Syomin: Rossiya futboli muammosi o‘quv tizimida
Mashhur o‘zbekistonlik murabbiy Yuriy Syomin Rossiya futbolidagi asosiy muammo nimada, degan savolga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, bu muammoning ildizi futbolchilarni tayyorlash darajasida, ya’ni maktab va akademiyalardagi o‘quv jarayoniga bog‘liq. Syominga ko‘ra, avvalo murabbiylarga, akademiyalardagi mashg‘ulot dasturlariga va o‘quv jarayonining o‘ziga jiddiy e’tibor qaratish lozim.
U shuningdek, Rossiyada iste’dodli futbolchilar paydo bo‘layotganini, biroq ko‘p hollarda ular o‘z salohiyatini to‘liq namoyon eta olmasligini ta’kidladi. Syomin futbol rivojiga to‘sqinlik qilayotgan yana bir omil sifatida rossiyalik klublarning xalqaro musobaqalardan chetlatilganini ham qayd etdi.
Uning aytishicha, bu holat tomoshabop va muhim o‘yinlar sonining kamayishiga olib keladi. Ma’lumot uchun, 2022 yil fevral oyida FIFA va UEFA rahbarlari Rossiya klublari hamda milliy terma jamoasiga xalqaro musobaqalarda ishtirok etishni taqiqlagan edi.
Shu sababli, Rossiya futboli hozirda xalqaro maydonda qatnasha olmayapti va bu esa sportchilarning o‘sishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Mutaxassislar fikricha, ushbu cheklovlar futbolning yanada rivojlanishiga xalaqit bermoqda.

Сёмин: Проблема российского футбола в учебной системе
Известный узбекский тренер Юрий Сёмин ответил на вопрос, в чем заключается основная проблема российского футбола. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, корень этой проблемы заключается в уровне подготовки футболистов, то есть в учебном процессе в школах и академиях. Сёмин считает, что прежде всего необходимо серьезно обратить внимание на тренеров, учебные программы в академиях и сам учебный процесс.
Он также отметил, что в России появляются талантливые футболисты, однако во многих случаях они не могут полностью проявить свой потенциал. Сёмин также указал на еще один фактор, который препятствует развитию футбола — это исключение российских клубов из международных соревнований.
По его словам, эта ситуация приводит к снижению количества зрелищных и важных матчей. Для справки, в феврале 2022 года руководители FIFA и UEFA запретили российским клубам и национальной сборной участвовать в международных соревнованиях.
По этой причине российский футбол в настоящее время не может участвовать на международной арене, что негативно сказывается на росте спортсменов. По мнению экспертов, эти ограничения мешают дальнейшему развитию футбола.