"Paxtakor" bosh murabbiyi Pedru Moreyra: "Biz kelajagimiz uchun mehnat qilyapmiz"
Osiyo Chempionlar Ligasi nimchorak final javob bahsi oldidan "Paxtakor" bosh murabbiyi Pedru Moreyra va jamoa yarim himoyachisi Jonatan Lukka matbuot anjumanida ishtirok etib, "Al Hilol" bilan bo‘ladigan muhim uchrashuv haqida fikr bildirdi.
"Al Hilol" – kuchli raqib, lekin biz tayyormiz"
Portugaliyalik murabbiy birinchi bahsdagi g‘alabaga qaramay, javob uchrashuvi juda og‘ir kechishini ta’kidladi:
"Biz qiyin bahs bo‘lishini bilamiz. "Al Hilol" nafaqat Elit OCHL, balki butun Osiyodagi eng kuchli jamoalardan biri. Ular har doim to‘pni nazorat qilishga, hujumda faol bo‘lishga intiladi. Birinchi o‘yinda biz ularni to‘xtatib qola oldik, Toshkentda ajoyib o‘yin o‘tkazganimiz uchun g‘alaba qozonishga erishdik. Ertaga ham yaxshi futbol ko‘rsatishga va o‘z maqsadimizga erishishga harakat qilamiz."
Moreyraning ta’kidlashicha, "Al Hilol" o‘z maydonida juda kuchli o‘yin namoyish etadi va bu "Paxtakor" uchun jiddiy sinov bo‘ladi.
Jorje Jezusga qarshi bahs – murabbiylar to‘qnashuvi
Moreyra "Al Hilol" bosh murabbiyi Jorje Jezus haqida alohida to‘xtalib o‘tdi:
"Jorje Jezus bu musobaqada ishtirok etayotgan eng ko‘p sovrin yutgan mutaxassislardan biri. Uning tajribasi va jamoaga ta’siri katta. Oxirgi mavsumda u "Al Hilol" bilan mag‘lubiyatsiz seriya bo‘yicha jahon rekordini o‘rnatdi. U men uchun yangi inson emas, men u bilan ishlaganman. Lekin hozir biz raqiblarmiz va jamoam bilan g‘alaba uchun kurashaman."
Muxlislar jamoaga katta bosim qiladi
"Al Hilol" o‘z uyida ajoyib atmosfera yaratishini ta’kidlagan murabbiy, muxlislar bosimi jamoa uchun eng katta qiyinchilik bo‘lishini qayd etdi:
"Biz juda yuqori bosim ostida o‘ynaymiz. Saudiya klubi muxlislari o‘z jamoasini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi. Bu biz uchun murakkablik tug‘diradi, lekin bunday bahslar futbolchilarning tajribasini oshiradi. Bundan tashqari, bizning ham juda ajoyib muxlislarimiz bor va ularning qo‘llab-quvvatlashi biz uchun katta yordam bo‘ladi."
Jamoa jangga shay!
Moreyera "Paxtakor"ning g‘alabaga ishonishi muhim ekanini qayd etdi:
"Biz jamoa sifatida birlashdik. Birgalikda harakat qilyapmiz. Biz pley-off bosqichiga eng oxirgi jamoa bo‘lib yo‘l olgan bo‘lsak ham, maydonda o‘z o‘yinimiz va xarakterimiz bilan kurashyapmiz. "Al Hilol" – favorit, lekin biz ham o‘z kuchimizga ishonamiz va ertaga maydonda shunga yarasha harakat qilamiz."
Jamoa hujumda Flamarion va Riaskos kabi futbolchilarga suyanadi, lekin murabbiy "Paxtakor" tarkibida o‘yin taqdirini o‘zgartirishga qodir bir necha futbolchi borligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston sharafini himoya qilayotgan «Paxtakor» bugun «Al Hilol» mehmoni bo‘ladi. «Al Hilol» va «Paxtakor» jamoalari o‘rtasidagi bahs 11 martdan 12 martga o‘tar kechasi Toshkent vaqti bilan 01:00da Riyoddagi «Kingdom Arena» stadionida boshlanadi.

"Пахтакор" главный тренер Педру Морея: "Мы работаем ради нашего будущего"
Перед ответным матчем четвертьфинала Лиги чемпионов Азии главный тренер "Пахтакора" Педру Морейра и полузащитник команды Джонатан Лука приняли участие в пресс-конференции, где поделились мнением о важной встрече с "Аль Хилал".
"Аль Хилал" – сильный соперник, но мы готовы"
Португальский тренер, несмотря на победу в первом матче, отметил, что ответная встреча будет очень тяжелой:
"Мы знаем, что это будет трудный матч. "Аль Хилал" – одна из самых сильных команд не только в Элитной Лиге чемпионов, но и во всей Азии. Они всегда стремятся контролировать мяч и активно атаковать. В первой игре нам удалось их остановить, и мы добились победы благодаря отличной игре в Ташкенте. Завтра мы также постараемся показать хороший футбол и добиться своей цели."
По словам Морейры, "Аль Хилал" демонстрирует очень сильную игру на своем поле, и это станет серьезным испытанием для "Пахтакора".
Матч против Жорже Жезуса – противостояние тренеров
Морейра отдельно остановился на главном тренере "Аль Хилал" Жорже Жезусе:
"Жорже Жезус – один из самых титулованных специалистов, участвующих в этом турнире. Его опыт и влияние на команду значительны. В прошлом сезоне он установил мировой рекорд по количеству матчей без поражений с "Аль Хилал". Он не новый человек для меня, я работал с ним. Но сейчас мы соперники, и я буду бороться за победу со своей командой."
Фанаты оказывают большое давление на команду
Тренер, отметив, что "Аль Хилал" создает отличную атмосферу на своем стадионе, подчеркнул, что давление со стороны болельщиков станет для команды самым большим испытанием:
"Мы играем под очень высоким давлением. Болельщики клуба из Саудовской Аравии всесторонне поддерживают свою команду. Это создает для нас сложности, но такие матчи повышают опыт футболистов. Кроме того, у нас тоже есть отличные болельщики, и их поддержка будет для нас большой помощью."
Команда готова к борьбе!
Морейра отметил, что важно, чтобы "Пахтакор" верил в победу:
"Мы объединились как команда. Мы действуем вместе. Даже если мы стали последней командой, прошедшей в плей-офф, мы боремся на поле своей игрой и характером. "Аль Хилал" – фаворит, но мы тоже верим в свои силы и завтра будем действовать соответственно."
Команда полагается на таких игроков, как Фламерион и Риаскос в атаке, но тренер подчеркнул, что в составе "Пахтакора" есть несколько футболистов, способных изменить ход игры.
Напоминаем, что "Пахтакор", защищающий честь Узбекистана, сегодня будет гостем у "Аль Хилал". Матч между командами "Аль Хилал" и "Пахтакор" начнется 11 марта в 01:00 по ташкентскому времени на стадионе "Kingdom Arena" в Эр-Рияде.