Kommentator Dmitriy Guberniyev Rossiya sport vazirligining Rossiya Premyer Ligasi uchun legionerlar sonini cheklashni kuchaytirish taklifi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Hozirgi vaqtda klublarning ro‘yxatida 13 ta xorijiy futbolchi bo‘lishi mumkin, ulardan sakkiz nafari maydonda bir vaqtda o‘ynash huquqiga ega. Guberniyev vazirlik va Rossiya futbol ittifoqining bu boradagi qarashlari hozircha mos kelmasligini ta’kidladi, biroq ular albatta kelishuvga erishadi, dedi.
U shuningdek, legionerlar orasida birinchi yoki kamida ikkinchi darajali yulduzlarning bo‘lishi muhimligini aytdi, ammo bunday futbolchilarni yevrokuboklarsiz kutish qiyinligini bildirdi. Yangi cheklovga ko‘ra, klublar ro‘yxatga 10 nafar legionerni kiritishi mumkin bo‘ladi, ulardan 6 nafari bir vaqtda maydonda bo‘lishi mumkin.
Dmitriy Guberniyev 2025 yil boshidan Rossiya sport vaziri Mikhail Degtyaryovning maslahatchisi sifatida faoliyat yuritmoqda. Ushbu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Губерниев: Еврокубки влияют на лимит легионеров
Комментатор Дмитрий Губерниев высказал мнение о предложении Министерства спорта России ужесточить ограничения на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В настоящее время в списке клубов может быть 13 иностранных футболистов, из которых восемь имеют право играть одновременно на поле. Губерниев отметил, что взгляды министерства и Российского футбольного союза в этом вопросе пока не совпадают, однако они обязательно достигнут соглашения, сказал он.
Он также подчеркнул важность наличия среди легионеров хотя бы одной звезды первого или второго уровня, но отметил, что ожидать таких футболистов без еврокубков сложно. Согласно новым ограничениям, клубы смогут включать в список 10 легионеров, из которых 6 могут находиться на поле одновременно.
Дмитрий Губерниев с начала 2025 года работает в качестве советника министра спорта России Михаила Дегтярёва. Ожидается, что эти изменения положительно скажутся на развитии российского футбола.