Karlo Anchelotti «Barselona»dan uchralgan mag‘lubiyat sababini aytdi
Ispaniya chempionati 35-turining markaziy o‘yinida «Real Madrid» jamoasi o‘zining azaliy raqibi «Barselona»ga qarshi maydonga tushdi. «Kamp Nou»da o‘tkazilgan dramatik bahsda madridliklar o‘yinning boshidayoq keskin ustunlikni qo‘lga kiritib, 14 daqiqa ichida raqib darvozasiga ikki marta to‘p kiritishga muvaffaq bo‘ldi. Biroq uchrashuv davomida kataloniyaliklarning ajoyib jamoaviy harakatlari tufayli «qirollik klubi» o‘z ustunligini yo‘qotib, 3:4 hisobida alamli mag‘lubiyatga uchradi.
Bu g‘alabadan so‘ng, kataloniyaliklarning chempionlik yo‘lidagi ustunligi yanada mustahkamlanib, ular «Real»dan yetti ochkolik farq bilan oldinga o‘tib ketishdi. Shu orqali «Barselona» amalda chempionlikni o‘zining prinsipial raqibidan tortib olishi aniq bo‘lib qoldi.
O‘yindan keyingi matbuot anjumanida «Real» bosh murabbiyi Karlo Anchelotti o‘z jamoasining mag‘lubiyatiga sabab bo‘lgan asosiy omil – himoyadagi jiddiy xatolarni alohida ta’kidlab o‘tdi:
«Biz bugungi uchrashuvda yaxshiroq himoyalanishimiz kerak edi. Aniqrog‘i, bunday muhim va keskin bahsda himoya chizig‘ida xatoga yo‘l qo‘yish mumkin emas. Afsuski, bu galgi o‘yinda himoyadagi xatolarimiz juda ko‘p va ochiq ko‘rinib qoldi. Raqibimiz gol urgan epizodlarda biz ularga juda qulay imkoniyatlarni o‘z qo‘limiz bilan taqdim etdik va natijada vaziyatni nazorat qilishni boy berdik», – dedi Anchelotti.
Shuningdek, ushbu uchrashuvda «Real»ning fransuz yulduzi Kilian Mbappe ajoyib o‘yin ko‘rsatib, xet-trik qayd etganiga qaramasdan, jamoa g‘alaba qozona olmagani madridliklarni yanada xafa qildi.
Eslatib o‘tamiz, Madrid klubi rahbariyati Karlo Anchelotti bilan mavsum yakunida hamkorlikni muddatidan oldin tugatish bo‘yicha yakuniy qarorga kelgan. Ispaniya va Germaniya ommaviy axborot vositalarining ma’lum qilishicha, Anchelottining o‘rnini hozirda «Bayer» klubini muvaffaqiyatli boshqarib kelayotgan ispaniyalik mutaxassis Xabi Alonso egallaydi.
Bu esa, o‘z navbatida, «Real»ning yangi mavsumda qanday o‘yin ko‘rsatishi va tarkibida qanday o‘zgarishlar bo‘lishiga doir muxlislarning qiziqishini orttirmoqda.
Zamin.uz tahririyati futbol olamidagi eng muhim voqealarni diqqat bilan kuzatib, o‘z o‘quvchilariga tezkor va qiziqarli yangiliklarni yetkazib turadi. Biz bilan qoling!

Карло Анчелотти назвал причину поражения от «Барселоны»
В центральном матче 35-го тура чемпионата Испании команда «Реал Мадрид» вышла на поле против своего заклятого соперника «Барселоны». В драматическом поединке, который прошел на «Камп Ноу», мадридцы с самого начала игры завладели явным преимуществом и смогли дважды поразить ворота соперника за 14 минут. Однако в ходе встречи благодаря великолепным командным действиям каталонцев «королевский клуб» потерял свое преимущество и потерпел обидное поражение со счетом 3:4.
После этой победы преимущество каталонцев в борьбе за чемпионство стало еще более прочным, и они опередили «Реал» на семь очков. Таким образом, «Барселона» фактически завоевала чемпионство у своего принципиального соперника.
На пресс-конференции после матча главный тренер «Реала» Карло Анчелотти особо отметил основной фактор, приведший к поражению его команды – серьезные ошибки в защите:
«Мы должны были лучше защищаться в сегодняшнем матче. Точнее, в такой важной и напряженной игре нельзя допускать ошибок в линии защиты. К сожалению, в этом матче наших ошибок в защите было слишком много и они были очевидны. В эпизодах, когда соперник забивал, мы сами предоставили им очень удобные возможности и, в результате, потеряли контроль над ситуацией», – сказал Анчелотти.
Также стоит отметить, что в этом матче французская звезда «Реала» Килиан Мбаппе, несмотря на великолепную игру и хет-трик, не смогла привести команду к победе, что еще больше огорчило мадридцев.
Напомним, что руководство мадридского клуба приняло окончательное решение о досрочном завершении сотрудничества с Карло Анчелотти по окончании сезона. Испанские и немецкие СМИ сообщают, что место Анчелотти займет испанский специалист Хави Алонсо, который в настоящее время успешно управляет клубом «Байер».
Это, в свою очередь, вызывает у болельщиков интерес к тому, как «Реал» будет выступать в новом сезоне и какие изменения произойдут в составе.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за важнейшими событиями в мире футбола и регулярно сообщает своим читателям оперативные и интересные новости. Оставайтесь с нами!