“Paxtakor”da ichki bosim va muxlislar bosimi: Moreyra mag‘lubiyatni qanday izohladi?
Superliganing 5-turidan o‘rin olgan “Paxtakor” — “Andijon” bahsi 2:3 hisobida mehmonlarning g‘alabasi bilan yakunlandi. Uchinchi bor “Paxtakor” o‘z uyida “Andijon”ga yutqazdi. Uchrashuvdan so‘ng bosh murabbiy Pedru Moreyra jurnalistlar savollariga javob berdi.
– Uyin kutilganidek og‘ir o‘tdi, – dedi u. – Birinchi bo‘limda yaxshi harakat qildik, ammo gol o‘tkazib yuborgandan keyin o‘zgarish qilishga majbur bo‘ldik. Standart vaziyatlardan gol o‘tkazdik. Natija shunday bo‘lmasligi kerak edi.
Jurnalistlar “Paxtakor”ning hujumdagi muammolarini tilga oldi:
– Raqiblar bizning o‘yin uslubimizga qarshi zich himoya bilan javob berishyapti. Bugun ham shunday bo‘ldi. Birinchi bo‘limda 2–3 ta imkoniyat yaratdik, ammo foydalana olmadik. Goldan so‘ng tavakkalga qo‘l urdik. Raqib esa standartlardan foydalandi.
– Raqibni qanchalik o‘rgandingiz?
– Har bir uchrashuv oldidan raqib tahlil qilinadi. Bizda mahoratli ijrochilar bor, vaziyatlar ham bo‘ldi. Biroq natija shunday tugamasligi kerak edi.
– “Paxtakor” “Andijon”ga moslashdi degan fikrga nima deysiz?
– Biz o‘z uslubimizda hujum va himoyani tashkil qilish ustida ishlayapmiz. Ko‘p vaziyat yaratdik. Ammo “Andijon” imkoniyatdan unumli foydalandi.
– O‘yin oldidan raqib bosh murabbiyiga sovg‘a berdingiz. Nima edi?
– Bu mening vatandosh an’analarimizdan. Mehmon jamoalarni iliq qarshi olish kerak. Asosan shirinliklar yoki yong‘oqlar berilgan.
– Ilgari ham raqiblar himoyaviy o‘ynagan, lekin “Paxtakor” g‘alaba qozongan. Nega sizning jamoangiz mag‘lub bo‘lyapti?
– Bizning jamoa qarshi hujumlardan ehtiyot bo‘lishga harakat qilmoqda. Mehnat qilyapmiz. Jarohatlar bor. Futbolchilarimiz qaytsa, kuchliroq bo‘lamiz.
– Muxlislar norozilik bildirishdi. Ularga nima deysiz?
– Men jamoa uchun javobgarman. Muxlislarni tushunaman. Ularga minnatdorchilik bildiraman. Men esa o‘z ustimda ishlashda davom etaman.

«Пахтакор» внутреннее давление и давление болельщиков: Как Морейра объяснил поражение?
Матч “Пахтакор” — “Андижан”, состоявшийся в 5-м туре Суперлиги, завершился победой гостей со счетом 2:3. В третий раз “Пахтакор” уступил “Андижану” на своем поле. После матча главный тренер Педру Морейра ответил на вопросы журналистов.
– Игра прошла так, как и ожидалось, – сказал он. – В первом тайме мы действовали хорошо, но после пропущенного гола нам пришлось вносить изменения. Мы пропустили голы со стандартных ситуаций. Результат не должен был быть таким.
Журналисты отметили проблемы “Пахтакора” в атаке:
– Соперники отвечают на наш стиль игры плотной защитой. Сегодня было так же. В первом тайме мы создали 2–3 момента, но не смогли ими воспользоваться. После гола мы пошли на риск. Соперник воспользовался стандартами.
– Насколько вы изучили соперника?
– Перед каждой встречей соперник анализируется. У нас есть квалифицированные исполнители, моменты тоже были. Однако результат не должен был быть таким.
– Что вы скажете на утверждение, что “Пахтакор” адаптировался к “Андижану”?
– Мы работаем над организацией атаки и защиты в нашем стиле. Мы создали много моментов. Но “Андижан” эффективно воспользовался своими возможностями.
– Перед игрой вы подарили подарок главному тренеру соперника. Что это было?
– Это из наших национальных традиций. Гостевые команды нужно тепло встречать. Обычно дарят сладости или орехи.
– Ранее соперники тоже играли защитно, но “Пахтакор” побеждал. Почему ваша команда проигрывает?
– Наша команда старается быть осторожной в контратаках. Мы работаем. Есть травмы. Когда наши футболисты вернутся, мы станем сильнее.