаха. В конце игры защитник гостей сыграл рукой в штрафной, после чего египетский нападающий во второй раз точно пробил с точки. Теперь он довел количество своих голевых очков в этом сезоне до 44 (27 голов и 17 ассистов). Это лучший результат в истории АПЛ за турниры из 38 туров (до этого Анри и Холанд также набирали столько же очков). До 1995 года в лиге участвовали 22 команды (42 матча), и Энди Коул (1992/93) и Алан Ширер (1994/95) смогли заработать 47 очков. Однако до обновления их рекорда осталось не так много времени.
Дарвин мог получить красную карточку в этом матче, речь идет о эпизоде, когда он в центре поля догнал соперника и сбил его. Однако судья его простил, а тренерский штаб мерсисайдцев сразу заменил его на Йоту. Если бы он остался на поле, возникла бы угроза, что он не сможет участвовать в финале Кубка Лиги, который пройдет через неделю.
После этой победы «Ливерпуль» увеличил количество своих очков до 70 и сделал следующий шаг к чемпионству, а также может сосредоточить основное внимание на матче против «ПСЖ», который пройдет во вторник.