AQSH prezidenti Donald Tramp o‘zining Saudiya Arabistoniga bo‘lgan tashrifi davomida muhim bayonot berib, Turkiyada bo‘lib o‘tishi kutilayotgan Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi muzokaralarda davlat kotibi Marko Rubio qatnashishini ma’lum qildi.
«Ushbu hafta oxirida, ehtimol, payshanba kuni Turkiyada muhim muzokaralar bo‘lib o‘tadi. Menimcha, u yerda yaxshi natijalarga erishish mumkin. Marko Rubio AQSH nomidan ushbu muzokaralarda qatnashadi», — dedi Tramp Ar-Riyodda o‘tkazilgan tadbirda. Bu haqda AFP agentligi xabar tarqatdi.
Bundan avvalroq bir qator ommaviy axborot vositalari o‘z manbalariga tayangan holda, Donald Trampning ikki vakili – Kit Kellog va Stiv Uitkoffning ham ushbu muzokaralarda ishtirok etishini xabar qilgan edi. Shuningdek, Trampning o‘zi ham Turkiyaga shaxsan tashrif buyurish imkoniyatini butunlay istisno etmagan.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin avvalroq, 15 may kuni Istanbul shahrida Ukraina bilan muzokara o‘tkazishni taklif qilgan edi. Biroq, ushbu muzokaralarning haqiqatan ham bo‘lib o‘tishi va qaysi formatda o‘tkazilishi hozircha aniq emas.
O‘z navbatida, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy shaxsan Vladimir Putin bilan uchrashuv o‘tkazishga tayyorligini ma’lum qilgan. Ammo Zelenskiy Rossiyaning boshqa mansabdor shaxslari bilan muloqot olib borish niyati yo‘qligini ta’kidladi.
Rossiya tomoni Istanbulga o‘z delegatsiyasini yuborajagini tasdiqlagan bo‘lsa-da, Putinning shaxsiy ishtirok etishi haqida hozircha hech qanday rasmiy ma’lumot bermadi.
Tahlilchilar fikricha, AQSHning ushbu muzokaralarda ishtirok etishi Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi ziddiyatni hal qilishda muhim ahamiyat kasb etishi mumkin. Marko Rubio kabi yuqori darajadagi siyosatchining ishtirok etishi muzokara jarayoniga yangi turtki berishi va tomonlar o‘rtasidagi muloqotning samarali o‘tishiga xizmat qilishi kutilmoqda.
Hozirda xalqaro jamoatchilik ushbu uchrashuvning aniq sanasi va ishtirokchilar tarkibi bo‘yicha rasmiy tasdiqlarni kutib turibdi.

Трамп отправляет своего представителя на российско-украинские переговоры в Турции
Президент США Дональд Трамп во время своего визита в Саудовскую Аравию сделал важное заявление, сообщив, что госсекретарь Марко Рубио примет участие в переговорах между Россией и Украиной, которые ожидаются в Турции.
«В конце этой недели, возможно, в четверг, в Турции состоятся важные переговоры. Я думаю, что там можно добиться хороших результатов. Марко Рубио будет участвовать в этих переговорах от имени США», — сказал Трамп на мероприятии в Эр-Рияде. Об этом сообщило агентство AFP.
Ранее ряд средств массовой информации, ссылаясь на свои источники, сообщали, что два представителя Дональда Трампа — Кит Kellog и Стив Уиткофф — также примут участие в этих переговорах. Кроме того, сам Трамп не исключил возможности личного визита в Турцию.
Президент России Владимир Путин ранее предложил провести переговоры с Украиной 15 мая в Стамбуле. Однако пока неясно, состоятся ли эти переговоры на самом деле и в каком формате они будут проведены.
В свою очередь, президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности провести встречу с Владимиром Путиным. Однако Зеленский подчеркнул, что не намерен вести переговоры с другими российскими чиновниками.
Хотя российская сторона подтвердила, что отправит свою делегацию в Стамбул, пока не было официальной информации о личном участии Путина.
По мнению аналитиков, участие США в этих переговорах может иметь важное значение для разрешения конфликта между Украиной и Россией. Участие высокопрофильного политика, такого как Марко Рубио, ожидается, что даст новый импульс процессу переговоров и будет способствовать эффективному взаимодействию между сторонами.
В настоящее время международное сообщество ожидает официальных подтверждений относительно точной даты встречи и состава участников.