Andrey Arshavin mahalliy maydon omili nima uchun Maxachqal’a “Dinamo” jamoasiga ochko yig‘ishda yordam berishini o‘z fikrlari bilan izohladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Maxachqal’ada stadion maydoni tez-tez yangilanadi, biroq bir muddatdan so‘ng tuproq cho‘kadi va maysalar siljiy boshlaydi. Arshavin bu holat o‘yinga ham o‘z ta’sirini o‘tkazishini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, maydonning bunday holati o‘yin tezligini pasaytiradi va jamoalarning harakatini sekinlashtiradi. Juma kuni kechqurun “Dinamo” o‘z maydonida “Akron” jamoasini qabul qildi.
Bu uchrashuv Rossiya Premyer ligasi to‘rtinchi turining birinchi o‘yini doirasida bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv 1:1 hisobida durang bilan yakunlandi.
To‘rt tur natijasiga ko‘ra, “Dinamo” besh ochko jamg‘ardi. Jamoa hozircha faqat bir marta, birinchi turda “Spartak”dan minimal hisobda mag‘lub bo‘lgan.
Shu tariqa, “Dinamo” mavsumni barqaror o‘tkazmoqda va har bir o‘yinda ochko olishga harakat qilmoqda. Maxachqal’adagi maydon sharoiti esa jamoaning natijalariga ma’lum darajada yordam bermoqda.

Аршавин: Поле в Махачкале принесет очки "Динамо"
Андрей Аршавин объяснил, почему местный фактор поля поможет команде «Динамо» из Махачкалы набирать очки. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, на стадионе в Махачкале поле часто обновляется, но через некоторое время земля оседает, и травы начинают смещаться. Аршавин отметил, что эта ситуация также влияет на игру.
По его мнению, такое состояние поля снижает скорость игры и замедляет действия команд. В пятницу вечером «Динамо» принимало команду «Акрон» на своем поле.
Этот матч прошел в рамках первого матча четвертого тура Российской Премьер-лиги. Встреча завершилась вничью 1:1.
По итогам четырех туров «Динамо» набрало пять очков. Команда пока что только один раз, в первом туре, потерпела минимальное поражение от «Спартака».
Таким образом, «Динамо» стабильно проводит сезон и старается набирать очки в каждом матче. Условия на поле в Махачкале в определенной степени помогают команде в достижении результатов.