Prezident Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistonida o‘tkazilgan o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo kubogida g‘olib chiqqan O‘zbekiston jamoasi a’zolariga tabrik yo‘lladi. Quyida tabrik matni to‘liq keltiriladi.
Aziz farzandlarim!
O‘n yetti yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasida Caudiya Arabistoni maydonlarida bo‘lib o‘tgan nufuzli musobaqada muvaffaqiyatli ishtirok etib, yuksak sovrin – Osiyo kubogini qo‘lga kiritganingiz bilan xalqimiz nomidan, o‘z nomimdan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Sizlar kabi navqiron, azmu shijoatli yoshlarimizning butun turnir davomida bironta ham mag‘lubiyatga uchramasdan, rekord natija ko‘rsatib, jonajon Vatanimiz sharafini mardona himoya qilganlari, hech shubhasiz, milliy futbolimiz tarixiga oltin harflar bilan yoziladigan shonli voqea, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Ayniqsa, finalda musobaqa mezboni – Saudiya Arabistoni kabi g‘oyat kuchli jamoaga qarshi keskin bellashuvda turli bosimlarga qaramasdan, o‘n bir o‘yinchiga qarshi to‘qqiz futbolchi shiddatli kurash olib borganingiz chinakam jasorat va matonat namunasi bo‘ldi. Sizlar namoyon etgan yuksak mardlik va mahorat har qanday tahsinga sazovordir.
Musobaqa yakuniga ko‘ra, uch nafar iste’dodli va mohir sportchimiz yakka tartibdagi sovrinlar egasi bo‘lgani, jumladan, Ne’matulloh Rustamjonov – turnirning eng yaxshi darvozaboni, Asilbek Aliyev – eng yaxshi to‘purari, Sadriddin Hasanov – eng yaxshi futbolchisi sifatida e’tirof etilganini ham alohida ta’kidlash lozim.
El-yurtimiz sizlarning timsolingizda doimo oldinga intilib yashaydigan, yuksak marralarni zabt etishga qodir Yangi O‘zbekiston yoshlarining eng yorqin vakillarini ko‘radi va sizlar bilan haqli ravishda faxrlanadi.
Mamlakatimizda sportga, jumladan, futbol rivojiga berilayotgan yuksak e’tiborning yana bir amaliy natijasi bo‘lgan mana shunday tarixiy g‘alaba uchun sizlarga, sizlarni tarbiyalab voyaga yetkazgan ota-onalaringiz va ustoz-murabbiylaringizga chin dildan samimiy minnatdorlik bildiraman.
Sizlar ushbu g‘alabadan ruhlanib, shu yil noyabr oyida Qatarda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida ham Osiyoning g‘olib jamoasi sifatida munosib ishtirok etasiz, deb ishonaman.

Шавкат Мирзиёев поздравил чемпионов Азии: Я верю, что вы достойно выступите на чемпионате мира
Президент Шавкат Мирзиёев направил поздравления членам команды Узбекистана, победившей на Кубке Азии среди юношей, который проходил в Саудовской Аравии. Ниже приводится полный текст поздравления.
Дорогие мои дети!
Поздравляю вас от имени нашего народа и от себя лично с тем, что вы успешно выступили на престижном турнире среди юношей до семнадцати лет, прошедшем на полях Саудовской Аравии, и завоевали высокую награду – Кубок Азии.
То, что такие молодые, целеустремленные и смелые ребята, как вы, на протяжении всего турнира не потерпели ни одного поражения, показав рекордный результат и мужественно защищая честь нашей родины, безусловно, является славным событием, которое будет записано золотыми буквами в историю нашего национального футбола.
Особенно в финале, в остром противостоянии с очень сильной командой – Саудовской Аравией, несмотря на различные давления, вы проявили истинное мужество, сражаясь девятью футболистами против одиннадцати. Ваше высокое мужество и мастерство заслуживают всяческой похвалы.
По итогам турнира трое наших талантливых и искусных спортсменов стали обладателями индивидуальных призов, в частности, Нематулло Рустамжонов был признан лучшим вратарем турнира, Асилбек Алиев – лучшим бомбардиром, Садриддин Хасанов – лучшим футболистом.
Наш народ в вас видит самых ярких представителей молодежи Нового Узбекистана, которые всегда стремятся вперед и способны покорять высокие вершины, и по праву гордится вами.
Выражаю искреннюю благодарность вам, вашим родителям и тренерам за такую историческую победу, которая является еще одним практическим результатом высокого внимания к развитию спорта, в том числе футбола, в нашей стране.
Я верю, что, вдохновившись этой победой, вы достойно примете участие в чемпионате мира, который пройдет в Катаре в ноябре этого года, как победители Азии.