«Kristal Pelas» klubi sobiq hamkorlaridan biri Jon Teksorning 43 foiz aksiyalarini sotish bo‘yicha bitimni rasmiy ravishda yakunlaganini e’lon qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Xaridor sifatida amerikalik tadbirkor Vudi Jonson qatnashdi. Bitim summasi 190 million funt sterlingni tashkil etdi va Angliya Premer-ligasi tomonidan tasdiqlandi.
Sky Sports xabariga ko‘ra, klubda Teksorning mulkdorlar qatoridan chiqishi huquqiy jihatdan rasmiylashtirilishi Yevropa Futbol Assotsiatsiyalari Ittifoqining (UEFA) Yevropa ligasidan chiqarish qaroriga qarshi shikoyat jarayonida muhim ahamiyatga ega bo‘ladi, deb hisoblamoqda. Klub vakillari amerikalikning ketishi bilan manfaatlar to‘qnashuvi muammosi bartaraf etilgan deb ta’kidlamoqda.
Chunki ilgari uning «Lyon» klubini boshqarishda ishtiroki UEFA tomonidan qo‘yilgan sanktsiyalarga sabab bo‘lgan edi. Oldinroq UEFA 2024/2025 yilgi mavsum uchun «Kristal Pelas»ni Yevropa ligasidan konferensiyalar ligasiga o‘tkazganini, bu qarorni ko‘p klublarga egalik qilish qoidalarining buzilishi asosida qabul qilgani ma’lum qilingan.

Teksor вышел из «Кристал Пелас», ожидает решения CAS
Клуб «Кристал Пэлас» официально объявил о завершении сделки по продаже 43% акций одного из своих бывших партнеров Джона Тексора. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В качестве покупателя выступил американский предприниматель Вуди Джонсон. Сумма сделки составила 190 миллионов фунтов стерлингов и была одобрена Премьер-лигой Англии.
По информации Sky Sports, выход Тексора из числа владельцев клуба будет иметь юридическое значение в процессе обжалования решения УЕФА о исключении из Лиги Европы. Представители клуба подчеркивают, что с уходом американца проблема конфликта интересов будет устранена.
Поскольку ранее его участие в управлении клубом «Лион» стало причиной санкций, наложенных УЕФА. Ранее УЕФА сообщила, что «Кристал Пэлас» был переведен из Лиги Европы в Лигу конференций на сезон 2024/2025 на основании нарушения правил о владении несколькими клубами.