2 ochko yetarli, 3 ochko kam — O‘zbekistonning Mundialga chiqish imkoniyati
Osiyoda 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichi o‘zining qizg‘in pallasiga kirib keldi. We Global Football nashri milliy jamoalarning Amerika qit’asida bo‘ladigan musobaqaga yo‘llanma olish imkoniyatlarini chamalab chiqdi va unda O‘zbekistonning Mundialga borish imkoniyatini 92,6 foizga baholadi. Tashqi tomondan qarasak, barchasi oddiy. O‘zbekiston oldindagi 3 ta bellashuvda g‘alaba qozonsa, tarixda ilk marta JCH yo‘llanmasiga ega chiqadi. Lekin aslida vaziyat qanday, barchasi biz o‘ylagandek osonmi? Keling, Temur Kapadze jamoasining imkoniyatlarini ko‘rib chiqamiz.
Dastlab, turnir jadvalidagi holatga nazar solamiz. 7-turdan keyin A guruhida Eron yetakchilik qilmoqda. Hozirda forslar 19 ochko bilan JCH yo‘llanmasini 99 foizga hal qilgan. 8-turda bo‘ladigan O‘zbekistonga qarshi bahsdagi durang ham Eronni Amerika qit’asida bo‘ladigan Munidalga olib chiqadi. O‘zbekiston 16 ochko bilan 2-o‘rinni egallab turibdi. Jamoa ortda qolgan 7 turda 5 g‘alaba, 1 durang va 1 mag‘lubiyat qayd etgan. 10 ochko to‘plagan BAA va Qatar mos ravishda 3—4-o‘rinlardan joy olgan. Qirg‘iz Respublikasi (3 ochko) hamda Shimoliy Koreya (2 ochko) autsayder sifatida oxirgi o‘rinlarda ketmoqda.
Foto: O‘zPFL
O‘zbekistonning keying taqvimi qanday?
O‘zbekiston terma jamosini oldinda 3 ta muhim bahs kutib turibdi.
• 25 mart Eron — O‘zbekiston
• 5 iyun BAA — O‘zbekiston
• 10 iyun O‘zbekiston — Qatar
Ko‘rinib turibdiki, Temur Kapadze jamoasini kutib turgan har uchta bahs ham muhim ahamiyat kasb etadi. Sababi Erondan tashqari qolgan ikki jamoa aynan to‘g‘ridan to‘g‘ri JCHga chiqish uchun O‘zbekiston bilan raqobat olib bormoqda. Agar 25 mart kuni jamoamiz Eronda imkoniyatni boy bersa va BAA hamda Qatar o‘z o‘yinlarida g‘alaba qozonsa, ularda motivatsiya ikki barobar oshib ketishi mumkin. Sababi raqiblarning, ayniqsa amirliklar jamoasining keyingi taqvimi nisbatan oson. Ko‘rib chiqamiz.
BAA terma jamoasi taqvimi:
• 25 mart Shimoliy Koreya — BAA
• 10 iyun Qirg‘iziston — BAA
Qatar terma jamoasi taqvimi:
• 25 mart Qirg‘iziston — Qatar
• 5 iyun Qatar — Eron
Ko‘rinib turibdiki, 2-o‘rin uchun kurash olib borayotgan jamoalar ichida eng oson taqvim BAAga tegishli. Ular ikki marta guruh autsayderlari bilan o‘ynasa, bir marta o‘z maydonida O‘zbekistonni qabul qiladi. Qatarda esa vaziyat chigal ko‘rinishda. Ular dastlab Qirg‘izistonga safar qilsa, qolgan ikki bahsda guruh yetakchilar bilan o‘ynaydi.
Imkoniyatlar qanday?
Albatta, O‘zbekistonning imkoniyati o‘z qo‘lida. Ko‘p narsa 25 martda bo‘ladigan Eronga qarshi bahsda aniq bo‘ladi. Misol uchun, agar O‘zbekiston safarda mag‘lubiyatga uchrasa va BAA Shimoliy Koreyadan, Qatar esa Qirg‘izistondan ustun kelsa, vakillarimiz va raqiblar o‘rtasidagi farq 3 ochkoni tashkil qiladi. Keyingi bellashuvlar Temur Kapadze uchun hayot-mamot masalasiga aylanadi.
Sababi, jamoa 9-turda Amirlikka safar qiladi. Agar g‘alaba yoki durang qayd etsak, yaxshi. Ammo imkoniyatni boy berilsa, BAAda ikkinchi o‘ringa chiqib olish imkoniyati katta bo‘ladi. Chunki har ikki jamoada ham 16 ochko bo‘ladi, lekin amirliklar jamoasida to‘plar nisbati yaxshiroq — +6. O‘zbekistonda esa bu ko‘rsatkich +4 ni tashkil qiladi. Shunda oxirgi turdagi Qatar bilan o‘yinda katta hisobda g‘alaba qozonishimiz talab etiladi, chunki raqibimiz BAA Qirg‘izistonga safar qiladi va ular ushbu bahsda g‘alabani o‘z tomoniga og‘dirish uchun barcha narsaga tayyor ekanligi hech kimga sir emas.
Qatarda ham imkoniyat bor. Ular 25 mart kuni Qirg‘iziston maydoniga safar qiladi. Agar ular Bishkekdan g‘alaba bilan qaytsa, 5 iyun kuni Dohada Eronni qabul qiladi. O‘sha bahsga qadar Eron JCH yo‘llanmasini hal qilsa, katta ehtimol bilan qatarliklar g‘alaba uchun harakat qiladi va oxirgi turda Toshkentga keladi. Agar ushbu bahsga qadar Qatar yo‘qotishlarsiz kelsa, Temur Kapadze jamoasiga bir oz qiyin bo‘lishi mumkin.
O‘zbekiston uchun yaxshi ssenariy
Jurnalist Xushnudbek Xudoyberdiyev aytganidek, yaxshi ssenariylar ham bor. Masalan, O‘zbekiston qolgan uchta o‘yinda g‘alaba qozonishi ham shart emas. Jamoa Eronda yutqazsa ham mayli. Eng asosiysi BAA hamda Qatar bilan durang o‘ynash kerak. Shunda “oq bo‘rilar” 100% JCHga chiqadi. Chunki jamoaning ochkolari 18 ta bo‘ladi hamda BAA va Qatar qolgan 2 ta o‘yinida yutsa ham, O‘zbekistonga yeta olmaydi. Ko‘rib turganingizdek, barchasi ularning o‘z qo‘lida. Shunchaki, asosiy 2 ta raqibdan 1 ochko bo‘lsa ham olish uddalansa kifoya. Ya’ni, BAA va Qatar bilan kamida durang o‘ynash, ya’ni yutqazmaslik. Bo‘ldi, tamom.
Boshqa ssenariylar
Yana boshqa ssenariylar ham bor, ammo ular O‘zbekistonga bog‘liq emas. Ya’ni BAA hamda Qatar boshqa o‘yinlarda ochko yo‘qotadi. Masalan, qo‘shni Qirg‘iziston syurpriz tayyorlab, o‘z uyida BAAdan ham, Qatardan ham ochko olib berishi mumkin.
O‘ta optimistik ssenariy bo‘yicha, O‘zbekiston 3 kundan keyin ham JCHga rasman chiqishi mumkin. 2 ta variant bor:
1. Eron bilan durang o‘ynash kerak, parallel bahslarda BAA hamda Qatar yutqazishi shart;
2. Eronni mag‘lub etish kerak, parallel bahslarda BAA hamda Qatar yoki durang o‘ynaydi, yoki yutqazadi.
Ikkala vaziyatda ham O‘zbekiston rasman JCHga chiqadi. Qolgan 2 ta o‘yin, shunchaki, rasmiyatchilik uchun bo‘ladi. Albatta, bunga ishonish qiyin, ammo ehtimollar nazariyasida shunaqa imkoniyat yo‘q emas.

2 очка достаточно, 3 очка не хватает — возможность Узбекистана выйти на Mundial
В Азии начался горячий этап отборочного турнира к чемпионату мира 2026 года. Издание We Global Football оценило шансы национальных команд на получение путевок на соревнование в Америке и дало Узбекистану 92,6% шансов на выход на Mundial. С внешней стороны все выглядит просто. Если Узбекистан выиграет в трех оставшихся матчах, он впервые в истории получит путевку на чемпионат мира. Но какова на самом деле ситуация, так ли все просто, как мы думаем? Давайте рассмотрим шансы команды Темура Кападзе.
Сначала взглянем на положение в таблице турнира. После 7-го тура в группе А Иран занимает первое место. В данный момент иранцы почти на 99% обеспечили себе путевку на чемпионат мира с 19 очками. Ничья в матче против Узбекистана в 8-м туре также выведет Иран на Mundial. Узбекистан занимает 2-е место с 16 очками. Команда в оставшихся 7 турах одержала 5 побед, 1 ничью и 1 поражение. ОАЭ и Катар, набравшие по 10 очков, занимают 3-е и 4-е места соответственно. Кыргызстан (3 очка) и Северная Корея (2 очка) находятся на последних местах в качестве аутсайдеров.
Фото: УзПФЛ
Какой у Узбекистана следующий календарь?
У сборной Узбекистана впереди 3 важных матча.
• 25 марта Иран — Узбекистан
• 5 июня ОАЭ — Узбекистан
• 10 июня Узбекистан — Катар
Как видно, все три матча, которые ждут команду Темура Кападзе, имеют большое значение. Дело в том, что кроме Ирана, остальные две команды ведут борьбу с Узбекистаном за выход на чемпионат мира. Если 25 марта наша команда потеряет возможность в Иране, а ОАЭ и Катар выиграют свои матчи, их мотивация может возрасти вдвое. Дело в том, что у соперников, особенно у команды эмиратов, следующий календарь относительно легкий. Рассмотрим.
Календарь сборной ОАЭ:
• 25 марта Северная Корея — ОАЭ
• 10 июня Кыргызстан — ОАЭ
Календарь сборной Катара:
• 25 марта Кыргызстан — Катар
• 5 июня Катар — Иран
Как видно, среди команд, борющихся за 2-е место, самый легкий календарь у ОАЭ. Они дважды играют с аутсайдерами группы и один раз принимают Узбекистан на своем поле. У Катара же ситуация сложнее. Сначала им предстоит выезд в Кыргызстан, а в оставшихся двух матчах они сыграют с лидерами группы.
Каковы шансы?
Безусловно, шансы Узбекистана в его руках. Многое станет ясно в матче против Ирана 25 марта. Например, если Узбекистан потерпит поражение в гостях, а ОАЭ обыграет Северную Корею, а Катар — Кыргызстан, разница между нашими представителями и соперниками составит 3 очка. Последующие матчи станут вопросом жизни и смерти для Темура Кападзе.
Дело в том, что команда отправится в 9-м туре в эмираты. Если мы зафиксируем победу или ничью, это будет хорошо. Но если мы упустим возможность, то шансы занять второе место в ОАЭ значительно возрастут. Поскольку у обеих команд будет по 16 очков, но у команды эмиратов лучше разница мячей — +6. У Узбекистана этот показатель составит +4. В этом случае нам потребуется крупная победа в последнем туре против Катара, так как наш соперник отправится в гости к ОАЭ, и никому не секрет, что они готовы сделать все, чтобы одержать победу в этом матче.
Фото: УФА
У Катара тоже есть шансы. Они отправятся в гости к Кыргызстану 25 марта. Если они вернутся с победой из Бишкека, 5 июня они примут Иран в Дохе. Если к тому времени Иран уже обеспечит себе путевку на чемпионат мира, то с большой вероятностью катарцы будут стремиться к победе, и в последнем туре приедут в Ташкент. Если к этому матчу Катар подойдет без потерь, команде Темура Кападзе может быть немного сложно.
Хороший сценарий для Узбекистана
Как сказал журналист Хушнудбек Худойбердиев, есть и хорошие сценарии. Например, Узбекистану не обязательно выигрывать в оставшихся трех матчах. Команда может проиграть в Иране, это не страшно. Главное — сыграть вничью с ОАЭ и Катаром. Тогда "белые волки" на 100% выйдут на чемпионат мира. Поскольку у команды будет 18 очков, а ОАЭ и Катар, даже если выиграют в оставшихся 2 матчах, не смогут догнать Узбекистан. Как вы видите, все в их руках. Просто нужно взять хотя бы 1 очко у двух основных соперников. То есть, сыграть вничью с ОАЭ и Катаром, то есть не проиграть. Все, конец.
Другие сценарии
Есть и другие сценарии, но они не зависят от Узбекистана. То есть ОАЭ и Катар могут потерять очки в других матчах. Например, соседний Кыргызстан может подготовить сюрприз и забрать очки у ОАЭ и Катара на своем поле.
По очень оптимистичному сценарию, Узбекистан может официально выйти на чемпионат мира через 3 дня. Есть 2 варианта:
1. Нужно сыграть вничью с Ираном, при этом ОАЭ и Катар должны проиграть в параллельных матчах;
2. Нужно победить Иран, а в параллельных матчах ОАЭ и Катар либо сыграют вничью, либо проиграют.
В обоих случаях Узбекистан официально выйдет на чемпионат мира. Оставшиеся 2 матча будут просто формальностью. Конечно, в это трудно поверить, но в теории вероятностей такая возможность не исключена.