Dunyo bo‘ylab eng yaxshi murabbiylik maktabi haqida ko‘plab munozaralar mavjud. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu mavzu subyektiv fikrlar bilan to‘lib-toshgan bo‘lsa-da, biz mavjud ma’lumotlar asosida tahlil qilishga harakat qilamiz. Xalqaro musobaqalarda g‘olib chiqqan murabbiylar ro‘yxatini ko‘rib chiqamiz.
2022-yilgi jahon chempionati g‘olibi Argentinalik Lyionel Skaloni, 2024-yilgi Yevropa chempioni Ispaniyadan De la Fuentedir. 2024/25 yilgi Millatlar Ligasi sovrindori ham Ispaniyadan Roberto Martines.
Yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati (U-20) sovrindori urugvaylik Marselo Broli, yoshlar Yevropa chempionati (U-21) esa irlandiyalik Li Karslidan iborat. Shu bilan xalqaro musobaqalarda Ispaniya murabbiylik maktabi ikki marta g‘olib bo‘lgan.
Klub darajasidagi so‘nggi yutuqlarga qaraganda, Chempionlar Ligasi g‘olibi Ispaniyadan Luis Enrike, Yevropa Ligasi g‘olibi avstraliyalik Anje Postekoglu, Konferensiyalar Ligasi va Klublar Jahon chempionati sovrindori esa italiyalik Enzo Mareska hisoblanadi. Bu guruhda Italiya va Ispaniya murabbiylik maktablari yutuqlarni bo‘lishmoqda.
Milliy chempionatlarda esa Angliyada Niderlandiyadan Arne Slot, Ispaniyada nemis Hans-Diter Flik, Italiyada Antonio Konte, Germaniyada Belgiya vakili Vensan Kompani, Fransiyada esa Ispaniyadan Luis Enrike faoliyat yuritmoqda. Shunday qilib, milliy chempionatlarda Niderlandiya, Germaniya, Italiya, Belgiya va Ispaniya murabbiylik maktablari muvaffaqiyat qozonmoqda.
2024-2025 yilgi mavsumda eng kuchli milliy chempionatlarda faoliyat yuritayotgan xorijiy murabbiylar soni ham e’tiborga loyiq. Angliya Premer Ligasida to‘rtta ispan, bitta nemis, to‘rtta portugal, ikki niderlandiyalik va yana Daniya, Italiya, Avstraliya hamda Avstriyadan bitta murabbiy faoliyat yuritmoqda.
La Ligada Argentina, Germaniya, Italiya, Chili va Urugvaydan bitta-bitta murabbiy bor. Seriya Ada Ispaniya, Frantsiya, Portugaliya, Ruminiya, Germaniya va Xorvatiyadan murabbiylar faol.
Bundesligada Daniyadan ikki murabbiy, Ispaniya, Belgiya, Xorvatiya, Vengriya va Avstriyadan bittadan murabbiy ishlamoqda. Liga 1da esa Ispaniyadan ikki, Avstriya, Portugaliya, Italiya, Belgiya, Senegal, Norvegiya va Angliyadan bittadan murabbiy faol.
Xulosa qilib aytganda, Angliya Premer Ligasida Ispaniya va Portugaliya murabbiylik maktablari yetakchi bo‘lsa, La Liga va Seriya Ada aniq g‘olibni aniqlash qiyin. Bundesligada Daniya maktabi ustunlik qiladi, Liga 1da esa Ispaniya maktabi yetakchilik qiladi.
Umuman olganda, eng kuchli va muvaffaqiyatli murabbiylik maktabi sifatida Ispaniya maktabi namoyon bo‘lmoqda. Bu mamlakatdan chiqqan murabbiylar dunyo futbolida yetakchi o‘rinlarni egallamoqda.

Испанская школа тренерства занимает ведущую роль в мире
Существует множество обсуждений о лучшей школе тренерства в мире. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Хотя эта тема полна субъективных мнений, мы постараемся проанализировать на основе имеющихся данных. Рассмотрим список тренеров, которые стали победителями на международных соревнованиях.
Победителем чемпионата мира 2022 года стал аргентинец Лионель Скалони, а чемпионом Европы 2024 года — испанец Де ла Фуэнте. Победителем Лиги наций 2024/25 также является испанец Роберто Мартинес.
Победителем чемпионата мира среди молодежи (U-20) стал уругваец Марсело Броли, а чемпионом Европы среди молодежи (U-21) — ирландец Ли Карсли. Таким образом, испанская школа тренерства дважды становилась победителем на международных соревнованиях.
Что касается последних достижений на клубном уровне, то победителем Лиги чемпионов стал испанец Луис Энрике, победителем Лиги Европы — австралиец Анже Постекоглу, а победителем Лиги конференций и клубного чемпионата мира — итальянец Энцо Мареска. В этой группе итальянская и испанская школы тренерства делят достижения.
В национальных чемпионатах в Англии работает представитель Нидерландов Арне Слот, в Испании — немец Ханс-Дитер Флик, в Италии — Антонио Конте, в Германии — бельгиец Винсент Компани, а во Франции — испанец Луис Энрике. Таким образом, в национальных чемпионатах добиваются успеха тренерские школы Нидерландов, Германии, Италии, Бельгии и Испании.
В сезоне 2024-2025 годов также стоит отметить количество иностранных тренеров, работающих в сильнейших национальных чемпионатах. В английской Премьер-лиге работают четыре испанца, один немец, четыре португальца, два нидерландца и по одному тренеру из Дании, Италии, Австралии и Австрии.
В Ла Лиге есть по одному тренеру из Аргентины, Германии, Италии, Чили и Уругвая. В Серии А работают тренеры из Испании, Франции, Португалии, Румынии, Германии и Хорватии.
В Бундеслиге работают два тренера из Дании, по одному тренеру из Испании, Бельгии, Хорватии, Венгрии и Австрии. В Лиге 1 работают два тренера из Испании, а также по одному из Австрии, Португалии, Италии, Бельгии, Сенегала, Норвегии и Англии.
В заключение, в английской Премьер-лиге испанская и португальская школы тренерства являются ведущими, тогда как в Ла Лиге и Серии А трудно определить явного победителя. В Бундеслиге доминирует датская школа, а в Лиге 1 лидирует испанская школа.
В целом, испанская школа тренерства проявляет себя как самая сильная и успешная. Тренеры из этой страны занимают ведущие позиции в мировом футболе.