Dinamo Maxachqala Ahmat ustidan ilk g‘alabasini qo‘lga kiritdi
Uchinchi tur yakunida Rossiya futbol chempionatining yakshanba kungi dasturida Shimoliy Kavkaz derbisi bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unda Maxachqalalik “Dinamo” o‘z maydonida Grozniy shahri jamoasi “Ahmat”ni qabul qildi. Uchrashuv oldidan “Dinamo” ikki turda bir ochko jamg‘argan bo‘lsa, “Ahmat” ochkosiz edi.
O‘yin boshida “Dinamo” jamoasi hujumga o‘tib, juda tez gol urdi. Dastlabki daqiqalarda Shumaxov to‘pni Agalarovga uzatdi, u esa raqib darvozaboni orasidan to‘pni darvozaga yo‘lladi.
Shu tariqa mezbonlar hisobda oldinga chiqdi. Ushbu goldan so‘ng “Dinamo” himoyaga e’tibor qaratdi va qarshi hujumlarda imkon izlashga harakat qildi.
Mehmonlar esa hisobni tenglashtirish uchun ko‘plab hujumlar uyushtirdi. Samorodov va Sadulayev “Dinamo” darvozasiga xavf tug‘dirdi, biroq bu urinishlar natija bermadi.
O‘yinning 37-daqiqasida “Ahmat” futbolchisi Kasinatura Konatega to‘p uzatib, u uzoq burchakka zarba berdi, biroq to‘p ustunga tegdi. Oradan ko‘p o‘tmay, “Dinamo” darvozaboni Magomedov raqibning xavfli zarbasini qaytardi.
Tanaffus oldidan maydonda to‘qnashuv yuz berdi. “Dinamo” hujumchisi Agalarov va “Ahmat” himoyachisi Ibishev bosh bilan to‘qnashib ketdi.
Agalarov o‘yinni davom ettirdi, biroq Ibishev o‘rniga Ndonq maydonga tushirildi. Ikkinchi bo‘limda “Ahmat” hujumkor o‘yinini davom ettirdi.
Biroq “Dinamo” ustozlari futbolchilarini yaxshi tayyorlagani sezildi. Agalarov ikkinchi gol urishga yaqin bo‘ldi, lekin darvozabon Sheliani dog‘da qoldira olmadi.
Sadulayev penalti ishlashga harakat qildi, biroq hakam bunga asos topmadi. Mehmonlar safida Mansilya o‘yiniga jon bag‘ishladi, biroq bu ham foyda bermadi.
Maxachqalalik “Dinamo” o‘z uyida mehnatli g‘alabaga erishdi. Bu jamoaning chempionatda ilk g‘alabasi bo‘ldi.
“Ahmat” esa to‘rtinchi uchrashuvda ham ochko ololmadi. Keyingi turda “Dinamo” “Akron” bilan, “Ahmat” esa “Zenit” bilan o‘ynaydi.

Динамо Махачкала одержал свою первую победу над Ахматом
В конце третьего тура в программе воскресного дня Российского футбольного чемпионата состоялся дерби Северного Кавказа. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В нем махачкалинское "Динамо" принимало на своем поле команду города Грозный "Ахмат". Перед встречей "Динамо" набрало одно очко за два тура, в то время как "Ахмат" не имел очков.
В начале игры команда "Динамо" перешла в атаку и очень быстро забила гол. В первые минуты Шумаков передал мяч Агалерову, который отправил мяч в ворота между ногами вратаря соперника.
Таким образом, хозяева вышли вперед в счете. После этого гола "Динамо" сосредоточилось на защите и пыталось искать возможности для контратак.
Гости же организовали множество атак, чтобы сравнять счет. Самородов и Садулаев создали опасность у ворот "Динамо", но эти попытки не увенчались успехом.
На 37-й минуте футболист "Ахмата" Касинатура передал мяч Конатеге, который нанес удар в дальний угол, но мяч попал в штангу. Вскоре вратарь "Динамо" Магомедов отразил опасный удар соперника.
Перед перерывом на поле произошла стычка. Нападающий "Динамо" Агалеров столкнулся головой с защитником "Ахмата" Ибишевым.
Агалеров продолжил игру, но вместо Ибишева на поле вышел Ндонк. Во втором тайме "Ахмат" продолжил атакующий стиль игры.
Однако было заметно, что тренеры "Динамо" хорошо подготовили своих игроков. Агалеров был близок ко второму голу, но вратарь Шелиани не позволил ему это сделать.
Садулаев попытался заработать пенальти, но судья не нашел оснований для этого. В составе гостей Мансилья отдал все силы игре, но это тоже не принесло пользы.
Махачкалинское "Динамо" добилось трудной победы на своем поле. Это была первая победа команды в чемпионате.
"Ахмат" же не смог набрать очки в четвертом матче подряд. В следующем туре "Динамо" сыграет с "Акроном", а "Ахмат" встретится с "Зенитом".