Futbol olamida tajribali mutaxassis sifatida nom qozongan Grem Arnold rasman Iroq milliy terma jamoasining bosh murabbiyi etib tayinlandi. Avstraliyalik murabbiy kecha Bog‘dod shahriga yetib bordi va Iroq futbol federatsiyasi bilan shartnoma imzoladi. Uning murabbiylar shtabida yana bir avstraliyalik — Lyuk Uilkshir ham faoliyat olib boradi.
Avstraliya bilan muvaffaqiyatli yillar
Arnold 2018 yildan 2024 yilgacha Avstraliya termasini boshqargan. Ushbu davr mobaynida jamoa 68 uchrashuvda qatnashib, 39 ta g‘alaba, 10 durang va 19 mag‘lubiyat qayd etgan. Shuningdek, u 2022 yilgi Jahon chempionatida Avstraliyani pley-off bosqichiga olib chiqib, katta e’tirofga sazovor bo‘lgandi.
Biroq 2023 yilning sentyabrida uning shogirdlari avval Bahraynga 0:1 hisobida yutqazgan, keyin esa Indoneziyaga qarshi 0:0 hisobidagi bahsda muvaffaqiyatsiz o‘yin namoyon etganidan so‘ng, Arnold o‘z vazifasini tark etgandi.
Iroq uchun yangi sahifa
Endi esa 60 yoshli mutaxassis Iroq termasini Jahon chempionatiga olib chiqish vazifasini zimmasiga olmoqda. Arnoldning kelajagi uning Iroq bilan qiladigan ilk rasmiy o‘yinlaridagi natijalarga bevosita bog‘liq bo‘ladi.
Iroq termasi 5 iyun kuni Janubiy Koreyaga qarshi katta sinovdan o‘tadi. Ortidan esa 10 iyun kuni Iordaniyaga qarshi safar bahsi kutib turibdi. Termaning JCH-2026 saralash bosqichidan o‘tish imkoniyatlari real hisoblanadi.
Zamin.uz tahririyati Grem Arnoldning Yaqin Sharq futbolidagi ushbu yangi sahifasiga omad tilab, Iroq termasining kelajagi qanday shakllanishini kuzatishda davom etadi. Murabbiy uchun bu nafaqat yangi chaqiriq, balki o‘zini yana bir bor dunyoga isbotlash imkoniyati hamdir.

Из Австралии в Ирак: Грем Арнольд стал новым главным тренером сборной Ближнего Востока
Опытный специалист Грем Арнольд официально назначен главным тренером национальной сборной Ирака. Австралийский тренер вчера прибыл в Багдад и подписал контракт с Иракской футбольной федерацией. В его тренерском штабе также будет работать еще один австралиец — Люк Уилкшир.
Успешные годы с Австралией
Арнольд возглавлял сборную Австралии с 2018 по 2024 год. За этот период команда провела 68 матчей, одержала 39 побед, 10 ничьих и потерпела 19 поражений. Кроме того, он вывел Австралию в плей-офф чемпионата мира 2022 года, что принесло ему большую признательность.
Однако в сентябре 2023 года его подопечные сначала проиграли Бахрейну со счетом 0:1, а затем в матче против Индонезии показали неудачную игру, завершив встречу вничью 0:0, после чего Арнольд покинул свой пост.
Новая страница для Ирака
Теперь 60-летний специалист берет на себя задачу вывести сборную Ирака на чемпионат мира. Будущее Арнольда будет напрямую зависеть от результатов его первых официальных матчей с Ираком.
Сборная Ирака пройдет серьезное испытание 5 июня против Южной Кореи. А затем 10 июня ожидает выездной матч против Иордании. Шансы команды пройти отборочный этап ЧМ-2026 считаются реальными.
Редакция Zamin.uz желает Грему Арнольду удачи в этой новой странице футбольной истории Ближнего Востока и продолжит следить за тем, как будет формироваться будущее сборной Ирака. Для тренера это не только новый вызов, но и возможность еще раз доказать себя миру.