Isroil murabbiyiga Afinada hujum qilindi
Isroil terma jamoasi murabbiyi Afina shahrida hujumga uchradi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ben Shimon Gretsiya poytaxtiga Yevropa konferensiyalar ligasi doirasidagi o‘yinni kuzatish uchun kelgan edi. Ushbu uchrashuvda gretsiyalik AEK klubi Isroildan kelgan “Hapoel Beer-Sheva” jamoasini qabul qilgan.
Biroq o‘yindan oldin u noxush vaziyatga duch keldi. Bir yosh yigit uni taniydi va yahudiylarga nisbatan haqoratli so‘zlar aytib, Falastin mustaqilligini talab qiluvchi shiorlarni baland ovozda takrorladi.
Ben Shimonning so‘zlariga ko‘ra, bu holat milliy nafratga asoslangan hujum edi. U va jamoasi zudlik bilan yaqin atrofdagi taksiga o‘tib, voqea joyidan ketishga majbur bo‘ldi.
Ben Shimon bu vaziyatni murakkab va ziddiyatli deb ta’rifladi. Hujum qilgan shaxs yolg‘iz emas edi, u mojaroni kuchaytirish maqsadida provokatsiya izlayotgan edi.
Bu hodisa sport maydonidan tashqaridagi millatlararo munosabatlarning qanchalik nozik ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Нападение на тренера Израиля в Афинах
Бен Шимон приехал в столицу Греции для наблюдения за игрой в рамках Лиги конференций Европы. В этом матче греческий клуб АЕК принимал команду "Хапоэль Беэр-Шева" из Израиля.
Однако перед игрой он столкнулся с неприятной ситуацией. Один молодой человек узнал его и, произнося оскорбительные слова в адрес евреев, громко повторял лозунги, требующие независимости Палестины.
По словам Бена Шимона, этот инцидент был атакой, основанной на национальной ненависти. Ему и его команде пришлось быстро пересесть в такси поблизости и покинуть место происшествия.
Бен Шимон охарактеризовал эту ситуацию как сложную и противоречивую. Атакующий не был один, он искал провокацию с целью усилить конфликт.
Этот инцидент еще раз показал, насколько деликатны межнациональные отношения за пределами спортивной арены.