Xosep Gvardiola "Bornmut"ga qarshi o‘yindan so‘ng: Biz buni sog‘ingandik!
Shahram G‘iyosovning navbatdagi jangi sanasi va raqibi ma’lum bo‘ldi!
Sport 14:09, 28-03-2025 4
O‘zbekistonning professional boksdagi yetakchi sportchilaridan biri Shahram G‘iyosov (16-0, 9 KO) navbatdagi jangini 12 aprel kuni o‘tkazadi. Uning bu safargi raqibi argentinalik Franko Okampo (17-2, 8 KO) bo‘ladi. Mazkur jang AQSHning Atlantik Siti shahrida bo‘lib o‘tadigan boks oqshomining asosiy bahslaridan biri sifatida o‘tkaziladi.
G‘alabalar seriyasini davom ettirish niyatida
Shahram G‘iyosov ushbu jangda o‘zining mag‘lubiyatsiz seriyasini davom ettirishni maqsad qilgan. U hozirgacha 16 ta jang o‘tkazgan va ularning barchasida g‘alaba qozongan. Bundan tashqari, 9 ta jangni nokaut orqali yakunlagani, uning raqiblari uchun jiddiy xavf tug‘dira oladigan sportchi ekanligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, Shahram o‘zining so‘nggi jangini Meksika vakili Migel Parraga qarshi o‘tkazgan bo‘lib, uni 94:95, 95:94, 96:93 hisobida mag‘lub etgan edi. Bu g‘alaba unga jahon reytingidagi o‘rnini mustahkamlash va yuqori maqsadlarga intilish imkoniyatini berdi.
Raqib haqida
G‘iyosovning bu galgi raqibi — Franko Okampo ham tajribali bokschi hisoblanadi. U 19 ta jang o‘tkazgan bo‘lib, 17 tasida g‘alaba qozongan va shularning 8 tasini nokaut bilan yakunlagan. Shu bilan birga, uning faoliyatida 2 mag‘lubiyat ham bor. Okampo o‘zining chidamliligi va agressiv uslubi bilan mashhur bo‘lib, Shahram uchun oson raqib emas.
Bu jang G‘iyosov uchun qanday ahamiyatga ega?
- Reytingida ko‘tarilish imkoniyati – bu g‘alaba unga yuqori reytingdagi raqiblar bilan jang qilish yo‘lini ochadi.
- Jahon chempionligiga yana bir qadam – G‘iyosov jahon chempionilik kamari uchun asosiy da’vogarlardan biri bo‘lishi mumkin.
- Katta janglarga tayyorgarlik – u o‘zini yuqori saviyadagi raqiblarga qarshi tayyor ekanligini isbotlashi zarur.
Shahramni muxlislar qanday qo‘llab-quvvatlamoqda?
Shahram G‘iyosovning janglari O‘zbekistondagi boks muxlislari uchun har doim katta qiziqish uyg‘otadi. Uning chidamliligi, tezkor zarbalar yo‘llash mahorati va ringdagi intellektual harakatlari muxlislar tomonidan yuksak baholanadi. Bu jang ham uning muxlislari tomonidan katta intiqlik bilan kutilmoqda.
Siz bu jangda G‘iyosov qanday natijaga erishadi, deb o‘ylaysiz?
Nega Tramp Ukraina va Grenlandiya hududiga ko‘z olaytiryapti?
Tramp hukumati Ukrainani nodir metallar bo‘yicha shartnoma imzolashga undayapti. Bu Xitoy bilan texnologik gegomonlik paygasida muvozanatni tiklash uchun radikal urunishlardan biridir. Reja