"Baltika" futbol klubi bosh murabbiyi Andrey Talalaev Orenburg jamoasiga qarshi o‘yin oldidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, jamoa deyarli bir oylik safardan so‘ng Kaliningradga qaytdi, muxlislar bilan uchrashuv o‘tkazdi va ochiq mashg‘ulot tashkil etdi. Talalaev o‘tgan mavsumning eng yaxshi murabbiyi mukofotini olganidan so‘ng, jamoaning kayfiyati haqida so‘ralganda, u jamoa safarda ko‘proq diqqat bilan o‘ynashini ta’kidladi.
Sababi, safarda chalg‘ituvchi omillar kam bo‘ladi va futbolchilarning diqqat-e’tibori to‘liq o‘yinga qaratiladi. Hozir esa jamoaga haddan tashqari ko‘p e’tibor qaratilmoqda, atrofda ko‘p odamlar bor va bu tayyorgarlikka salbiy ta’sir qilmoqda.
Talalaev ayrim yangi ishchilar o‘yin oldidan mehmonxonada turli masalalarni muhokama qilgani bois, ularni chiqarib yuborishga majbur bo‘lganini aytdi. Bunday holatlar natijaga ta’sir qilishi mumkin.
U jamoaning so‘nggi uch uchrashuvda, ya’ni ikki chempionat va bir kubok o‘yinida yaxshi harakat qilganini ham aytdi. Ayniqsa, "Akron"ga qarshi o‘yinda futbolchilar ustunlikni ko‘rsatdi, biroq bugun yangi o‘yin va hamma narsa boshidan boshlanadi.
Murabbiy "Orenburg" jamoasi haqida ham fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, "Orenburg" tajribali va bir necha yil davomida bir murabbiy bilan ishlayotgan jamoa.
Ular o‘tgan mavsum so‘nggida ham yaxshi natijalar ko‘rsatdi, hozirgi o‘yinlarda ham taslim bo‘lishni istamayapti. Talalaevning ta’kidlashicha, "Orenburg"ning zaif tomonlari deyarli yo‘q, ular ko‘proq universalligi bilan ajralib turadi.
Jamoada ayrim futbolchilar jarohat olgani haqida ham so‘z bordi. Murabbiy ularning tiklanish muddati haqida ochiq gapirishni istamadi, biroq bu jarohatlar o‘yin jarayonida olinganini, mushak jarohatlari yo‘qligini aytdi.
Yangi futbolchilardan jamoaga ijobiy o‘zgarishlar kutilmoqda. Utkinnning ilk bor asosiy tarkibga kiritilgani haqida so‘ralganda, murabbiy uning hozircha tarkibga kiritilish darajasida tayyorligini bildirdi.

Талалаев: В Оренбурге сильных достижений нет, слабостей мало
"Балтика" футбольного клуба главный тренер Андрей Талалаев высказал свои мысли перед игрой против команды Оренбурга. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, команда вернулась в Калининград после почти месячного выезда, провела встречу с болельщиками и организовала открытое занятие. Талалаев, получивший награду лучшего тренера прошлого сезона, отметил, что настроение команды на выезде было более сосредоточенным.
Поскольку на выезде отвлекающих факторов меньше, внимание футболистов полностью сосредоточено на игре. Сейчас же на команду обращается слишком много внимания, вокруг много людей, и это негативно сказывается на подготовке.
Талалаев сказал, что ему пришлось исключить некоторых новых игроков, так как они обсуждали различные вопросы в гостинице перед игрой. Такие ситуации могут повлиять на результат.
Он также отметил, что команда хорошо проявила себя в последних трех встречах, а именно в двух чемпионатах и одном кубковом матче. Особенно в игре против "Акрона" футболисты продемонстрировали преимущество, но сегодня новая игра, и все начинается с нуля.
Тренер также высказал мнение о команде "Оренбург". По его словам, "Оренбург" — опытная команда, работающая с одним тренером на протяжении нескольких лет.
Они также показали хорошие результаты в конце прошлого сезона и не собираются сдаваться в текущих играх. Талалаев подчеркнул, что слабых сторон у "Оренбурга" практически нет, они выделяются своей универсальностью.
Также говорилось о том, что некоторые футболисты команды получили травмы. Тренер не хотел открыто говорить о сроках их восстановления, но отметил, что эти травмы были получены в процессе игры, и мышечных травм нет.
От новых футболистов ожидаются положительные изменения в команде. Когда его спросили о том, что Уткин впервые был включен в основной состав, тренер заявил, что он пока готов на уровне включения в состав.