Avvalgi «Lokomotiv» klubi prezidenti Nikolay Naumov «Evro-Futbol.Ru» saytiga bergan eksklyuziv intervyusida ikkinchi turdagi eng qiziqarli o‘yinni, ya’ni «Krasnodar» va «Lokomotiv» o‘rtasidagi bahsni muhokama qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘yin har ikki jamoa uchun juda qiyin kechadi va kurash kuchli bo‘ladi. «Lokomotiv» kamida bitta ochko olishga harakat qiladi, chunki ular mavsum oxirida uchlikka kirishni maqsad qilgan.
Birinchi turda «Krasnodar» g‘alaba qozonsa-da, o‘yini kuchli emas edi. Shu bilan birga, «Lokomotiv» ham birinchi turda uncha yaxshi o‘yin ko‘rsatmagan.
Naumovning fikricha, ko‘p gol bo‘lmaydi va hisob 1:1 yoki 1:0 «Krasnodar» foydasiga tugashi mumkin. Mehmonlarning asosiy kuchi o‘rta maydondagi futbolchilardir.
Ayniqsa, Artyom Karpukas birinchi turda yaxshi o‘yin ko‘rsatdi va jamoasiga katta yordam berishi mumkin. U markazda ko‘p ishni bajaradi va hujumlarni to‘xtatadi.
«Lokomotiv» o‘rta maydonni nazorat qilsa, kamida bitta ochko olish imkoniyati yuqori. Agar omad kulib boqsa, g‘alaba ham qo‘lga kiritilishi mumkin.
«Lokomotiv» hujumchisi Dmitriy Vorobyovning ta’kidlashicha, jamoa kuchli o‘yin ko‘rsatib, maydonda ustunlik qilishga harakat qiladi. Biroq Naumov bu taktika «Krasnodar»ga qarshi samarali bo‘lmasligini aytadi.
Unga ko‘ra, «Lokomotiv» maydonda ustunlik qilolmaydi va asosan qarshi hujumlarga tayyorlanishi lozim. Kuchli pressinkni chetlab o‘tishga intilishi kerak.
Aks holda, ko‘p gol o‘tkazib yuborishi mumkin. Mavsum yakunida «Lokomotiv» uchlikka kirish vazifasini bajarishi mumkin, ammo bu jamoaning mavsumga tayyorgarligiga bog‘liq.
Oldingi mavsumda murabbiylar va futbolchilar tayyorgarlikni yaxshi amalga oshirmagan, bu esa muvaffaqiyatsizlikka olib kelgan. Keyingi uch- to‘rt tur natijalari bu boradagi savollarga javob beradi.
Oxirida, «Krasnodar» o‘zining chempionlik unvonini saqlab qolishi qiyin bo‘ladi. Naumovning fikricha, «Zenit» mavsum oxirida chempionlikni qo‘lga kiritadi.

Наумов: Локомотив должен взять очки в Краснодаре
Бывший президент клуба «Локомотив» Николай Наумов в эксклюзивном интервью сайту «Евро-Футбол.Ру» обсудил самый интересный матч второго тура, а именно встречу между «Краснодаром» и «Локомотивом». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, эта игра будет очень сложной для обеих команд, и борьба будет напряженной. «Локомотив» постарается взять как минимум одно очко, так как они ставят цель попасть в тройку в конце сезона.
Хотя в первом туре «Краснодар» одержал победу, игра была не очень сильной. При этом «Локомотив» также не показал хорошую игру в первом туре.
По мнению Наумова, голов будет немного, и счет может закончиться 1:1 или 1:0 в пользу «Краснодара». Основная сила гостей — это футболисты в центре поля.
В частности, Артем Карпукas хорошо сыграл в первом туре и может оказать большую помощь своей команде. Он выполняет много работы в центре и останавливает атаки.
Если «Локомотив» контролирует центр поля, вероятность взять как минимум одно очко высока. Если удача улыбнется, можно также добиться победы.
Нападающий «Локомотива» Дмитрий Воробьев отметил, что команда будет стараться показать сильную игру и доминировать на поле. Однако Наумов говорит, что эта тактика может быть неэффективной против «Краснодара».
По его мнению, «Локомотив» не сможет доминировать на поле и должен в основном готовиться к контратакам. Им нужно избегать сильного прессинга.
В противном случае они могут пропустить много голов. В конце сезона «Локомотив» может выполнить задачу попасть в тройку, но это зависит от подготовки команды к сезону.
В прошлом сезоне тренеры и футболисты не подготовились должным образом, что привело к неудачам. Результаты следующих трех-четырех туров ответят на вопросы по этому поводу.
В конце концов, «Краснодару» будет сложно сохранить свой чемпионский титул. По мнению Наумова, «Зенит» завоюет чемпионство в конце сезона.