Vadim Abramov "Surxon"ga qarshi o‘yindan keyin: "Natija ijobiy bo‘ldi. Menga shunisi yaxshiroq"
- Bahs qiyin o‘tishi kutilgandi. Chunki ushbu raqib bilan deyarli bir tur oldin kubokda o‘ynagandik. Qisqa vaqt ichida bir raqibni ikki marta mag‘lub qilish oson emas. Raqiblar bizning, biz esa raqiblarning qanday o‘ynashini yaxshi bilardik. Biroq ular ko‘p narsalarni o‘zgartirishdi, adashmasam tarkibdagi 8 futbolchini almashtirishdi. Birinchi bo‘limda gol urib oldik. Ikkinchi bo‘limda o‘yinni ertaroq yakunlab qo‘yishimiz mumkin edi. O‘zimiz vaziyatlarni ura olmaganimizdan keyin validolli o‘yin bo‘ldi. Himoyada ko‘p o‘ynadik. Futbolchilarga rahmat aytish kerak, bugungi bayram kunida ular muxlislarni xafa qilib qo‘yishmadi.
- Bugun juma kunida Fraydey gol urdi. Bu uning debyut goli edi.
- Uning ochilib ketishini kutayotgandik. Uning potensialini yaxshi bilamiz. U hali o‘yiniga qo‘sha oladi. Istalgan futbolchiga moslashib olish uchun vaqt kerak. Bu gol unga ishonch baxsh etib, o‘yiniga yaxshi jihatlarni qo‘shishiga umid qilyapman.
- Stadion atmosferasi haqida nima deysiz?
- Ajoyib atmosfera. Odamlar futbolga kelayotganidan xursandmiz. Muxlislar kelib, jamoalarni qo‘llab-quvvatlashidan barcha mamnun bo‘ladi. Samarqandlik muxlislarga rahmat aytib qolaman. Ularni xursand qilishda davom etamiz.
- Bugun Mirjahon Mirahmadov qator golli vaziyatlardan foydalana olmadi. Qolaversa, Ravshanbek Yagudin ham golga sabab bo‘lishi mumkin edi. Ularning harakatiga baho bersangiz.
- Futbol shunday narsaki, barchada ham ishlar doimo o‘xshayvermaydi. 9-raqamli futbolchimizning vaziyati ham shunday. U shu vaziyatdan gol ura olmaganidan keyin ruhan sinib qoldi, shu sababli uni almashtirdim. U o‘yin davomida katta hajmdagi ishlarni bajaradi, bosim amalga oshiradi, uning o‘yinlaridan mamnunmiz. 6-raqamli futbolchimizni esa to‘g‘ri payqabsiz, u sariq kartochka olgandi, shu sababli almashtirdik. Darvozabon pozitsiyasi shunday joyki, uning birgina xatosi ajralib qolishi mumkin. Boshqa futbolchilarning xatolari unutilib ketishi mumkin, darvozabonlarning ishi esa shunday. U ko‘p narsalarni bo‘yniga oladi. Shuningdek, u o‘tgan turda maydonga tushmadi. Bugun ham u jarohati bilan o‘ynadi.
- Mirjahon Mirahmadovning o‘rniga himoyaga moslashgan O‘rmonjonovni maydonga tushirdingiz. "Dinamo" ikkinchi bo‘limda natijani saqlab qolishga o‘ynadimi yoki bizga shunday tuyuldimi?
- Yo‘q, barchasi o‘yindan kelib chiqildi. Ikki futbolchini tushirish orqali o‘yinni kuchaytirmoqchi edik. Biz yoshlarni tushirish orqali hujumga tezlik berishni istagandik. Yoshlar doimo tezkor bo‘lishadi, yodingizda bo‘lsa o‘tgan o‘yinda yosh futbolchi gol urgandi. Ular maydonga tushgan paytda markazda parokandalik boshlanayotgandi. Ko‘p narsa shunga bog‘liq. Futbol shunday, 1:0 hisobida yutar ekansan, hisobni ushlash uchun o‘ynashga to‘g‘ri keladi. Qarshi hujumga o‘tib ketib, ishni ertaroq yakunlashimiz ham mumkin bo‘lgandi. Salbiy o‘yin ko‘rsatgan bo‘lsak-da, natija ijobiy bo‘ldi. Menga shunisi yaxshiroq. Bosim doimo bor, lekin asosiysi natija.
- Uchrashuvning 20-daqiqasigacha "Surxon" yaxshiroq harakat qildi. Goldan keyingi vaqtda esa "Dinamo" raqibiga imkon bermaslikni boshladi. Sershovqin muxlislarga to‘la tribuna ostida ko‘rsatmalaringizni futbolchilar eshitishdimi yoki futbolchilarning o‘zi barchasini bilgan holda o‘yinni o‘zgartirishdimi?
- Bunisiga ahamiyat bermabman. Barchasini biz o‘yindan oldin hal qilib qo‘ygandik. "Surxon"ning qanday o‘ynashini bilardik, taxmin qildik. Ular yerlatib uzatmalarda yaxshi, markaziy hujumchi raqib himoyachisi oldida to‘pni qabul qilganida qanot futbolchisi tezlikni oshiradi. Barchasini bilgan holda biz ilk daqiqalardanoq ularga o‘yinni his qilmasligini istagandik. Bunday holatda yoki pressing amalga oshirish kerak yoki bu o‘xshamasa himoyada bo‘lib, ular tashkil qilmoqchi bo‘lgan o‘yinini buzib, raqibga muammolar yaratish va keyin qarshi hujumga qochish. 20-daqiqadan keyin tashabbus bizning tomonga o‘tdi va biz gol urdik. Futbolda futbolchi qulay vaziyatdan gol ura olmasa, o‘sha vaziyat o‘z so‘zini aytadi. Jamoaviy ishda shunday, bitta vaziyatni ura olmadik, ikkinchisini ura olmadik, keyin tashabbus "Surxon" tomoniga o‘tib ketdi. Istalgan jamoada o‘yinning istalgan davrida pasayish davri bo‘ladi. "Surxon"da aynan shu pasayish davrida biz gol urib oldik. Keyin esa o‘yinni biz nazorat qildik va qarshi hujumlarda o‘ynadik. Bunday holatlar osonroq, chunki ochiq hududlar paydo bo‘ladi, undan bizning tezkor futbolchilar foydalanishi mumkin edi. Biroq bugun unday bo‘lmadi.
- "Dinamo"ning navbatdagi o‘yini kubokda "Andijon"ga qarshi. Tarkibda tajribalar o‘tkazib ko‘rish niyatingiz bormi?
- Biz hali kubok masalasini hal qilmadik. 13 may kuni biz "Andijon" maydonida o‘ynaymiz va u yerdan qaytib kelib, 17 mayda "Buxoro"da maydonga tushamiz. Bu yerda tarkibda o‘zgarishlar bo‘ladi. Kim kam o‘ynayotgan bo‘lsa, o‘sha maydonga tushishi ham mumkin.
- Yoshlar tarkibidagi futbolchilar o‘ynashi mumkinmi?
- Zaxirada o‘tirib qolayotgan boshqa futbolchilar ham bor. Ular chempionatda ko‘p ham yuklama olishmayapti. Ularni sinab ko‘rish va nimalarga qodirligini bilish kerak. Afsuski bizda Superliganing o‘yinidan keyingi kuni yoshlar jamoalari o‘ynashadi. Biz yoshlarni ko‘ra olmaymiz. Masalan Siz biror spektaklning avval premerasini qo‘yib, keyin repititsiya qilmaysiz-ku, to‘g‘rimi? Shu sababli men yoshlar tarkibi futbolchilari bilan o‘yinga bora olmayman. Oldinlari yoshlarning o‘yinlariga borib, tomosha qilardim. Mana ikkinchi yildir-ki, buning iloji bo‘lmayapti.
- YECHL haqida savol bermoqchiman. Siz adashmasam "Barselona" muxlisi edingiz. Finalda "Inter" va PSJning o‘ynashi adolatlimi?
- Futbolda doim ham kuchlilar yutavermaydi. Lekin "Barselona" kabi jamoa uchun 7ta gol o‘tkazib yuborish juda ko‘p. "Barselona" avantyur futbol namoyish qiladi, shu sababli raqiblarning ham omadi kelib qoladi. Shuningdek, bu yerda VAR ham bor. Oldinlari VAR bo‘lmagan paytda "Barselona" shunday taktikada o‘ynaganda bu o‘zini oqlagan bo‘lardi. Agarda VAR bo‘lmaganida hakam o‘z qarorlarini o‘zgartirmagan bo‘lardi. VAR bo‘lgani uchun istalgan futbolchi oxirigacha o‘ynamoqda. Hatto 4 himoyachi 1 hujumchiga qarshi bo‘lgan taqdirda ham 60 metrga yugurish kerak bo‘lsa, yugurish kerak. Keyin esa ofsayd borligi aniq bo‘ladi. Yugurish uchun esa qancha vaqt sarflandi. "Barselona"da hozir yosh futbolchilar ko‘p, ular juda katta yuklamali ishlar qilishmoqda. Bu juda qiyin, "Inter" esa bundan foydalanib ketdi.
- Ayni damda "Dinamo" 3-o‘rinda bormoqda. Jamoaning endigi maqsadi qanday bo‘ladi?
- Menimcha mavsum startidan oldin barcha jamoalar o‘z oldiga bitta maqsad qo‘yadi: chempionatni yutish. Qolgani esa ishlarning rivojiga qarab o‘zgarib boradi. Bizda vazifalar o‘zgarmagan. Kimdir yo‘l-yo‘lakay omadsizlikka uchrasa vazifasini o‘zgartiradi. Bizda esa o‘zgarish yo‘q - maydonga chiqish va bor imkoniyatni ishga solib, g‘alaba qozonish.

Вадим Абрамов после игры против "Сурхон": "Результат положительный. Мне это больше нравится"
Главный тренер "Динамо" Вадим Абрамов принял участие в пресс-конференции после игры с "Сурхоном" в 9-м туре Суперлиги.
- Ожидалось, что матч будет сложным. Потому что с этим соперником мы играли в кубке почти за тур до этого. За короткий промежуток времени дважды обыграть одного соперника не так просто. Мы хорошо знали, как играют соперники, и они знали, как играем мы. Однако они изменили много вещей, если не ошибаюсь, заменили 8 футболистов в составе. В первом тайме мы забили гол. Во втором тайме могли бы закончить игру раньше. После того, как мы не смогли реализовать свои моменты, игра стала валидольной. Мы много играли в защите. Футболистам нужно сказать спасибо, в этот праздничный день они не разочаровали болельщиков.
- Сегодня в пятницу Фрайдей забил гол. Это был его дебютный гол.
- Мы ждали, когда он раскроется. Мы хорошо знаем его потенциал. Он еще может добавить в своей игре. Любому футболисту нужно время, чтобы адаптироваться. Этот гол даст ему уверенность, и я надеюсь, что он добавит хорошие качества в свою игру.
- Что скажете об атмосфере на стадионе?
- Отличная атмосфера. Мы рады, что люди приходят на футбол. Все довольны, когда болельщики приходят и поддерживают команды. Я хочу поблагодарить самаркандских болельщиков. Мы продолжим радовать их.
- Сегодня Миржахон Мирахмадов не смог воспользоваться рядом голевых моментов. Кроме того, Равшанбек Ягудин тоже мог стать причиной гола. Как вы оцените их действия?
- Футбол таков, что не всегда все получается. У нашего футболиста под номером 9 была такая же ситуация. После того, как он не смог забить в этом моменте, он морально сломался, поэтому я его заменил. Он выполняет большую работу в течение игры, создает давление, мы довольны его играми. Что касается нашего футболиста под номером 6, вы правильно заметили, он получил желтую карточку, поэтому мы его заменили. Позиция вратаря такова, что одна ошибка может стоить игры. Ошибки других футболистов могут быть забыты, но работа вратарей такова. Он берет на себя много. Кроме того, он не выходил на поле в прошлом туре. Сегодня он также играл с травмой.
- Вы выпустили Ормонжонова, который адаптировался к защите, вместо Миржахона Мирахмадова. "Динамо" во втором тайме играло на удержание результата или нам так показалось?
- Нет, все исходило из игры. Мы хотели усилить игру, выпустив двух футболистов. Мы хотели добавить скорости в атаку, выпуская молодежь. Молодежь всегда быстрая, помните, в прошлом матче молодой футболист забил гол. Когда они вышли на поле, в центре началась неразбериха. Многое зависит от этого. В футболе, когда ты выигрываешь со счетом 1:0, нужно играть, чтобы удержать счет. Мы могли бы перейти в контратаку и закончить дело раньше. Хотя мы показали негативную игру, результат был положительным. Мне это больше нравится. Давление всегда есть, но главное - результат.
- До 20-й минуты встречи "Сурхон" действовал лучше. После гола "Динамо" начало не давать сопернику шансов. Слышали ли ваши указания игроки под трибуной, полной болельщиков, или футболисты сами знали, как изменить игру?
- Я не обращал на это внимания. Мы все решили до игры. Мы знали, как будет играть "Сурхон", предполагали. Они хорошо играют в коротких передачах, когда центральный нападающий принимает мяч перед защитником соперника, игрок фланга ускоряется. Мы хотели, чтобы они не чувствовали игру с первых минут. В такой ситуации нужно или прессинговать, или, если это не получается, находиться в защите, нарушить игру, которую они хотят организовать, создать проблемы сопернику и затем убежать в контратаку. После 20-й минуты инициатива перешла к нам, и мы забили гол. В футболе, если футболист не может забить из удобной позиции, эта ситуация говорит сама за себя. В командной игре так: мы не смогли забить в одном моменте, не смогли во втором, и затем инициатива перешла к "Сурхону". В любой команде в любой момент игры может быть период спада. В "Сурхоне" именно в этот период спада мы забили гол. Затем мы контролировали игру и играли в контратаке. Такие ситуации легче, потому что открываются свободные зоны, которыми могут воспользоваться наши быстрые футболисты. Однако сегодня этого не произошло.
- Следующий матч "Динамо" в кубке против "Андижана". Есть ли у вас намерение провести эксперименты в составе?
- Мы еще не решили вопрос с кубком. 13 мая мы играем на поле "Андижана", а вернувшись, 17 мая выходим на поле "Бухары". Здесь будут изменения в составе. Кто мало играл, может выйти на поле.
- Могут ли играть футболисты из молодежного состава?
- Есть и другие футболисты, которые сидят на скамейке. Они не получают много нагрузки в чемпионате. Их нужно попробовать и узнать, на что они способны. К сожалению, у нас молодежные команды играют на следующий день после матчей Суперлиги. Мы не можем видеть молодежь. Например, вы не ставите премьеру спектакля, а потом не проводите репетицию, верно? Поэтому я не могу пойти на игру с футболистами молодежного состава. Раньше я ходил на игры молодежи и смотрел. Вот уже второй год, как это невозможно.
- Хочу задать вопрос о Лиге чемпионов. Если я не ошибаюсь, вы были болельщиком "Барселоны". Справедливо ли, что в финале играют "Интер" и ПСЖ?
- В футболе не всегда побеждают сильнейшие. Но для команды, такой как "Барселона", пропустить 7 голов - это слишком много. "Барселона" демонстрирует авантюрный футбол, поэтому у соперников тоже бывает удача. Кроме того, здесь есть VAR. Раньше, когда VAR не было, тактика "Барселоны" оправдывала себя. Если бы не было VAR, судья не изменил бы свои решения. Из-за VAR любой футболист должен играть до конца. Даже если 4 защитника против 1 нападающего, если нужно пробежать 60 метров, нужно бежать. Тогда будет ясно, есть ли офсайд. Сколько времени потрачено на бег. В "Барселоне" сейчас много молодых футболистов, они выполняют очень большую нагрузку. Это очень сложно, а "Интер" воспользовался этим.
- В данный момент "Динамо" занимает 3-е место. Какова будет цель команды дальше?
- Я думаю, что перед началом сезона все команды ставят перед собой одну цель: выиграть чемпионат. Остальное будет зависеть от хода событий. У нас задачи не изменились. Если кто-то столкнется с неудачей, он изменит свою задачу. У нас изменений нет - выходить на поле и использовать все возможности, чтобы одержать победу.