Lokomotiv Krasnodardan kuchliroq, g‘alaba mumkinligi bor
Sobiq “Lokomotiv” bosh murabbiyi Rinat Bilyaletdinov “Evro-Futbol.Ru” saytiga bergan eksklyuziv intervyusida ikkinchi turdagi eng qiziqarli o‘yinni tahlil qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unda “Krasnodar” jamoasi “Temiryo‘lchilar”ni qabul qiladi. Uchrashuvdan qanday natija kutilyapti degan savolga javoban, murabbiy maydonda shiddatli va mardonavor kurash bo‘lishini ta’kidladi.
Birinchi turdagi o‘yinlarga kelsak, har ikki jamoa o‘z imkoniyatlarini to‘liq ko‘rsata olmadi. Bilyaletdinov fikricha, “Lokomotiv” funksional tayyorgarlik jihatidan “Krasnodar”dan ustunroq edi.
Murad Musayev jamoasi yaxshi dam olgan bo‘lsa-da, Moskva klubi “Sochi”ga qarshi bosim o‘tkazib, raqibni charchatishga muvaffaq bo‘ldi. “Krasnodar” esa nisbatan zaif jamoaga qarshi o‘ynadi va g‘alaba individual mahorat hamda bir nechta imkoniyatlardan samarali foydalanish evaziga qo‘lga kiritildi.
Bilyaletdinov haftalar orasidagi tanaffus tayyorgarlik darajasidagi farqni qisqartirish imkonini beradi, deb hisoblaydi. Shu bilan birga, u “Krasnodar” o‘z o‘yin formasini bosqichma-bosqich oshirishga harakat qilayotganini aytdi.
“Lokomotiv” esa safarda faqat durang emas, g‘alaba qozonishi mumkin. “Lokomotiv” hujumchisi Dmitriy Vorobyov jamoa kuchli o‘yin ko‘rsatishga intilishini bildirgan.
Bilyaletdinov esa bu so‘zlarni faqat amaliyot tasdiqlashi mumkinligini ta’kidladi. “Dominantlik” tushunchasi esa o‘yinning qaysi bosqichida va qaysi maydonda yuz berayotganiga bog‘liq.
Murabbiy “Lokomotiv”ning asosiy ustunligi yaxshi funksional tayyorgarlikda ekanini aytdi. Agar “Krasnodar” bir hafta ichida o‘z formasini topa olmasa, “Lokomotiv” o‘z kuchini namoyish qilishi mumkin.
“Krasnodar”ning yetakchilari, xususan, Kordoba va Eduard Spertzyan o‘z mahoratini ko‘rsatsa, jamoa uchun bu katta omad bo‘ladi. Ikkinchi bo‘limda “Lokomotiv” raqibini ustunlikka ega bo‘lishi ehtimoli bor.
“Krasnodar” mavsumni chempion sifatida yakunlashi haqida gapirganda, Bilyaletdinov bunday natija jamoalarning holatiga bog‘liq ekanini ta’kidladi. Raqiblar ham o‘z muammolariga ega, garchi ular oltin medallar uchun kuchli da’vogarlar ekanliklarini aytishsa-da, bunday maqsadga erishish uchun malakali va tayyor zaxira tarkibiga ega bo‘lish zarur.
O‘tgan mavsumda “Krasnodar” bunga erishgan, ammo “Zenit”ning uyda ikki mag‘lubiyati ularga katta yordam bergan. “Lokomotiv” mavsum yakunida yuqori uchlikka kirish vazifasi haqida so‘rab, Bilyaletdinov hujum chizig‘ining kuchayganini ta’kidladi.
Endi jamoada Vorobyov va Nikolay Komlichenko kabi hujumchilar bor. Shuningdek, Aleksandr Rudenko va Zelimxon Bakaev jamoaga qo‘shildi.
Ularning barchasi “Temiryo‘lchilar” o‘yinini yaxshilashi mumkin. Muhimi, jamoa o‘yinni to‘liq anglab, o‘z uslubini shakllantirishi kerak, chunki hozirda ayrim kamchiliklar mavjud.

Локомотив сильнее Краснодарa, есть возможность победы
Бывший главный тренер «Локомотива» Ринат Билялетдинов в эксклюзивном интервью сайту «Евро-Футбол.Ру» проанализировал самый интересный матч второго тура. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В нем команда «Краснодар» принимает «Железнодорожников». На вопрос о том, какой результат ожидается от встречи, тренер отметил, что на поле будет яркая и бескомпромиссная борьба.
Что касается игр первого тура, обе команды не смогли полностью продемонстрировать свои возможности. По мнению Билялетдинова, «Локомотив» был сильнее «Краснодара» с точки зрения функциональной подготовки.
Хотя команда Мурада Мусаева хорошо отдохнула, московский клуб смог оказать давление на «Сочи» и заставить соперника устать. «Краснодар» же играл против относительно слабой команды, и победа была достигнута благодаря индивидуальному мастерству и эффективному использованию нескольких возможностей.
Билялетдинов считает, что перерыв между неделями позволяет сократить разницу в уровне подготовки. В то же время он отметил, что «Краснодар» пытается постепенно улучшить свою игровую форму.
«Локомотив» в выездном матче может не только сыграть вничью, но и одержать победу. Нападающий «Локомотива» Дмитрий Воробьев заявил, что команда стремится показать сильную игру.
Билялетдинов же подчеркнул, что эти слова могут подтвердить только практика. Понятие «доминирование» зависит от того, на каком этапе и на каком поле оно происходит.
Тренер сказал, что основное преимущество «Локомотива» заключается в хорошей функциональной подготовке. Если «Краснодар» не сможет найти свою форму за неделю, «Локомотив» может продемонстрировать свою силу.
Если лидеры «Краснодара», в частности, Кордоба и Эдуард Спертян, покажут свое мастерство, это будет большим успехом для команды. Во втором тайме «Локомотив» имеет вероятность получить преимущество над соперником.
Когда речь заходит о том, что «Краснодар» завершит сезон чемпионом, Билялетдинов подчеркнул, что такой результат зависит от состояния команд. У соперников также есть свои проблемы, хотя они и заявляют, что являются сильными претендентами на золотые медали, для достижения такой цели необходимо иметь квалифицированный и готовый резервный состав.
В прошлом сезоне «Краснодар» этого добился, но два домашних поражения от «Зенита» сильно им помогли. Отвечая на вопрос о задаче «Локомотива» войти в тройку лучших по итогам сезона, Билялетдинов отметил, что линия атаки усилилась.
Теперь в команде есть нападающие, такие как Воробьев и Николай Комличенко. Также к команде присоединились Александр Руденко и Зелимхан Бакаев.
Все они могут улучшить игру «Железнодорожников». Главное, чтобы команда полностью осознавала игру и формировала свой стиль, так как в настоящее время есть некоторые недостатки.