Diveev jurnalistlardan yosh futbolchilarni haddan ziyod maqtamaslikni so‘radi
CSKA jamoasi himoyachisi Igor Diveev yosh futbolchilarga ommaviy axborot vositalari tomonidan bosim bo‘lishi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, futbolchi o‘zini ko‘rsata boshlaganida, jurnalistlar uni haddan ortiq maqtamasligi kerak. Chunki bu holat futbolchining kelajakdagi faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi va uning rivojlanishiga to‘sqinlik qilishi mumkin.
Diveevning aytishicha, noto‘g‘ri yondashuv futbolchining o‘zini yuqori baholashiga, natijada esa kutilgan natijalarga erisha olmasligiga sabab bo‘ladi. Shuningdek, Igor Diveev o‘z jamoasida to‘g‘ri yondashuv tufayli “yulduz kasalligi”ga chalinadigan futbolchilar yo‘qligini ta’kidladi.
Uning fikricha, CSKA jamoasida yosh futbolchilarga nisbatan talab va e’tibor to‘g‘ri yo‘naltirilgan. Shu sababli ular o‘z ustida ishlashda davom etmoqda va o‘zini ortiqcha ko‘rsatishga intilmaydi.
So‘nggi paytlarda CSKA tarkibida yosh futbolchilar yaxshi natija ko‘rsatmoqda. Jumladan, 19 yoshli yarim himoyachi Matvey Kislyak ham yaxshi o‘yin namoyish qilmoqda.
Bu futbolchiga xorij klublari, jumladan Turkiyaning Fenerbahche jamoasi ham qiziqish bildirgan. CSKA jamoasida yosh futbolchilarning rivojlanishi uchun barcha sharoit yaratilgan.

Д Diveev попросил журналистов не слишком хвалить молодых футболистов
Защитник команды ЦСКА Игорь Дивеев высказал свое мнение о давлении на молодых футболистов со стороны средств массовой информации. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, когда футболист начинает проявлять себя, журналисты не должны чрезмерно его хвалить. Поскольку эта ситуация может негативно сказаться на будущей карьере футболиста и помешать его развитию.
Дивеев отметил, что неправильный подход может привести к завышенной самооценке футболиста, в результате чего он не сможет достичь ожидаемых результатов. Также Игорь Дивеев подчеркнул, что в его команде нет футболистов, страдающих от "звездной болезни" благодаря правильному подходу.
По его мнению, в команде ЦСКА требования и внимание к молодым футболистам направлены правильно. Поэтому они продолжают работать над собой и не стремятся к чрезмерному самовыражению.
В последнее время молодые футболисты в составе ЦСКА показывают хорошие результаты. В частности, 19-летний полузащитник Матвей Кисляк также демонстрирует хорошую игру.
На этого футболиста проявляют интерес зарубежные клубы, в том числе турецкий Фенербахче. В команде ЦСКА созданы все условия для развития молодых футболистов.