Futbol konfederatsiyasi prezidenti Ednaldo Rodriges bu tarixiy voqeani katta hayajon va iftixor bilan shunday izohladi:
– «Karlo Anchelottining Braziliya terma jamoasi boshqaruviga kelishini oddiy bir taktik yoki strategik qadam sifatida qabul qilmaslik kerak. Bu – butun futbol olamiga yo‘llangan ulkan bir bayonotdir. Bizning maqsadimiz aniq – yana bir bor futbol taxtining eng yuqori cho‘qqisiga chiqish! Anchelotti tarixdagi eng kuchli va tajribali mutaxassislardan biri bo‘lib, u dunyodagi eng mashhur klublarda o‘zining yuqori darajali mahoratlarini ko‘rsata olgan. Endi biz birgalikda Braziliya futbol tarixiga yangi, shonli va unutilmas sahifalar yozamiz», – dedi Rodriges.
Ma’lumki, Anchelotti bu mavsum oxirida “Real Madrid” jamoasidan ketadi. Uning klub bilan shartnomasi yakunlanganidan so‘ng, Anchelotti «pentakampeonlar» safida rasman o‘z vazifasini boshlaydi.
Yaqinda o‘tkaziladigan 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichidagi bahslar Anchelotti uchun dastlabki jiddiy sinov bo‘ladi. U boshchiligidagi Braziliya terma jamoasi 6 iyun kuni Ekvadorga, 11 iyun kuni esa Paragvayga qarshi maydonga tushadi.
Karlo Anchelottining tayinlanishi dunyodagi barcha futbol muxlislari va ekspertlari tomonidan qizg‘in kutib olindi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, italiyalik murabbiy tajribasi va o‘zgacha o‘yin uslubi bilan Braziliya milliy termasiga yangi ruh, yangi g‘oyalar olib kirishi kutilmoqda.
Anchelotti – «Milan», «Yuventus», «Chelsi», «Bavariya», PSJ kabi grand jamoalarda faoliyat olib borgan. Shuningdek, u ikki marta Chempionlar ligasi kubogini qo‘lga kiritgan eng kuchli murabbiylardan biri hisoblanadi. Hozirda u Madridning “Real” klubida muvaffaqiyatli faoliyat olib bormoqda va bu mavsumdan keyin klub bilan xayrlashishi aniq bo‘ldi.
Braziliya futboli uzoq vaqtdan buyon xalqaro arenalarda yuqori natijaga erisha olmayotgan edi. Anchelottining jamoaga kelishi bu vaziyatni o‘zgartirishga qodir bo‘lishi kutilmoqda. Futbol olamining ko‘zlari endi Karlo Anchelotti va uning yangi shogirdlari qanday natijalarga erishishiga qaratiladi.
Zamin.uz tahririyati Karlo Anchelottiga yangi vazifasida ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi. Braziliya futboli yana bir bor cho‘qqiga ko‘tarilishi uchun bu tarixiy tayinlov muhim omil bo‘lishiga ishonamiz!

Анчелотти новый главный тренер сборной Бразилии – Вернется ли Бразилия на трон?
В мировом футболе поднялся большой шум. Итальянский знаменитый специалист, в настоящее время возглавляющий мадридский «Реал», Карло Анчелотти, официально назначен новым главным тренером сборной Бразилии. Об этом объявила Бразильская футбольная конфедерация.
Президент футбольной конфедерации Эдналдо Родригес прокомментировал это историческое событие с большим волнением и гордостью:
– «Приход Карло Анчелотти к управлению сборной Бразилии нельзя воспринимать как простой тактический или стратегический шаг. Это – огромное заявление, направленное всему футбольному миру. Наша цель ясна – снова подняться на самую высокую вершину футбольного трона! Анчелотти является одним из самых сильных и опытных специалистов в истории, который смог продемонстрировать свои высокие навыки в самых известных клубах мира. Теперь мы вместе напишем новые, славные и незабываемые страницы в истории бразильского футбола», – сказал Родригес.
Известно, что Анчелотти покинет команду «Реал Мадрид» в конце этого сезона. После завершения его контракта с клубом, Анчелотти официально начнет свои обязанности в составе «пентакампеонов».
Недавно проводимые отборочные матчи к чемпионату мира 2026 года станут для Анчелотти первой серьезной проверкой. Под его руководством сборная Бразилии выйдет на поле против Эквадора 6 июня и против Парагвая 11 июня.
Назначение Карло Анчелотти было тепло встречено всеми футбольными болельщиками и экспертами мира. Специалисты отмечают, что итальянский тренер ожидается, что привнесет в сборную Бразилии новый дух и новые идеи благодаря своему опыту и уникальному стилю игры.
Анчелотти работал в таких грандах, как «Милан», «Ювентус», «Челси», «Бавария», ПСЖ. Также он является одним из самых успешных тренеров, дважды завоевавших Кубок Лиги чемпионов. В настоящее время он успешно работает в мадридском «Реале», и после этого сезона его уход из клуба стал очевидным.
Бразильский футбол долгое время не мог добиться высоких результатов на международной арене. Ожидается, что приход Анчелотти сможет изменить эту ситуацию. Взоры футбольного мира теперь обращены на то, какие результаты покажет Карло Анчелотти и его новые подопечные.
Редакция Zamin.uz желает Карло Анчелотти огромных успехов в его новой роли. Мы уверены, что это историческое назначение станет важным фактором для того, чтобы бразильский футбол снова поднялся на вершину!