Ispaniya chempionatining 35-turidan o‘rin olgan navbatdagi "El Klasiko"da “Real Madrid” futbolchilari ashaddiy raqibi “Barselona”ning mehmonxonasida maydonga tushdi va dramatik tarzda 4:3 hisobida mag‘lubiyatga uchradi. Garchi madridliklar uchrashuvni kuchli tarzda boshlab, ilk 15 daqiqada ikkita to‘p kiritishga muvaffaq bo‘lishgan bo‘lsa-da, kataloniyaliklar o‘z xarakterini namoyon etib, irodali kambekka erishishdi.
To‘g‘ridan-tog‘ri tanqid: Benitodan og‘ir bayonot
Bellashuvdan so‘ng "Real"ning sobiq futbolchisi va hozirda futbol tahlilchisi sifatida faoliyat yuritayotgan Alvaro Benito jamoaning braziliyalik yulduzi Vinisius Junior haqida keskin fikr bildirdi:
"Vinisiusning bugungi o‘yinini qanday ta’riflasam ham, buni faqat bir so‘z ifodalab beradi — sharmandalik. Bu kabi murakkab bahslarda bunday passiv harakat qilib bo‘lmaydi."
“Anchelotti uni tarkibdan chiqarishi kerak”
Benito o‘z fikrini yanada kuchaytirib shunday dedi:
“Anchelotti uni tarkibdan olib tashlashi shart. Yangi keladigan murabbiy katta ishga tayyor turishi kerak — ayrim futbolchilarning mentalitetini tubdan o‘zgartirish talab etiladi.”
"Mentalitet muammosi bor"
Benitoga ko‘ra, Vinisius Junior faqat hujumda kurashadi, himoyaga yordam berishga intilmaydi va raqibga bosim o‘tkazish (pressing)da faollik ko‘rsatmaydi:
“U faqat hujumni o‘ylaydi. Orqaga qaytish, to‘pni olib qo‘yish yoki raqibga bosim berish kabi faol harakatlar unda deyarli yo‘q. Bu — jamoaviy ruh va intizom uchun jiddiy muammo.”
Vinisius statistikasi nimani ko‘rsatadi?
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Vinisius “Barselona”ga qarshi uchrashuvda maydonda befarq yurmagan. U hujumda faol harakat qilib, Kilian Mbappega ikkita golli pas uzatdi va 88-daqiqada zaxiraga olindi.
Benito va Vinisius munosabati — tasodif emasmi?
Benito avval ham Vinisiusning "xarakter masalalari"ga oid tanqidlari bilan tanilgan. Bu tanqidlar braziliyalik futbolchi va ayrim "Real" mutaxassislari o‘rtasidagi yirik ajrimga sabab bo‘lgani aytilgan.
Zamin.uz tahririyati futbolda nafaqat o‘yin, balki ruhiy tayyorgarlik va intizom ham katta ahamiyat kasb etishini yana bir bor eslatadi. Vinisius Junior o‘z tanqidchilariga maydonda javob qaytarish imkoniga ega va kelasi bellashuvlarda uning qay tarzda javob berishi katta qiziqish bilan kuzatiladi.

Винисиуса Жуниора раскритиковал бывший футболист "Реала"
В следующем "Эль Класико" 35-го тура чемпионата Испании футболисты "Реал Мадрид" вышли на поле в гостинице своего заклятого соперника "Барселоны" и драматически проиграли со счетом 4:3. Хотя мадридцы начали матч очень сильно и смогли забить два гола за первые 15 минут, каталонцы проявили свой характер и добились упорного камбэка.
Прямой критика: тяжелое заявление Бенито
После матча бывший футболист "Реала", а ныне футбольный аналитик Альваро Бенито резко высказался о бразильской звезде команды Винисиусе Джуниоре:
"Как бы я ни описывал игру Винисиуса сегодня, это можно выразить всего одним словом — позор. В таких сложных матчах нельзя действовать так пассивно."
“Анчелотти должен его убрать из состава”
Бенито усилил свое мнение, сказав:
“Анчелотти должен его убрать из состава. Новому тренеру нужно быть готовым к большой работе — требуется кардинально изменить менталитет некоторых игроков.”
"Есть проблема с менталитетом"
По словам Бенито, Винисиус Джуниор борется только в атаке, не стремится помочь в защите и не проявляет активности в прессинге:
“Он думает только об атаке. Активные действия, такие как возвращение назад, отбор мяча или давление на соперника, у него практически отсутствуют. Это серьезная проблема для командного духа и дисциплины.”
Что показывает статистика Винисиуса?
Стоит отметить, что Винисиус не был безразличен на поле в матче против "Барселоны". Он активно действовал в атаке, отдав два голевых паса Килиану Мбаппе, и был заменен на 88-й минуте.
Отношение Бенито и Винисиуса — не случайность?
Бенито ранее также был известен своими критическими замечаниями по поводу "проблем характера" Винисиуса. Говорят, что эти критики стали причиной серьезного разрыва между бразильским футболистом и некоторыми специалистами "Реала".
Редакция Zamin.uz еще раз напоминает, что в футболе важна не только игра, но и психологическая подготовка и дисциплина. Винисиус Джуниор имеет возможность ответить своим критикам на поле, и с большим интересом будет наблюдаться, как он ответит в следующих матчах.