Karlo Anchelottining “Real” klubidan ketishi aniq bo‘lganidan so‘ng, u o‘zining murabbiylik faoliyatini Braziliya milliy terma jamoasida davom ettirishga qaror qildi. 65 yoshli tajribali italiyalik mutaxassis braziliyalik yulduz futbolchilar bilan aloqaga chiqib, jamoani qayta shakllantirishni boshladi.
Anchelotti yangi lavozimga o‘tishi bilanoq darhol Braziliya terma jamoasining asosiy yulduzi bo‘lgan 33 yoshli hujumchi Neymarga qo‘ng‘iroq qildi. Mutaxassis futbolchi bilan suhbatda 2026 yilda o‘tkaziladigan Jahon chempionatida aynan unga tayanishini va terma jamoaga yetakchilik qilishni undan kutayotganini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, Neymar Braziliya milliy terma jamoasiga so‘nggi bor 2023 yil kuz oylarida chaqirilgan edi. Shundan keyingi o‘yinda u jiddiy jarohat olgan va bu jarohatdan to‘liq tiklanishi uchun bir yildan ko‘proq vaqt sarflagan. Neymarning terma jamoaga qaytishi esa millionlab muxlislar uchun katta umid uyg‘otmoqda.
Shuningdek, Anchelotti “Manchester Yunayted”da o‘ynayotgan va so‘nggi vaqtlarda ko‘plab tanqidlarga uchrayotgan sobiq shogirdi Kazemiro bilan ham bog‘langan. Murabbiy 34 yoshli tajribali yarim himoyachining milliy jamoaga qayta jalb qilinishi va uning boy tajribasidan foydalanish kerakligi haqida ta’kidlagan.
Kazemiro oxirgi ikki yil davomida Braziliya terma jamoasidan chaqiruv olmagan edi. Bunday o‘zgarishlar terma jamoaning kelajakdagi strategiyasi va natijalariga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Murabbiylik faoliyati davomida Karlo Anchelotti Yevropaning turli kuchli klublarini boshqarib, ko‘plab sovrinlarga ega chiqqan. “Real Madrid”, “Milan”, “Chelsi” kabi jamoalar bilan katta muvaffaqiyatlarga erishgan italiyalik mutaxassis endi o‘zining boy tajribasini Braziliya terma jamoasining jahon arenasidagi obro‘sini tiklash uchun ishlatadi.
Braziliya terma jamoasi so‘nggi yillarda Jahon chempionatlarida kutilgan natijalarni ko‘rsata olmagani sababli, Anchelottiga katta mas’uliyat yuklatilmoqda. Shu bilan birga, futbol muxlislari yangi murabbiy va qaytishi kutilgan yulduzlarning yordamida jamoa o‘zining qadimgi buyukligiga qayta olishiga umid bildirmoqda.

Анчелотти хочет восстановить сборную Бразилии: Неймар и Каземиро могут вернуться
После того как стало ясно, что Карло Анчелотти покинет клуб “Реал”, он решил продолжить свою тренерскую карьеру в сборной Бразилии. 65-летний опытный итальянский специалист начал выходить на связь с бразильскими звездными футболистами и формировать команду заново.
Сразу же после перехода на новую должность Анчелотти позвонил 33-летнему нападающему Неймару, который является основной звездой сборной Бразилии. Специалист сообщил футболисту, что именно на него он будет полагаться на чемпионате мира 2026 года и ожидает от него лидерства в команде.
Напоминаем, что Неймар в последний раз вызывался в сборную Бразилии осенью 2023 года. В следующем матче он получил серьезную травму и на восстановление от нее потратил более года. Возвращение Неймара в сборную вызывает большие надежды у миллионов болельщиков.
Также Анчелотти связался с бывшим подопечным Каземиро, который играет в “Манчестер Юнайтед” и в последнее время подвергается критике. Тренер подчеркнул, что 34-летнего опытного полузащитника необходимо снова привлечь в национальную команду и использовать его богатый опыт.
Каземиро не получал вызовов в сборную Бразилии последние два года. Ожидается, что такие изменения могут существенно повлиять на стратегию и результаты сборной в будущем.
На протяжении своей тренерской карьеры Карло Анчелотти руководил различными сильными клубами Европы и завоевал множество трофеев. Итальянский специалист, добившийся больших успехов с командами, такими как “Реал Мадрид”, “Милан”, “Челси”, теперь использует свой богатый опыт для восстановления репутации сборной Бразилии на мировой арене.
Поскольку сборная Бразилии в последние годы не смогла показать ожидаемые результаты на чемпионатах мира, на Анчелотти возлагается большая ответственность. В то же время футбольные болельщики надеются, что с помощью нового тренера и возвращающихся звезд команда сможет вернуть свое былое величие.