The Telegraph nashrining xabariga ko‘ra, Angliyaning ikki yirik klubi – "Manchester United" va "Manchester City" yosh futbolchilarning yoshi soxtalashtirilganlikda gumon qilinmoqda.
Manbaga ko‘ra, futbol mutasaddilari kamida uch nafar futbolchi bo‘yicha shubhalanmoqda. Ularning ikki nafari – Bassiru va Duka Nkotolar haqida ma’lumot oshkor qilingan. Ular 2022 yilda "Manchester United"ning 14 yoshgacha bo‘lgan jamoasiga qabul qilingan bo‘lib, yoshining sun’iy ravishda kichraytirilgan bo‘lishi ehtimoli bor. "Manchester City"ga o‘tgan futbolchining esa shaxsi ochiqlanmagan.
Jahon futbolida yosh futbolchilarning yoshini sun’iy ravishda kichraytirish holatlari tez-tez uchrab turadi. Bu esa ularga yoshlar va bolalar o‘rtasidagi musobaqalarda porlash imkonini beradi. Biroq katta futbolga qadam qo‘yganlarida, bunday o‘yinchilar ko‘pincha o‘z salohiyatlarini to‘liq namoyon qila olmaydi.

Манчестерцы подозреваются в том, что возраст футболистов "подделан"
Согласно сообщению издания The Telegraph, два крупных клуба Англии – "Манчестер Юнайтед" и "Манчестер Сити" подозреваются в подделке возраста молодых футболистов.
По данным источника, футбольные власти сомневаются как минимум в возрасте трех футболистов. Два из них – Бассира и Дука Нкотола – были приняты в команду "Манчестер Юнайтед" до 14 лет в 2022 году, и существует вероятность, что их возраст был искусственно уменьшен. Личность футболиста, перешедшего в "Манчестер Сити", не раскрыта.
В мировом футболе случаи искусственного уменьшения возраста молодых футболистов встречаются довольно часто. Это дает им возможность блистать на соревнованиях среди молодежи и детей. Однако, когда они делают шаг в большой футбол, такие игроки часто не могут полностью раскрыть свой потенциал.