“Zenit” darvozasiga penalti noto‘g‘ri belgilandi, deya xulosa qilindi
Ekspert va hakamlar komissiyasi Rossiya futbol ittifoqi hakamlik va inspektorlik departamenti huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda Rossiya Kubogi guruh bosqichi doirasida bo‘lib o‘tgan “Zenit” va “Axmat” uchrashuvida “Zenit” darvozasiga penalti belgilanishini xato deb topdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mazkur uchrashuvda bosh hakam Mixail Cheremnix VAR tizimi orqali maslahat olganidan so‘ng va videoni ko‘rib chiqqach, Aleksandr Sobolevning qo‘li bilan o‘ynaganini aniqladi. Shu sababli penalti belgilandi va “Axmat” jamoasi bitta gol urishga muvaffaq bo‘ldi.
Biroq uchrashuv yakunida hisob 2:1 ko‘rinishida “Zenit” foydasiga hal bo‘ldi. Komissiya bayonotida ta’kidlanishicha, Aleksandr Sobolevning qo‘li to‘p tegishi mumkin bo‘lgan holatda bo‘lsa-da, qo‘li tanaga yaqin joylashgan va to‘pga harakat qilmagan.
Shu bois bu holat jazolanishi lozim bo‘lmagan vaziyat sifatida baholandi. Dastlab hakam o‘yinni davom ettirish to‘g‘ri qaror bo‘lgan, VAR tizimining aralashuvi esa noto‘g‘ri deb topildi.

"На ворота 'Зенита' был назначен пенальти, что было признано ошибочным"
Экспертная и судейская комиссия на заседании, проведенном при Департаменте судейства и инспекции Российского футбольного союза, признала назначение пенальти на ворота “Зенита” в матче “Зенит” и “Ахмат” в рамках группового этапа Кубка России ошибочным. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В этом матче главный судья Михаил Черемных, получив консультацию через систему VAR и просмотрев видео, установил, что Александр Соболев играл рукой. В связи с этим был назначен пенальти, и команда “Ахмат” смогла забить один гол.
Однако в конце матча счет составил 2:1 в пользу “Зенита”. В заявлении комиссии подчеркивается, что хотя рука Александра Соболева могла коснуться мяча, она была расположена близко к телу и не двигалась к мячу.
Поэтому данная ситуация была оценена как не подлежащая наказанию. Изначально судья принял правильное решение продолжить игру, а вмешательство системы VAR было признано ошибочным.