Anchelotti va «Real» xayrlashuv sanasini aniqladi: murabbiy uchun so‘nggi o‘yin “el klasiko”
The Athletic nashrining klubdagi o‘z manbalariga tayanib xabar berishicha, Anchelotti va klub rahbariyati o‘zaro muzokaralar natijasida hamkorlikni to‘xtatishning aniq sanasini belgilab olishgan. Unga ko‘ra, italiyalik murabbiy uchun «qaymoqranglilar» boshqaruvidagi so‘nggi bahs 11 may kuni «Barselona»ga qarshi bo‘lib o‘tadigan La Liganing 35-tur uchrashuvi bo‘ladi. O‘sha uchrashuv yakuniga yetgach, madridliklar rahbariyati Karlo Anchelottining iste’fosini rasman e’lon qiladi.
Karlo Anchelottining jamoadan ketishi haqidagi xabarlar so‘nggi oylarda matbuotda muntazam ravishda paydo bo‘lib kelayotgan edi. Bunga sabab sifatida joriy mavsumda jamoaning sovrinlar uchun kurashda ko‘plab kutilmagan mag‘lubiyatlarga uchragani hamda «Real»ning yuqori standartlariga mos bo‘lmagan natijalar qayd etgani ko‘rsatilmoqda.
Anchelotti madridliklar boshqaruvida ikki xil davrda ishlagan bo‘lib, uning murabbiyligi ostida klub Ispaniya chempionligini, ikki marta UYEFA Chempionlar ligasi bosh sovrinini, Ispaniya Kubogi, Yevropa Superkubogi va Klublar o‘rtasidagi Jahon chempionatida g‘alabalarni qo‘lga kiritgan edi. U «Real» tarixida eng muvaffaqiyatli murabbiylardan biri sifatida nom qozongan.
Ma’lum bo‘lishicha, Anchelotti o‘zining murabbiylik faoliyatidagi yangi sahifani ochishga tayyorlanmoqda. 65 yoshli mutaxassis yaqin kunlarda Braziliya futbol konfederatsiyasi bilan shartnoma imzolab, terma jamoani boshqarishni o‘z zimmasiga olishi kutilmoqda. Uning asosiy vazifasi besh karra jahon chempionlari hisoblangan Braziliya terma jamoasini 2026 yilda bo‘lib o‘tadigan mundialga har tomonlama tayyorlash bo‘ladi.
Ayni vaqtda «Real» klubi ham Anchelottining o‘rniga munosib nomzodlarni ko‘rib chiqmoqda. Ispan OAV xabarlariga ko‘ra, madridliklar bosh murabbiylik lavozimiga Xabi Alonso, Raul Gonsales va hatto Santyago Solari kabi sobiq futbolchilar nomzod sifatida ko‘rib chiqilayotgan.
Madridlik muxlislar «Real»ni ko‘plab yorqin g‘alabalarga olib kelgan Anchelottining klub bilan xayrlashuviga samimiy munosabat bildirmoqda. Shuningdek, mutaxassisning jamoada o‘tkazgan murabbiylik faoliyati va muvaffaqiyatlari klub tarixida muhim sahifa sifatida yodga olinadigan bo‘ldi.
Karlo Anchelotti va «Real»ning xayrlashuvi klubda katta o‘zgarishlarni boshlab berishi mumkin bo‘lgan jarayonning boshlanishi sifatida baholanmoqda. Bu esa jamoaning kelgusi mavsumlarda qay darajada kuchli va raqobatbardosh bo‘lishiga ham ta’sir ko‘rsatadi.

Анчелотти и «Реал» определили дату прощания: последний матч тренера — «эль класико»
Известный тренер Карло Анчелотти, который добился множества трофеев в ходе своей тренерской карьеры в испанском клубе «Реал Мадрид», стал известен тем, что покинет команду по окончании текущего сезона.
По информации издания The Athletic, основанной на источниках в клубе, Анчелотти и руководство клуба определили точную дату прекращения сотрудничества в результате переговоров. Согласно этому, последним матчем итальянского тренера на посту «королевского клуба» станет встреча 35-го тура Ла Лиги против «Барселоны», которая пройдет 11 мая. После завершения этого матча руководство мадридцев официально объявит об отставке Карло Анчелотти.
Сообщения о том, что Анчелотти покинет команду, регулярно появлялись в прессе в последние месяцы. Причиной этого указывается множество неожиданных поражений команды в борьбе за трофеи в текущем сезоне, а также результаты, которые не соответствуют высоким стандартам «Реала».
Анчелотти работал в «Реале» в два разных периода, и под его руководством клуб завоевал чемпионство Испании, дважды выиграл главный трофей Лиги чемпионов УЕФА, Кубок Испании, Суперкубок Европы и чемпионат мира среди клубов. Он стал одним из самых успешных тренеров в истории «Реала».
Как стало известно, Анчелотти готовится открыть новую страницу в своей тренерской карьере. Ожидается, что 65-летний специалист в ближайшие дни подпишет контракт с футбольной конфедерацией Бразилии и возьмет на себя управление национальной сборной. Его основной задачей станет всесторонняя подготовка сборной Бразилии, которая является пятикратным чемпионом мира, к чемпионату мира 2026 года.
В то же время клуб «Реал» также рассматривает достойных кандидатов на замену Анчелотти. По сообщениям испанских СМИ, мадридцы рассматривают таких бывших футболистов, как Хаби Алонсо, Рауль Гонсалес и даже Сантьяго Солари на пост главного тренера.
Мадридские болельщики искренне относятся к прощанию Анчелотти с клубом, который принес множество ярких побед «Реалу». Также тренерская деятельность и успехи специалиста в команде будут запомнены как важная страница в истории клуба.
Прощание Карло Анчелотти и «Реала» рассматривается как начало процесса, который может привести к значительным изменениям в клубе. Это также повлияет на то, насколько сильной и конкурентоспособной будет команда в предстоящих сезонах.