Spartak hakamlar xatolaridan eng ko‘p foyda ko‘rdi
Rossiya futbolida bir necha yildan beri VAR tizimi ishlatilmoqda, biroq tortishuvli vaziyatlar hanuzgacha davom etmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bunday bahsli vaziyatlarni hakamlik sohasidagi mutaxassis Aleksandr Bobrov o‘rganadi. U har bir bahsli holatni tahlil qiladi va hakamlarning xatolari bo‘yicha jadval yuritadi.
Bu jadvalda faqat VAR aralashuvidan so‘ng tuzatilmagan xatolar hisobga olinadi. So‘nggi mavsumda Sport-Ekspress nashri Bobrov tuzgan hakamlar xatolari jadvalini e’lon qildi.
Ushbu jadvalga ko‘ra, eng ko‘p xato “Spartak” foydasiga qayd etilgan. Hakamlar bu jamoaga uch marta yordam ko‘rsatgan, biroq ikki marta “Spartak”ga qarshi ham xato qilgan.
Umumiy muvozanatga nazar tashlansa, reytingda “Rostov” jamoasi birinchi o‘rinda turibdi. Ularning foydasiga ikki xato, qarshisiga esa birorta ham xato yo‘q.
“Spartak”, “Orenburg”, “Dinamo”, “Rubin”, “Sochi” va CSKA jamoalari esa +1 ko‘rsatkich bilan keyingi o‘rinlarni band etgan. Hakamlar xatolaridan eng ko‘p zarar ko‘rgan jamoalar esa “Zenit” va “Baltika” bo‘ldi.
“Zenit”ning foydasiga birorta ham xato bo‘lmagan, biroq ikki marta ularning zarariga xato qayd etilgan. “Baltika” esa ikki marta foydasiga va to‘rt marta zarariga xato yuzasidan -2 ko‘rsatkichga ega.
Shu tariqa, VAR tizimi ishlatilayotgan bo‘lsa-da, hakamlik xatolari futbol muhokamalarida asosiy mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda.

Спартак больше всего выиграл от ошибок судей
В российском футболе система VAR используется уже несколько лет, однако спорные ситуации продолжают возникать. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Спорные ситуации изучает специалист в области судейства Александр Бобров. Он анализирует каждую спорную ситуацию и ведет таблицу ошибок судей.
В этой таблице учитываются только ошибки, не исправленные после вмешательства VAR. В последнем сезоне издание Sport-Ekspress опубликовало таблицу ошибок судей, составленную Бобровым.
Согласно этой таблице, наибольшее количество ошибок зафиксировано в пользу "Спартака". Судьи трижды помогали этой команде, но дважды также ошибались против "Спартака".
Если взглянуть на общую картину, то в рейтинге на первом месте находится команда "Ростов". В их пользу было зафиксировано две ошибки, против них - ни одной.
Команды "Спартак", "Оренбург", "Динамо", "Рубин", "Сочи" и ЦСКА занимают следующие места с показателем +1. Команды, которые больше всего пострадали от ошибок судей, - это "Зенит" и "Балтика".
У "Зенита" не было зафиксировано ни одной ошибки в их пользу, но дважды были зафиксированы ошибки против них. "Балтика" имеет показатель -2, с двумя ошибками в свою пользу и четырьмя против.
Таким образом, несмотря на использование системы VAR, ошибки судей остаются одной из основных тем обсуждения в футболе.