Krasnodar chempion bo‘ldi: legionerlar natija berdi
Sobiq futbolchi Aleksandr Mostovoy “Krasnodar” jamoasidagi legionerlar soni haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ma’lumki, “Krasnodar” bu yil o‘z tarixida ilk bor Rossiya chempioniga aylandi. Mostovoyning aytishicha, ilgari klub o‘z tarbiyalanuvchilari bilan faxrlanar, biroq ular bilan jamoa beshinchi yoki oltinchi o‘rindan yuqoriga ko‘tarila olmas edi.
Hozir esa tarkibda 15 nafar xorijlik futbolchi bor va ular chempion bo‘lishdi. Uning ta’kidlashicha, futbolchining pasporti emas, uyning darajasi muhim.
Agar futbolchi kuchli bo‘lsa, uning fuqaroligidan qat’i nazar, asosiy tarkibda o‘ynashi kerak. Hozirgi vaqtda Rossiya Premyer-ligasi klublari bir mavsumga 13 nafar legionerni ro‘yxatga kiritishi mumkin.
Shu bilan birga, maydonda bir vaqtning o‘zida 8 nafar xorijlik futbolchi ishtirok eta oladi. Avvalroq, keyingi mavsumdan boshlab legionerlar soniga cheklovlar kuchaytirilishi mumkinligi haqida ma’lumotlar chiqqan edi.
Yangi tartibga ko‘ra, klub faqat 10 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkaza oladi va maydonda 5-7 nafari qatnasha oladi. Bu cheklovlarni kuchaytirish rejasini Rossiya sport vazirligi ko‘rib chiqmoqda.

Краснодар стал чемпионом: легионеры оправдали ожидания
Бывший футболист Александр Мостовой высказал мнение о количестве легионеров в команде «Краснодар». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известно, что «Краснодар» в этом году впервые в своей истории стал чемпионом России. По словам Мостового, раньше клуб гордился своими воспитанниками, однако с ними команда не могла подняться выше пятого или шестого места.
Сейчас в составе 15 иностранных футболистов, и они стали чемпионами. Он подчеркивает, что важен не паспорт футболиста, а уровень игры.
Если футболист сильный, он должен играть в основном составе, независимо от его гражданства. В настоящее время клубы Российской Премьер-лиги могут зарегистрировать 13 легионеров на один сезон.
При этом на поле одновременно могут участвовать 8 иностранных футболистов. Ранее появлялась информация о том, что с следующего сезона могут быть усилены ограничения на количество легионеров.
Согласно новым правилам, клуб сможет зарегистрировать только 10 легионеров, и на поле смогут участвовать 5-7 из них. Эти планы по ужесточению ограничений рассматривает Министерство спорта России.