O‘zbekistonlik bokschilar Polshadagi xalqaro turnirni g‘alabalar bilan boshladi!
Polshaning poytaxti Varshavada boks bo‘yicha World Boxing tashkiloti kubogining ikkinchi bosqichi start oldi. 10—17 may kunlari Varshavadagi mashhur COS Torwar sport arenasida bo‘lib o‘tayotgan ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi 9 nafar mahoratli charm qo‘lqop ustasi bilan ishtirok etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, terma jamoamiz quyidagi tarkib bilan maydonga tushgan:
-55 kg: Mirazizbek Mirzahalilov
-60 kg: Samandar Olimov
-65 kg: Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev
-70 kg: Gofur Tohirov
-75 kg: Fazliddin Erkinboyev
-80 kg: Javohir Ummataliyev
-85 kg: Akmaljon Isroilov
+92 kg: Jahongir Zokirov
Ayollar o‘rtasida -57 kg: Xumorabonu Mamajonova
Kecha, 12 may sanasida O‘zbekiston boks termasi a’zolari xalqaro maydondagi ishtirokiga muvaffaqiyatli start berishdi. Mazkur kun davomida 3 nafar o‘zbekistonlik bokschi ringga ko‘tarilib, raqiblariga imkoniyat qoldirmadi va yirik g‘alabalarni qayd etdi.
Eng avval -60 kg vazn toifasida jang olib borgan Samandar Olimov mezbon davlat vakili Maykl Akoto-Ampav bilan kuch sinashdi. Samandar jangni juda ishonchli tarzda olib borib, barcha hakamlarning yakdil qarori bilan 5:0 hisobida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi va chorak finalga yo‘l oldi.
Shundan so‘ng -65 kg vaznda o‘z omadini sinab ko‘rgan Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev ham shvetsiyalik raqibi Hampus Bromanga qarshi ringga chiqdi. Asadxo‘ja raqibiga qarshi jangni yuqori sur’atda o‘tkazib, har bir raundda aniq va kuchli zarbalari bilan ajralib turdi. Natijada, hakamlarning bir ovozdan chiqargan qaror bilan 5:0 hisobida g‘alaba qozonib, keyingi bosqichga yo‘llanma oldi.
Kechaning eng ta’sirli va muxlislarni lol qoldirgan janglaridan biri og‘ir vazn (+92 kg) toifasida maydonga chiqqan Jahongir Zokirovning bahsi bo‘ldi. U polyak raqibi Oskar Koperaga qarshi keskin va shiddatli jang namoyish etib, ikkinchi raundning o‘zida texnik nokaut orqali ishonchli tarzda g‘alaba qozondi va o‘zining musobaqaga jiddiy da’vogar ekanligini isbotladi.
Ma’lumot uchun, World Boxing tashkiloti tomonidan tashkil etilayotgan mazkur kubokning birinchi bosqichi 31 martdan 5 aprelgacha Braziliyaning Fos-du-Iguasu shahrida bo‘lib o‘tgan edi. Ushbu turnirda O‘zbekiston terma jamoasi ajoyib natijalarga erishib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallagandi.
Endi esa sportchilarimiz Polshadagi ikkinchi bosqichda ham yuqori natijalarni qo‘lga kiritish uchun bor imkoniyatlarini ishga solishmoqda. Terma jamoamizning keyingi bosqichlardagi ishtirokini barcha muxlislar katta qiziqish va umid bilan kuzatib bormoqda.
Zamin.uz tahririyati o‘zbek bokschilariga ushbu musobaqada g‘alaba va omad yor bo‘lishini tilab qoladi!

Узбекистанские боксёры начали международный турнир в Польше с побед!
В столице Польши Варшаве стартовал второй этап Кубка Всемирной боксерской организации. С 10 по 17 мая на знаменитой спортивной арене COS Torwar в Варшаве проходит этот престижный турнир, в котором участвует сборная Узбекистана с 9 опытными мастерами бокса.
Напоминаем, что наша сборная вышла на ринг в следующем составе:
-55 кг: Мирализбек Мирзахалилов
-60 кг: Самандар Олимов
-65 кг: Асадхожа Мойдинхожаев
-70 кг: Гофур Тохиров
-75 кг: Фазлиддин Эркинбоев
-80 кг: Джавохир Уматалиев
-85 кг: Акмальджон Исроилов
+92 кг: Джахонгир Закеров
Среди женщин -57 кг: Хуморабону Маматжанова
Вчера, 12 мая, члены сборной Узбекистана успешно начали свое участие на международной арене. В этот день 3 узбекских боксёра вышли на ринг, не оставив шансов своим соперникам и одержав крупные победы.
Сначала в весовой категории -60 кг боксировал Самандар Олимов, который встретился с представителем страны-хозяйки Майклом Акото-Ампавом. Самандар провел бой очень уверенно и с единогласным решением судей выиграл со счетом 5:0, пробившись в четвертьфинал.
Затем в весе -65 кг свою удачу испытал Асадхожа Мойдинхожаев, который вышел на ринг против шведского соперника Хампуса Броманга. Асадхожа провел бой с высоким темпом, выделяясь точными и мощными ударами в каждом раунде. В результате, с единогласным решением судей он одержал победу со счетом 5:0 и получил путевку в следующий этап.
Одним из самых впечатляющих и оставивших зрителей в восторге боев стал поединок Джахонгира Закерова в тяжелом весе (+92 кг). Он продемонстрировал жесткий и динамичный бой против польского соперника Оскара Копера, уверенно одержав победу техническим нокаутом во втором раунде и доказав, что он серьезный претендент на турнир.
Для справки, первый этап этого кубка, организованного Всемирной боксерской организацией, проходил с 31 марта по 5 апреля в бразильском городе Фос-ду-Игуасу. На этом турнире сборная Узбекистана добилась отличных результатов, заняв первое место в общекомандном зачете.
Теперь наши спортсмены прилагают все усилия, чтобы добиться высоких результатов и на втором этапе в Польше. Участие нашей сборной в следующих этапах с большим интересом и надеждой наблюдают все болельщики.