Alonso “Real”da yangi davrni boshlamoqda — Modrich uchun esa "chiqish eshigi" ochilmoqda!
Alonsoning kelishi “Real”ning ayrim veteran futbolchilari uchun jiddiy sinovga aylanishi mumkin. Xususan, klubning so‘nggi yillardagi simvollaridan biri, “Oltin to‘p” sohibi Luka Modrichning taqdiri havoda turibdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Xabi Alonso Modrichga nisbatan katta hurmatda bo‘lsa-da, uni kelajakdagi taktik loyihalariga mos deb hisoblamaydi. Ispaniyalik mutaxassis 39 yoshli pleymeykerga jamoadagi asosiy rolni bera olmasligini ma’lum qilgan.
Yarim himoyada yangilanish kutilayapti
Alonso klub rahbariyatidan o‘zi tanlagan yangi yarim himoyachini olib berishni so‘ragan. U maydon markazidagi rejalashtirilayotgan sxemani yosh va dinamik futbolchilar asosida shakllantirmoqchi.
Bunday ssenariyda, Modrichning shartnomasi 30 iyun kuni tugashi bilan yangilanmasligi katta ehtimolga ega. Bu xorvatiyalik maestro uchun “Real”dagi uzoq va shuhratli safarning yakunlanishini anglatishi mumkin.
Bir davr yakunlanmoqda
Luka Modrich “Real” tarkibida 2012 yildan buyon to‘p surib kelmoqda. U bu vaqt mobaynida:
- Yevropa Chempionlar Ligasini 5 marta,
- La Ligani 3 marta,
- va yana bir qator muhim musobaqalarni yutib, jamoaning asosiy tayanchiga aylangan.
Agar Modrich klubni tark etsa, bu nafaqat “Real”, balki butun jahon futboli uchun bir davrning rasmiy yakunlanishi bo‘ladi.
Zamin.uz tahririyati Xabi Alonsoning yangi rejalarini “Real”dagi navbatdagi evolyutsiya sifatida baholaydi. Ammo Modrich kabi afsona bilan xayrlashishni klub oqilona va munosib tarzda amalga oshirishi kerak. Chunki moddiy va taktik strategiyadan tashqari, bu qarorda ehtirom va xotira ham muhim o‘rin tutadi.

Алонсо начинает новую эру в «Реале» — для Модрича же «дверь выхода» открывается!
В мадридском клубе “Реал” ожидается важное изменение в тренерском штабе. Итальянский опытный специалист Карло Анчелотти, который управляет клубом уже четыре года, может уступить свое место испанцу Хаби Алонсо, добившемуся огромных успехов в “Байер Леверкузен”.
Новый тренер — новый подход
Приход Алонсо может стать серьезным испытанием для некоторых ветеранов “Реала”. В частности, судьба одного из символов клуба последних лет, обладателя “Золотого мяча” Луки Модрича, висит на волоске.
По информации, хотя Хаби Алонсо и испытывает большое уважение к Модричу, он не считает его подходящим для своих будущих тактических проектов. Испанский специалист заявил, что не сможет предоставить 39-летнему плеймейкеру основную роль в команде.
Ожидается обновление в полузащите
Алонсо попросил руководство клуба привезти нового полузащитника, выбранного им. Он хочет сформировать планируемую схему в центре поля на основе молодых и динамичных футболистов.
В таком сценарии, с окончанием контракта Модрича 30 июня, вероятность его не продления велика. Это может означать завершение долгого и славного пути хорватского маэстро в “Реале”.
Заканчивается одна эпоха
Лука Модрич играет за “Реал” с 2012 года. За это время он:
• победил в Лиге чемпионов Европы 5 раз,
• в Ла Лиге 3 раза,
• и выиграл еще ряд важных турниров, став основным оплотом команды.
Если Модрич покинет клуб, это будет официальным завершением эпохи не только для “Реала”, но и для всего мирового футбола.
Редакция Zamin.uz оценивает новые планы Хаби Алонсо как очередную эволюцию в “Реале”. Однако клуб должен достойно и разумно попрощаться с такой легендой, как Модрич. Потому что помимо материальной и тактической стратегии, в этом решении также важны уважение и память.