Safonov fransuz tilidagi «jalyuzi» so‘zini tushunmadi
Rossiya terma jamoasi va PSJ jamoasi darvozaboni Matvey Safonov Parijga qaytgani va fransuz tilidan qiziqarli kashfiyotini bo‘lishgani haqida gapirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U ko‘plab ruslar kabi «jalyuzi» so‘zi fransuz tilidan olingan deb o‘ylagan. Biroq, aslida bu so‘z fransuzcha emas.
Safonovning so‘zlariga ko‘ra, bolaligidan unga «jalyuzi» so‘zi fransuzcha deb o‘rgatilgan, shuning uchun Parijga kelganda o‘z bilimlarini ko‘rsatishni istagan. Ammo u fransuzlar o‘z tilidagi «jalyuzi» so‘zini bilmasligini bilib hayron qolgan.
Darvozabon ta’kidlaganidek, fransuz tilida jalousie so‘zi «rashk» degan ma’noni anglatadi. Eslatib o‘tamiz, 10 sentyabr kuni Rossiya terma jamoasi Safonov darvozada bo‘lgan holda Qatar terma jamoasini BetBoom do‘stlik o‘yinida 4:1 hisobida mag‘lub etdi.

Сафонов не понял слово «jalyuzi» на французском языке
Вратарь сборной России и ПСЖ Матвей Сафонов рассказал о своем возвращении в Париж и интересном открытии, связанном с французским языком. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он, как и многие русские, думал, что слово «жалюзи» заимствовано из французского языка. Однако на самом деле это слово не французское.
По словам Сафонова, с детства ему говорили, что слово «жалюзи» французское, поэтому, приехав в Париж, он хотел продемонстрировать свои знания. Но он был удивлен, узнав, что французы не знают слова «жалюзи» в своем языке.
Вратарь отметил, что во французском языке слово jalousie означает «ревность». Напомним, 10 сентября сборная России при участии Сафонова в воротах в товарищеском матче BetBoom одержала победу над сборной Катара со счетом 4:1.