Ispaniyada mini-VAR tizimi sinovdan o‘tkaziladi
Ispaniya futbolining uchinchi kuchli ligasida hamda ayollar chempionatida FVS (Football Video Support) tizimi, ya’ni mini-VAR sinov tariqasida joriy etiladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu tizim faqat penalti yoki gol holatlarini aniqlashda qo‘llaniladi. FIFA tomonidan futbolda texnologiyalarni yanada kengroq va qulayroq qo‘llash zarurati yuzaga kelgani sababli ushbu tizim joriy etilmoqda.
Shuningdek, inson omilidan kelib chiqadigan xatolarni kamaytirish maqsadida texnologik yechimlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. FIFA hakamlar qo‘mitasi raisi Pyerluiji Kollina bu fikrlarni ta’kidlab o‘tdi.

В Испании будет протестирована мини-VAR система
В третьем по силе дивизионе испанского футбола, а также в чемпионате женщин будет внедрена система FVS (Football Video Support), то есть мини-VAR в качестве эксперимента. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эта система будет использоваться только для определения пенальти или голевых моментов. В связи с необходимостью более широкого и удобного применения технологий в футболе, данная система внедряется.
Кроме того, особое внимание уделяется развитию технологических решений с целью снижения ошибок, возникающих из-за человеческого фактора. Председатель комитета судей FIFA Пьерлуиджи Коллина подчеркнул эти мысли.