Tramp: "Do‘stlik maqsadida cho‘zilgan qo‘lni rad etsangiz, javobimiz keskin bo‘ladi"
AQSH prezidenti Donald Tramp Eron bilan munosabatlarni yaxshilash niyatida ekanligini bildirdi. Uning aytishicha, Vashington harbiy mojarolarni ortda qoldirishga tayyor va ikki davlat o‘rtasida hamkorlik eshiklarini ochishni maqsad qilgan.
Trampning Eronga murojaati
Donald Tramp Eronga yo‘llagan maktubida shunday ta’kidladi:
"Men bu maktubni yangi sarhadlarni ochish maqsadida yozyapman. Harbiy harakatlarni ortda qoldirish vaqti keldi. Biz sanksiyalarni olib tashlashimiz va ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik eshiklarini ochishimiz mumkin."
Biroq, prezident o‘z murojaatida Eronni og‘oxlantirishni ham unutmadi:
"Biz sizni ogohlantiramiz: agar do‘stlik maqsadida cho‘zilgan qo‘lni rad qilsangiz, bizning javobimiz keskin bo‘ladi."
Eron va AQSH o‘rtasidagi munosabatlar
Vashington va Tehron o‘rtasidagi munosabatlar oxirgi yillarda keskinlashib ketgan. AQSH bir necha bor Eronga qarshi iqtisodiy sanksiyalar joriy qilgan va Eronni xavfli geosiyosiy harakatlarda ayblagan. Shuningdek, Eron AQSH bilan do‘stona munosabatda bo‘lmagan 43 mamlakat ro‘yxatiga kiritilgan.
Futbol va siyosat: Eronning JCH-2026 dagi ishtiroki so‘roq ostida
So‘nggi vaqtlarda Eron milliy terma jamoasining 2026 yilda AQSH, Meksika va Kanadada bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatida ishtirok etishi masalasi muhokama qilinmoqda. Sababi, Eron AQSH bilan yomon munosabatda bo‘lgan davlatlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Shu bilan birga, Eron terma jamoasi allaqachon JCH-2026 uchun yo‘llanmani qo‘lga kiritgan va uning chempionatda ishtirok etishi rasman bekor qilinmagan.
Donald Trampning ushbu bayonoti Eron va AQSH o‘rtasidagi keskin munosabatlarni yumshatishga qaratilgan jiddiy qadam bo‘lishi mumkin. Biroq, Tehronning bu taklifga qanday javob qaytarishi hozircha noma’lum. Agar AQSH va Eron o‘rtasidagi munosabatlar yaxshilanmasa, bu nafaqat siyosiy, balki sport sohasida ham jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.