Semakning isteʼfosi notoʻgʻri qaror boʻlishi aytildi
Boris Rapoport, ilgari Sankt-Peterburgning "Zenit" jamoasi bosh murabbiyi bo‘lgan mutaxassis, Sergey Semakning iste'foga chiqishi haqidagi mish-mishlarga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Semak murabbiy sifatida o‘z vazifasini uddalay oladi. Rapoportning aytishicha, Semak tashqi ko‘rinishidan ruhiy jihatdan charchagandek tuyuladi, biroq u doimo kuchli xarakterga ega futbolchi bo‘lgan va hozir ham shunday murabbiy sifatida faoliyat yuritmoqda.
Rapoport, Semakni shunchaki lavozimidan ozod etish katta noto‘g‘rilik bo‘lishini ta’kidladi. Sergey Semak 2018 yildan beri "Zenit" jamoasini boshqarib kelmoqda.
U shu davr mobaynida jamoani Rossiya futbolining yetakchi klubiga aylantira oldi. "Zenit" Semak rahbarligida ketma-ket olti marta mamlakat chempioni bo‘ldi, besh marta Superkubokni, ikki marta esa Rossiya Kubogini qo‘lga kiritdi.
Biroq o‘tgan mavsumda Rossiya chempionligini "Krasnodar" jamoasi qo‘lga kiritdi. Yangi mavsumda "Zenit" uchun start muvaffaqiyatli bo‘lmadi.
To‘rt turdan so‘ng Sergey Semak boshchiligidagi jamoa atigi besh ochko to‘plab, turnir jadvalida sakkizinchi o‘rinda bormoqda. Kelasi turda "Zenit" Moskvaga safar qilib, 16 avgust kuni "Lukoyl Arena" stadionida "Spartak" jamoasiga qarshi bahs olib boradi.

Сказали, что отставка Семака является неправильным решением
Борис Рапопорт, ранее бывший главным тренером санкт-петербургского "Зенита", высказал свое мнение о слухах об увольнении Сергея Семака. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, Семак справляется со своими обязанностями как тренер. Рапопорт отметил, что Семак выглядит психологически уставшим, однако он всегда был игроком с сильным характером и сейчас продолжает работать в качестве такого тренера.
Рапопорт подчеркнул, что простое освобождение Семака от должности будет большой ошибкой. Сергей Семак руководит "Зенитом" с 2018 года.
За это время ему удалось превратить команду в ведущий клуб российского футбола. Под руководством Семака "Зенит" стал чемпионом страны шесть раз подряд, пять раз завоевал Суперкубок и дважды Кубок России.
Однако в прошлом сезоне чемпионство России завоевал клуб "Краснодар". Новый сезон для "Зенита" не начался удачно.
После четырех туров команда под руководством Сергея Семака набрала всего пять очков и занимает восьмое место в турнирной таблице. В следующем туре "Зенит" отправится в Москву, где 16 августа на стадионе "Лукойл Арена" встретится с командой "Спартак".