Rossiya futbolida mahalliy o‘yinchilar yetishmayapti
Uning ta’kidlashicha, hozirgi paytda Rossiya futbolida muammolar ko‘p emas, ammo eng muhim masala – o‘z futbol maktablari tarbiyalanuvchilari sonining kamligi. Koloskovning fikriga ko‘ra, Rossiya klublarida xorijlik futbolchilar juda ko‘p va bu holat asosiy muammolardan biri hisoblanadi.
Aynan shu sababli mahalliy o‘yinchilarga imkoniyat yetarli darajada berilmayapti. Eslatib o‘tamiz, Rossiya oliy futbol ligasida chet ellik futbolchilarga cheklov joriy etilgan.
Amaldagi tartibga ko‘ra, har bir jamoa safida maydonga bir vaqtning o‘zida sakkiz nafargacha legioner futbolchi tushishi mumkin. Ushbu cheklov mahalliy o‘yinchilar sonini oshirishga qaratilgan.
O‘tgan mavsumda Rossiya chempionatida “Krasnodar” klubi ilk bor oltin medallarni qo‘lga kiritdi. Bu natija mamlakat futbolida muhim voqea sifatida qayd etildi.
Shu bilan birga, mutaxassislar chempionatda mahalliy futbolchilar sonini ko‘paytirish zarurligini ta’kidlamoqda.

В российском футболе не хватает местных игроков
Вячеслав Колосков, почетный президент Российского футбольного союза, в настоящее время отметил основную проблему российского футбола. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время в российском футболе не так много проблем, но самая важная проблема – это недостаток воспитанников собственных футбольных школ. По мнению Колоскова, в российских клубах слишком много иностранных футболистов, и эта ситуация является одной из основных проблем.
Именно по этой причине местным игрокам недостаточно предоставляется возможностей. Напоминаем, что в Российской высшей футбольной лиге введены ограничения на иностранных футболистов.
Согласно действующим правилам, в каждой команде на поле одновременно может находиться до восьми легионеров. Это ограничение направлено на увеличение числа местных игроков.
В прошлом сезоне клуб "Краснодар" впервые завоевал золотые медали в чемпионате России. Этот результат был отмечен как важное событие в футболе страны.
В то же время специалисты подчеркивают необходимость увеличения числа местных футболистов в чемпионате.